Nemzetközi hírek
USA: Újabb csúcsokat láthatunk az USA részvénypiacain, az S&P 1096,5 pontos éves csúcsán zárt, a Dow pedig megerõsítette a 10.000 pont feletti értékét (Dow +0,5%; S&P +0,4%; Nasdaq +0%). Tegnap egész kis csokor makroadatot kaphattunk 14:30-kor. A New York-i feldolgozóipari index 34,6 pontra emelkedett, messze meghaladva a 17,25-ös várakozást. Az index csak a 2003-mas csúcsán volt ennél magasabb. A heti munkanélküliségi adatok is némi optimizmusra adhattak okot, egyedül a Philadelphiai Fed index árnyalta a képet. Utóbbi 14,1 pontról a vártnál nagyobb mértékben, 11,5 pontra esett. A bankpapírok gyengélkedtek (-1%), az olajpapírok viszont messze verték a piacokat (+1,4%).
Vállalati eredmények: Tegnap különösen sok fontos vállalat eredményét láthattuk, az összkép pedig rendkívül pozitív. A sort a Goldman Sachs kezdte, mely a tavalyi 1,8 dollárról 5,25 dollárra növelte harmadik negyedéves részvényenkénti profitját, elsõsorban a sajátszámlás kereskedési tevékenység eredményének köszönhetõen. A Citigroup 27 centes veszteségrõl számolt be, de tisztított EPS-e 23 cent veszteség volt, a várt 28,8 centtel szemben. A pozitív meglepetés ellenére mindkét bankpapír árfolyama esett, a Citigroup-é 5%-kal. Pozitív meglepetést okozott a Google is, mely az elõrejelzéseknél is nagyobb mértékben, 39%-kal 5,89 dollárra növelte eredményét. A keresõpiac királyának részvényei a kereskedés után még estek, de a zárás utáni kereskedésben (a gyorsjelentés után) 3,2%-ot emelkedtek. Az IBM a vártnak megfelelõ profitot, míg az AMD a konszenzusnál jelentõsen kisebb veszteséget közölt. Ma a General Electric, a Bank of America és a Halliburton publikálja negyedéves gyorsjelentését az S&P 500 fontosabb vállalatai közül.
Olaj és arany: Az olaj ára szédületes sebességbe kapcsolt a 73 dolláros szint áttörését követõen, immár 78 dolláron is járt az árfolyam, mely több mint egy éves csúcsot jelent. Nem is csoda a nagy öröm az Amerikai Energiahivatal készletadatainak közlése után. A benzinkészletek több mint 5 millió hordóval csökkentek, a várt 1 millió hordós emelkedéssel szemben. Ez azt jelenti, hogy az üzemanyag iránti kereslet kevésbé csökken az autózási szezon után, mint arra a finomítók számítottak, így idõlegesen túlkereset alakulhat ki a piacon,ami az olaj árát is felfele módosítja. Ez az olajpiacon található maradék eladó kedvét is elvette a shortolástól.
A kõolaj tekintetében is pozitív meglepetés érkezett, itt mindössze 300 ezer hordós növekedésrõl számolt be a hivatal, a várt 1,1 millióval szemben. Az arany ára kissé elfáradt, visszatért az 1050 dolláros szintre megpihenni. Támaszt 1032 és 1025 dollárnál találunk.
Makrogazdaság: Az októberi elõzetes Michigani egyetemi index mellett ma szerezhetünk információt az USA ipari termelésének szeptemberi alakulásáról.
Távol-Kelet: Vegyes a kép Ázsiában, Japán és Hong Kong némi pluszban, a fejlõdõ ázsiai piacok mínuszban tartózkodnak (Nikkei +0,2%; Hang Seng +0,1%; Shanghai -1,3%; Kospi -1,1%). A jen erõs gyengülése tartja a lelket a japán exportõr vállalatokban. A technológiai papírok emelkednek, a bankpapírok viszont élyrepülésbe kapcsoltak (Mitsubishi Financials -3%, Sumitomo -1,8%, Mizuho -1,2%). A koreai LG árfolyama 4,4%-ot esett, miután a vállalat bejelentette, hogy az eladási árak csökkenésére számít. Az olajtermelõk tartják egyedül a frontot Japánon kívül, a BHP Billiton 0,7%-ot, a Cnooc 1,1%-ot emelkedett.
