Nemzetközi hírek
USA:
- Már a kereskedés eleje óta pozitív hangulat uralkodott az amerikai börzéken, amit csak erősített az a hír, hogy esetleg az USA is hozzájárulna az európai stabilitási alap megemeléséhez (Dow +2,3%; S&P +2,2%; Nasdaq +2%).
- A Reuters hírei szerint egy amerikai kormányzati forrás jelentette ki, hogy az USA az IMF-en keresztül támogatná az európai adósságválság kezeléséhez szükséges lépéseket. Ez mutatja azt is, hogy az Egyesült Államok kormánya is egyre növekvő aggodalommal tekint a bajba jutott Eurózóna tagállamokra (Görögország, Írország, Portugália). Spanyolország esetleges pénzügyi problémáira már nem jelentene megfelelő keretet a jelenleg 440 milliárd eurós stabilitási alap, vagy ha igen, akkor is teljesen kiürítené annak kasszáját.
- Pár órával később, még a piac zárása előtt egy másik név nélküli forrás a Wall Street Journalnak cáfolta, hogy tárgyalások folynának az Eurózóna mentőcsomagjának IMF-en keresztüli növeléséről. A tőzsdéken nem okozott nagy elbizonytalanodást a hír, a dollár piacán azonban megállította az amerikai deviza napon belüli leértékelődését.
- A napokban már több elemző pedzegetett egy alternatív válságkezelési megoldást is. Szerintük idővel az EKB-nak amerikai mintára akár 1000-2000 milliárd euró értékben kellene vásárolnia államkötvényeket, hogy stabilizálják az Eurózóna adósságpiacát. A portugál és spanyol 10 éves hozamok ugyanis az elmúlt hónapban 100-150 bázisponttal emelkedtek (jelenleg 6,65%; 5,30%), és a csőd elleni biztosítás árfolyama (CDS) is történelmi csúcsok közelébe kapaszkodott (jelenleg 478bp; 312bp).
- Az amerikai makroadatok is többségében pozitív képet festettek, mely hozzájárult a kezdeti optimizmushoz. A foglalkoztatottság a várt 70 ezernél nagyobb mértékben, 93 ezer fővel javult novemberben, a várt csökkenéssel szemben 0,7%-kal nőttek az építőipari kiadások és az előrejelzett csökkenéssel szemben stagnáltak a gépjármű-értékesítések is (belföldön és összesen egyaránt).
- Némileg csökkent, ám a vártnál kisebb mértékben a feldolgozóipari szereplők optimizmusa. Az ISM intézet beszerzési menedzser indexe ugyanis 56,6 pontra esett novemberben, 56,9 pontról.
- A Fed tegnap este publikált bézs könyve sem törte le a pozitív hangulatot, az ugyanis a foglalkoztatottság és a gazdaság bővüléséről számolt be. A növekedést a szolgáltatási szektor hajtja, de az élvonalba tartozott az autógyártás és a turizmus is.
- Ma számos fontos hír mozgathatja a piacokat. Az EKB kormányzó tanácsa 13:45-kor tartja kamatmeghatározó ülését, megjelenik az Eurózóna GDP-jének harmadik negyedéves alakulása, az USA-ban pedig a heti munkanélküliségi adatok mellett a függőben levő lakásértékesítések októberi alakulása is nyilvánosságra kerül.
Olaj és arany:
- Több mint 3%-kal emelkedett a kőolaj árfolyama tegnap, a vártnál gyengébb készletadatok ellenére. Az árfolyam erősödésében szerepet játszott az európai adósságválsággal kapcsolatos aggodalmak csökkenése, valamint a vártnál jobb amerikai foglalkoztatottsági adat.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal jelentése szerint a várt 1,1 millió hordós csökkenéssel szemben, 1 millió hordóval emelkedtek a kőolaj készletek. Benzin terén 560 ezer hordós növekedésről számolt be a hivatal, a várt 300 ezres bővüléssel szemben.
