Az első negyedévi vállalati beszámolók szezonja hovatovább véget ér, és a világgazdasági válság elmúlásához fűzött reményeket március óta már alaposan beárazta a piac, úgyhogy további látványos emelkedésre nincs túl sok esély sem a tengerentúl, sem Európában. A március eleji mélypontok óta a részvénypiaci fő mutatók 30-40 százalékkal javultak, megvan tehát az esélye annak, hogy némi profitkivétel válik esedékessé, különösen, mivel az időszerű gazdasági makroadatok nem indokolnak nagy lelkesedést a közeljövőre nézve.
Az EU statisztikai hivatala a múlt hét végén hozta nyilvánosságra, hogy az euróövezeti országok hazai összterméke átlagosan 2,5 százalékkal csökkent az első negyedévben az előző negyedhez képest, és 4,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól is. (A magyar gazdaság ennél lényegesen nagyobbat, több mint 6 százalékot zuhant az első negyedévben.) Az első negyedévi visszaesést mindenki bekalkulálta, de hogy sokkal nagyobb volt az elemzők várta 2,2 százalékos negyedéven belüli, illetve 4,1 százalékos éves mínusznál, annak lehet még kellemetlen hatása a piaci hangulatra.
További bizonytalanság
"Újabban kifulladás érezhető. Úgy tűnik, húzd meg-ereszd meg időszak következik, miközben a piacot még rossz makroadatok hatása érheti" - mondta a bostoni Standard Life Investments alapkezelő elnökhelyettese, Jeff Morris a Reutersnek. Többheti emelkedés után a New York-i értéktőzsde Dow Jones ipari átlaga a múlt héten 3,6 százalékot vesztett, a Nasdaq piac összetett mutatója 3,4 százalékkal süllyedt, az S&P 500-as 5 százalékkal gyengült.
A bizonytalanság jeleként a legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója a múlt héten hullámvasútra került, végül is összesen 3,1 százalékos veszteséggel végezte a hetet, 839,94 ponton. Az előző héten 4,4 százalékot nyert, a hetet négyhavi csúcson végezte. Az azt megelőző héten 2,4 százalékot nyert, közben idén először emelkedett a tavaly év végi záróértéke fölé. Áprilisban összesen 13 százalékkal javult, ez a legjobb egyhavi teljesítmény e mutató 12 éves történetében. Március 9-i záróértéke, 657,30 pont, a legalacsonyabb volt a jegyzés 1997. júliusi kezdése óta. Előzőleg, februárban hatodik hónapja volt vesztésben, ilyen hosszú sorozat utoljára 2002-ben volt. Tavaly 44,78 százalékot vesztett, a tavalyi év a legrosszabb volt a mutató történetében.
Végső menedék az amerikai államkötvény
Az esetleges részvénypiaci fordulat az eddigi tapasztalatok szerint a dollár erősödését és az euró gyengülését valószínűsíti, mert rossz amerikai és világgazdasági hírekre növekedni szokott a végső menedéknek tartott amerikai kincstárjegy kereslete. Másfelől a gazdasági kilátások iránti bizalom lanyhulása és a dollár erősödése visszafoghatja a kőolaj árát. Az északi-tengeri Brent pénteken 2,61 dollárral 55,98 dollárra, az amerikai referenciafajta (WTI) 2,28 dollárral 56,34 dollárra olcsóbbodott, miután a hét közepén, kis ideig 60 dollár fölött, hathavi csúcsot ért el az ára. A Brent így is közel 23 százalékkal, a WTI több mint 26 százalékkal drágább, mint tavaly év végén.
A Brent a tavalyi évet 51,42 százalékkal olcsóbban végezte, mint 2007-et, miután tavaly július 11-én történelmi csúcsot ért el, 147,50 dolláron. A WTI tavaly 53,53 százalékkal olcsóbbodott, de közben július 11-én történelmi csúcsot ért el, 147,27 dolláron.