Devizák: Némi erõsödésbe kezdett a dollár az euróval szemben, de továbbra is lokális csúcsa körül jár az EUR/USD árfolyam 1,49 környékén. A jen folytatta a pár napja megkezdett gyengülést, és immár 91 körül jár az USD/JPY kurzusa. A forint tegnap erõsödött ma némi korrekciót láthatunk, jelenleg 267-268 forintot kell fizetni egy euróért.
Határidõs piacok: Pluszban tartózkodnak a határidõs indexek, mind Amerikában, mind Európában.
Erste Kommentár: Jó eredmények, esõ árfolyamok... hogy is van ez? A bankoknál ne dõljünk be teljesen a kozmetikázott adatoknak. A Citirgoup két éve nem alkalmazott ilyen alacsony céltartalék-képzést, így pedig könnyû a várakozásokat felülteljesíteni. A Goldman esetében is a saját számlás kereskedés húzta az eredményt a tavalyi közel háromszorosára. Persze el kell ismernünk ügyesen lovagolták meg a tõzsdei rally-t, de a befektetõk is tudják, hogy ez nem hosszútávon fenntartható eredményesség. Mindenesetre el kell ismerni, hogy az összkép pozitív, a technológiai papírok relatíve jól teljesítenek, a Google eredménye pedig szinte soha nem volt képes csökkenni. Akkor miért is nem 700 dollár az ára, mint 2007 decemberében? Ja igen; a 24-es P/E ráta. Ilyen eredménybõvülés mellett 30-50 közötti értéket is elnéznénk neki. Úgy tûnik a Microsoft-nak még a Yahoo!-val együtt is nehéz lesz legyûrni a keresõóriást.
OTP, FHB: A bankszövetség elnökének interjúja a Bloombergen
A bankszövetség elnöke, Erdei Tamás interjút adott a Bloombergnek, melynek fõbb pontjai a következõk:
- A magyar bankrendszer szerény profitról fog beszámolni 2009-ben és a tendencia 2010-ben sem változik. Az NPL ráta 8%-on tetõzik év végén és csak nagyon lassan csökken majd. A 3,5%-os céltartalékképzés elegendõ védelmet nyújt a bankoknak, hogy szembenézzenek a nehézségekkel.
- Támogatja az MNB azon javaslatát, hogy szigorítsák a hitel/érték rányt, de ez már esõ után köpönyeg. Véleménye szerint ha az alapkamat eléri a 6-6,5%-ot, a forintban denominált hitelek versenyképesebbek lesznek.
A 8%-os NPL ráta számunkra kevésnek tûnik, miután az OTP már a második negyedév végén elérte a 7,4%-ot. Az MNB 13-15%-os NPL rátával számol, ami viszont - véleményünk szerint - túl pesszimista. A legtöbb piaci szereplõ 10%-kal számol. Árfolyamhatásra nem számítunk.
Rövid Hírek
- Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója elismerte, hogy szükséges a hitelezés szigorítása, azonban véleménye szerint az MNB által javasolt intézkedések túlságosan szigorúak.
- Kovács Antal, az OTP Bank felügyelõ bizottsági tagja október 14-én 5.700,-forint/darab átlagáron 10.000 darab OTP törzsrészvényt értékesített. Ezzel Kovács Antal tulajdona az OTP Bank által kibocsátott törzsrészvénybõl 23.000 darabra (0,01%) változott.
- Juhász Bertalan (Juhász Attila igazgatótanácsi tag közeli hozzátartozója) 2009. október 14-én 70.000 darab PannErgy törzsrészvényt értékesített 780 forintos átlagáron. A tranzakciókat és az elszámolásokat követõen Juhász Bertalan, 300.240 darab PannErgy törzsrészvénnyel rendelkezik.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.