Elvileg a magyar egészségbiztosítás terhére is kaphatunk orvosi ellátást az EU országaiban, ha utazás előtt kiváltjuk az Európai Egészségbiztosítási Kártyát. Az egy - kiskorúaknak és nyugdíjasoknak három - évig érvényes, ingyenesen beszerezhető dokumentumhoz nem kell más, csak a személyazonosságot és a TAJ számot, valamint a jogosultságot igazoló okmány. Ennek ellenére nem felesleges külön utasbiztosítást kötni.
Mire jó a kártya?
A kártyával az unió 27 országában, valamint Izlandon, Liechtensteinben és Norvégiában a magyar egészségbiztosítás terhére lehet igénybe venni bizonyos egészségügyi szolgáltatásokat. Pontosan azokat, amelyek az adott tagállamban való átmeneti tartózkodás során orvosilag szükségessé válnak, és amelyek az adott országban biztosított állampolgárokat is megilletik. Hogy mi a „szükséges", azt a helyi kezelőorvos bírálja el. Ebből fakad, hogy a kártyával kizárólag az adott tagállam társadalombiztosítási/egészségbiztosítási szervével szerződött orvoshoz vagy intézményhez lehet fordulni, ezt a biztosítást csak az adott állam társadalombiztosítási szervével szerződött szolgáltató fogadja el. Az olyan ellátásokért pedig, amelyekért az érintett állam lakosai fizetnek, a magyar állampolgároknak is fizetniük kell, nem úgy, mint egy biztosítótársaságnál kötött utazási biztosítás esetében.
Miután a turisták által sűrűn látogatott üdülőhelyek környékén az orvosok döntően magánpraxisban működnek, ezenkívül bizonyos államokban a magyarországinál szűkebb a társadalombiztosítás keretében igénybe vehető szolgáltatások köre, érdemes megfontolni utasbiztosítás megkötését is - olvasható az Országos Egészségpénztár (OEP) honlapján. Különösen, hogy egy külföldön elszenvedett baleset esetén a hazaszállítást csak kivételes esetben fedezi a kötelező egészségbiztosítás.
Néhány ezerért milliós megtakarítás
A kártya tehát nem nyújt teljes körű védelmet. De az utasbiztosítások palettája is nagyon széles, nem mindegy, hogy melyik terméket választjuk. Lényeges szempont, hogy a biztosítás milyen károkra nyújt fedezetet, és talán csak ez után következik az ár, véli az Union Biztosító szakembere, aki szerint az „utazási segítségnyújtás és biztosítás" elnevezés pontosabban fejezi ki a jó utasbiztosítás lényegét.
A biztosításkötés szükségessége nem attól függ, hogy hány napra, hová és milyen célból utazik valaki. Ugyanakkor ezek a részletek határozzák meg, hogy milyen biztosítási, illetve betegszállítási limitet kell beállítani, milyen poggyászbiztosítást érdemes kötni, s hogy mekkora legyen a felelősségbiztosítás határa. Még a legszigorúbb kritériumoknak leginkább megfelelő utasbiztosítás is elérhető napi ezer forint körüli összegért. Ez egy váratlan esemény költségének néhány ezreléke csupán.
Számos esetben jól jön például a magyar nyelvű, non-stop elérhető telefonos asszisztencia. A telefonszámok általában nem csupán egészségügyi ellátáshoz kapcsolódóan hívhatók. Élhetünk vele, ha betegszállítást vagy orvost szeretnénk rendelni, vagy ha a gépjárművel merülnek fel gondok, de akkor is, ha rablás vagy más váratlan szituáció miatt kerülünk kiszolgáltatott helyzetbe.
A limit az országtól függ
Bármelyik biztosító utasbiztosítása tartalmaz élet-, baleset-, betegség-, illetve poggyászbiztosítást. Minél messzebbre utazunk - vagy ha az adott régióban gyakoriak a bűnesetek -, annál magasabb kockázati limitre kell szerződést kötnünk. A társaságok ennek megfelelően térítik meg a külföldön fellépő költségeket. Az is előfordulhat, hogy bár van utasbiztosításunk, a kártérítés összege nem fedezi a váratlan költségeket, mondván, túl alacsony a limit. Sok helyen az orvosi szolgáltatások költségei magasabbak az itthon megszokottnál, tehát mielőtt a térítési összegeket kiválasztjuk, érdemes tájékozódni. Az Egyesült Királyságba, a Benelux államokba vagy az Izraelbe utazóknak például általában magasabb kategóriájú termékeket ajánlanak a biztosítók.
Persze mi is okozhatunk kárt az utazás során. Akár egy kerékpáros-baleset is óriási tartozást hozhat össze, ha megsérül a vétlen gyalogos, és az orvosi ellátásán kívül az esetleges későbbi rehabilitációját is nekünk kell fizetni. A hotelszobában égve hagyott cigaretta vagy mécses okozta kár költségei is a szoba bérlőjét terhelik. Napi pár száz forint pluszköltséggel sokszor milliós tételek kifizetését kerülhetjük el, ha az utasbiztosítás része a felelősségbiztosítás.