A GKI Gazdaságkutató Zrt. a Cégstatisztikával együttműködve megvizsgálta a vállalatok bankválasztását. 2015. január-áprilist az egy évvel korábbi időszakhoz viszonyítva jelentősnek mondható az újonnan bejegyzett cégek számának a csökkenése: közel 8600 cég alakult, ami csupán 65%-a az egy évvel korábbinak. A nagy mértékű eltérés valószínűleg annak köszönhető, hogy az új Ptk. már a megemelt törzstőkével engedi csak a cégek alapítását, és sokan még az utolsó pillanatban a régi szabályoknak megfelelően szerettek volna alapítani egy gazdasági társaságot. Nem jellemző (a teljes piac alig 1%-a), hogy a cégbejegyzés előtt nyitnának bankszámlát a vállalkozások. A legtöbb új cég Budapesten (41%) és Pest megyében alakult (14%). Átlag fölött van Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar és Baranya megye is.
A 2015 előtt is működő cégek több mint 34 ezer új számlát nyitottak 2015 első négy hónapjában. A legtöbbet (14 ezret) Budapesten, míg a lista végén Nógrád megye szerepel (221 db). Továbbra is uralkodó a kft. forma a gazdasági társaságoknál, öt új számlanyitásból négy ehhez a cégformához köthető.
A számlanyitások nyertese az OTP (20%), a KH (10%) és a Raiffeisen (9,5%), de jól szerepelt az Unicredit (7,3%) és az államosított MKB is (7%). A koncentráltságot jelzi, hogy az öt legnagyobb szereplő súlya a számlanyitásokban 54%. Ugyanez a szám az első 20 bank esetében 80%.
Összesen csaknem 7 ezerrel több vállalati számlát nyitottak 2015 első négy hónapjában, mint amennyit megszüntettek. A két legnagyobb nyertes az OTP és a Raiffeisen Bank volt. A versenytársak többsége is a pozitív tartományban zárt A két fenti bankon kívül még a K&H Bank zárt 1000 fölötti pozitív tartományban, ők közel 1500 céges ügyféllel gazdagodtak a négy hónap alatt. Nettó ügyfélvesztők voltak: az Erste Bank, a Sberbank és a takarékszövetkezetek. Utóbbi negatív teljesítménye nagyban köszönhető annak, hogy volt olyan szövetkezet, mely működését ebben az időszakban fejezte be.