- Az arany árfolyam-emelkedése megtorpant tegnap, és ma reggel is csak 0,4%-ot erősödött. Jelenleg 1.391 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A pozitív tartományban tartózkodtak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei +1,8%, Hang Seng +0,7%, Shanghai Composite +0,7%, Kospi +1,1%, All Ordinaries +1,8%).
- Az USA-ból érkezett autóértékesítési adatok nyomán szárnyra kaptak a japán és a dél-koreai autógyártók (Nissan +1,9%, Honda +2,3%). A Honda árfolyamára az is kedvezően hatott, hogy az indiai Hero Honda Motors hajlandó árbevételének 8%-át átutalni jogdíj címén. Viszonzásként a Honda három út termékhez ad technológiát.
- Ausztráliából újabb kedvezőtlen makroadat érkezett: októberben 1,1%-kal csökkent a kiskereskedelmi értékesítés, míg az elemzők 0,4%-os növekedésre számítottak. Elmaradtak a vendégek az éttermekből, de ruházati cikkekre is kevesebbet költöttek.
- Az arany árfolyama szempontjából jó hír, hogy a kínai hatóságok engedélyezték a külföldi arany ETFekbe történő befektetéseket magánszemélyek számára.
Devizák:
- Az 1,297-es szintről fordult az árfolyam, és gyengülni kezdett a dollár. A 200 napos mozgóátlagot tesztelte vissza a kurzus, melynek áttörése esetén 1,33-ig folytatódhat a korrekció.
- Egy nap korrekció után tegnap ismét gyengült a japán jen, és 84 fölé került a kurzus. A következő megálló 85,9-nél látható.
- Közel egy forintot erősödött tegnap a forint, a reggeli kereskedésben már 280 forint alatt mozog az árfolyam.
Határidős piacok:
- Továbbra is pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Kitört a boldogság. Mégis van mikulás rally! Meg kell vallanunk, hogy kételkedtünk benne. Valamiféle korrekcióra számítottunk, de nem ekkora száguldásra. Persze ezt hírek is segítették. A tegnap megjelent foglalkoztatottsági adat meglepően jól alakult, sőt egy neve elhallgatását kérő amerikai tisztviselő azt is megpendítette, hogy az USA az IMF-en keresztül segítene az európai adósságválság kezelésében. Így hatalmas öröm tört ki a piacokon, hiszen Európa megmenekül, s a részvények pedig hatalmas alulárazottságban vannak. Vagyis mindenki rohant venni. Ugyanakkor mi továbbra is azt gondoljuk, hogy az emelkedés valószínűleg átmeneti lesz, hiszen az USA miből fog segíteni az EU-nak? A 90%-os GDP arányos adóságának további növeléséből, miközben az EU átlaga 80%-on áll? Persze ez elsőre jó hírnek tűnik, hogy milyen segítőkészek a nagy államok egymás megsegítésében. Ugyanakkor ez arra emlékeztet minket, amikor a kabaréban két részeg ember megpróbálja felsegíteni egymást a jégen. Szóval örüljünk tovább, de a szemünk legyen továbbra is nyitva.
Rövid hírek
- Áldott Zoltán, az INA elnöke egy horvátországi konferencián elmondta: (i) Az INA elsősorban a kúthálózat fejlesztésére, illetve a geotermikus valamint a gáz üzletág fejlesztésére koncentrál. (ii) A MOL szívesen látná, ha akár a horvát kormány venné át a jelenleg veszteséges gázüzletágat, akár lehetővé tennék, hogy piaci alapon az INA működtesse azt. Az interjú nem tartalmazott új információt, így árfolyamhatásra nem számítunk.
- A Richter 2010. november 30-án 2.000 darab saját részvényt vásárolt 42.818 forintos átlagáron. A társaság saját részvény állománya 63.796 darab. A november 29-én adott megbízás teljesüléséhez még további 23.000 darab részvény hiányzik.
- A kormány koncessziós pályázatokat hirdethet geotermikus energia kitermelésére. A tervek jelenlegi változatukban negatívan érintenék a PannErgy-t, azonban pozitívan a MOL-t. A vonatkozó törvényi változások azonban egyelőre egyeztetések tárgyát képezik, ezért pillanatnyilag nem számítunk árfolyamhatásra.