Nemzetközi hírek
USA: Mínuszban zártak az amerikai részvényindexek pénteken, a Dow visszatért 10.000 pont alá (Dow -0,7%; S&P -0,8%; Nasdaq -0,8%). Az S&P is lefordult az 1096 pontos csúcsról, az 1100 pont körüli szint áttöréséhez még erõt kell, gyûjtsön az index. Az USA ipari termelése szeptemberben a vártnál nagyobb mértékben, 0,7%-kal növekedett, és az augusztusi értéket is felfele módosították. A hangulatot azonban alaposan elrontotta a Michigani fogyasztói bizalmi index októberi elõzetes publikálása. A várt stagnálással szemben az index értéke 69,4 pontra esett a szeptemberi 73,5-rõl, vagyis romlott a fogyasztók gazdasági kilátása az õsz beköszöntével.
Vállalati eredmények: A General Electric nyitotta a pénteki gyorsjelentések sorát, ami már nyitás elõtt elbizonytalanította az amerikai piacokat. A vállalat bár a várakozásokat meghaladó 22 cent részvényenkénti profitról számolt be, a tavalyi harmadik negyedévhez képest ez több mint 50%-os esést jelent. A bevételek szintén borús képet mutattak, 20%-kal 37,8 milliárdra zuhant az ipari konglomerátum nettó árbevétele. A holding teljesítményét a pénzügyi szegmens, a GE Capital húzta le, melynek eredménye 87%-kal esett vissza tavalyhoz képest. A Bank of America részvényenként 23 cent (egyszeri tételektõl tisztított) veszteségrõl számolt be, mely meghaladta az elemzõi konszenzust. A bevételek ugyan 6%-kal bõvültek a növekvõ kamatmarzs következtében, de ez nem tudta ellensúlyozni a hitelkártya és fõleg a jelzáloghitel veszteségekre elkülönített magas céltartalékot. A Bank of America és a GE árfolyama több mint 4%-ot csökkent, a gyorsjelentését csütörtök piaczárás után publikáló IBM részvényei pedig 5%-ot estek. A pénzügyi szektor összességében 2,4%-kal értékelõdött le, az S&P szektorindexei közül a legnagyobb mértékben. Ma az Apple, a Texas Insrtuments és a Hasbro közli negyedéves eredményét.
Olaj és arany: Hetedik napon is emelkedni tudott az olaj ára, ezzel új csúcsot létesítve. Ma reggel a 79,05 dollárt is elérte a fekete arany hordónkénti ára. A nigériai Oando Plc bejelentette, hogy együttmûködési megállapodást kötött az orosz Gazprom-mal közös olaj és gázprojektek lebonyolításáról a nyugat-afrikai országban. Az oroszokon kívül többen is pályáznak az afrikai olajra, többek között Kína is tervez olajmezõket vásárolni a kontinensen, az amerikai Exxon pedig a kínaiak egyik célpontját jelentõ Ghánában szerezte meg a kitermelés jogát. Ezen kitermelési többletet azonban felszívhatja a távol-keleti országok, fõleg Kína egyre nagyobb energiaéhsége.
Makrogazdaság: Ma délután 2-kor publikálja a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa az irányadó kamatrátát, az amerikai nemzeti lakásbizottság (NAHB) pedig a házárindex októberi értékét közli.
Távol-Kelet: Vegyes képet festenek az ázsiai részvényindexek. Japán mínuszba fordult, de a feltörekvõ piacok pluszban tartózkodnak (Nikkei -0,2%; Hang Seng +0,4%; Shanghai +1,6%; Kospi +0,5%). A Japan Airlines árfolyama 11%-os pluszban is tartózkodott, mivel hírek szerint állami forrásokat kaphat a légitársaság. Mínuszba fordultak viszont a technológiai papírok és az autógyártók. A pénzügyi papírok árfolyama továbbra is pluszban tartózkodik. Az olajár további emelkedése után 3%-ot emelkedett a Cnooc kínai olajtársaság árfolyama.
Devizák: Erõsödött a dollár az euróval szemben, kisebb korrekció indult a devizapárban. Az árfolyam 1,487. A jen folytatta a gyengülést, az USD/JPY árfolyama 90,8-ig rallyzott. A forint a reggeli órákban erõsödni kezdett, az EUR/HUF jelenleg 267.
Határidõs piacok: Pluszban tartózkodnak a határidõs indexek, mind Amerikában, mind Európában.
Erste Kommentár: Itthon ugyan rövid hetünk lesz, de annál forróbb az USA-ban. A héten 137 S&P tag közli az eredményét, ezeknek is nagy része csütörtökre fog esni. Valószínûleg a brókerek egész héten ezeket a vállalati jelentéseket fogják lesni. (Jön az Apple, a Yahoo, a Microsoft, Coca-Cola és még sokan mások.) Ha a piac egészére nézünk, még mindig csak apró jelét láthatjuk az emelkedés kifáradásának, az összkép továbbra is fölfelé, annak ellenére, hogy fundamentálisan nem látnánk sok okot rá. Habár a harmadik negyedéves vállalati eredmények az USA-ban eddig jelentõs pozitív meglepetést hoztak. Az eddig jelentett 37 vállalat eredménye 2,9%-kal növekedett és 16,6%-kal múlta felül a várakozást.
A Magyar Telekom vezérigazgatójának interjúja a Napi Gazdaságban
A Magyar Telekom vezérigazgatója interjút adott a Napi Gazdaságnak, melynek fõbb pontjai a következõk:
- Az Mtelekom egyszeri tételek nélkül 5%-os EBITDA csökkenésre és az árbevétel 2%-os visszaesésére számít.
- A csökkentett 2009-es cél az üvegszálas optikában (200 ezerrõl 160-170 ezerre) a tervezettnél gyengébb forintnak köszönhetõ, mivel nem akarják túllépni capex programjuk kereteit.
- Bár az IPTV és mûholdas TV elõfizetõi számának növekedése ellensúlyozza a vezetékes elõfizetõk számának csökkenését és így az átlagos elõfizetõi szám stabil marad, a profitabilitás viszont csökken. Szeretnének tovább haladni az NGN (Next Generation Network, Újgenerációs Hálózat) és az LTE (Long Term Evolution, Hosszú távú Fejlõdés) fejlesztésekkel az ftth (Fiber-to-the-home, Üvegszál-otthonra) vagy ED3 kábeles technológia segítségével. Szeretnék kiépíteni a legjobb mobil LTE hálózatot.
- Az Mtelekom azért vezette be a tartalomszolgáltatást (2 tévécsatornát indított), hogy teret hagyjon az interaktív szolgáltatásoknak a jövõben. Lehetséges, hogy öt év múlva a telekom vállalatok akár biztonsági, biztosítási vagy energia fogyasztás mérésével kapcsolatos szolgáltatásokat is nyújthatnak.
- A 900MHZ-re jövõre kiírandó tenderrel kapcsolatban a vezérigazgató elmondta, hogy a frekvenciahasználat díjának jelenlegi szerkezete módosításra szorul, mivel a jelenlegi nem ösztönzi a szélessávú szolgáltatások fejlesztését.
Az interjú valóban új vagy piacmozgató információt nem tartalmaz, ezért árfolyamhatásra nem számítunk.
Rövid Hírek
- Az OTP nem Európai Uniós leányvállalatainak könyvvizsgálatára írt ki közbeszerzést a PSZÁF. Elsõ ránézésre úgy tûnik, az IMF kérésére kerül sor a vizsgálatra.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.