Hamarosan itt a görög csőd?

Ugyan a Moody’s újra leminősítette a görögöket, ami azt jelenti, hogy szerintük hamarosan itt a csőd. Közben a kormány mindenféle ötlettel ált elő (pl. 70 euró fölött bankkártyával kellene fizetnie minden külföldi vendégnek) a korrupció visszaszorítására.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Moody’s egy fokozattal „Caa2”-re rontotta Görögország adósbesorolását negatív kilátás mellett, ami nyolc fokozatra van a befektetésre ajánlott kategóriától, és rendkívüli törlesztési kockázatot jelent. Az ok, hogy a szervezet szerint a görög kormány nem fog időben megállapodni a hitelezőkkel. Mind a hazai és a külső kötvényadósság kötelezettségének, mind a bankbetéti besorolásnak a plafonja csökkent. Utóbbi az euróövezetből való kilépésre, míg előbbi a bankbetétek befagyasztására utaló jel.

Így már vasárnapra megegyezésre számítanak. Az elemzők viszont szkeptikusak ezzel kapcsolatban. Ugyanakkor a görög CDS felár nem nagyon változott a 21 százalék körüli szintről, vagyis a piaci szereplők másképp látják a helyzetet. A DAX tegnap nagyot zuhant, ami szerintünk a gyengülő dollárnak köszönhető. Ugyanis az index nagyon előreszaladt az eredményvárakozásokhoz képest, amit a gyengébb euró stimulálhat magasabb értékre. Így a DAX letörte az 50 napos mozgóátlagot és a technikai szintet 11.675 környékén, illetve a 11.500 pontnál levő szint alá is benézett. A következő szint 11.000 pont környékén van, míg a szerintünk valójában visszatesztelendő szint 10.500 pont környékén levő kitörési rés. A dollár pedig technikailag pont úgy kezdett el viselkedni, mint az olaj. Az utóbbiban mindenki esést vár, mert szinte az összes fundamentum afelé mutat, ennek ellenére az árfolyam inkább fölfelé araszolgat a februári mélypontokat követően.

A dollár technikai képe is kezd hasonlóan alakulni. A csökkenő trendből, amit eddig láttunk, kifogta az EUR/USD kereszt a fejét, és mintha oldalazás kezdene itt is kialakulni, akárcsak a kőolaj árfolyamában. Ebben az esetben is mindenki további dollárerősödést vár, hiszen az amerikai gazdaság felemelkedésében és a kamatemelésekben (amelyek még a legrosszabb forgatókönyvek szerint is egy éven belül bekövetkezhetnek) még a gyenge GDP adat ellenére is hiszünk. Ha pedig hasonló testcselt láthatunk a dollár-euró párosnál, mint az olajnál, akkor az baj (kicsi) Európára nézve, mert a gyenge, vagy tovább gyengülő euróból tovább növekvő előnyre nem lehet számítani. Ez pedig jó alkalmat szülhet egy erősebb profitrealizálásra, amely hosszabb hezitálás után megerősödött.

USA

A tengerentúlon is pirosba borultak a vezető indexek, azonban a Fed kommunikációja részben korrigálta az esést. Az S&P 500 és a Dow index 0,4%-kal, míg a Nasdaq 0,6%-kal került lejjebb a kereskedés végére.

Kiábrándító első negyedéves amerikai GDP adatot láthattunk tegnap. A várt 1,0%-os bővülés helyett csupán 0,2%-ot tartalmazott a statisztika. Az USA Kereskedelmi Minisztériuma az erős dollárra és a kedvezőtlen időjárásra fogta a dolgot. A bontásból kitűnik, hogy az export sem muzsikált valami fényesen, hiszen 7,2%-kal esett.

A Fed nem nyúlt az alapkamat szintjéhez, de ez nem is volt kérdés. A jegybanki közleményből kihámozható információk szerint a tanács a lassulásra utaló jeleket lát, és további javulást vár a munkaerőpiactól. Mindent egybevetve úgy véljük, hogy szeptember előtt nem lesz semmiféle monetáris szigorítás, sőt, egyre nagyobb az esélye annak, hogy jövőre csúszhat a kamatemelés, ez pedig tovább emelheti a részvényárakat.

A Microsoft vezetője, Satya Nadella szerint 2018-ra 20 milliárd dollárnyi éves árbevételt hozhat a felhő alapú szolgáltatások üzletág, ami háromszorozódást jelentene három év alatt. A Wall Street Journal értesülései szerint akadnak problémák az Apple iWatch óráival. A motor nem működik rendesen, mely az értesítések jelzéséért felel. Ezt egyébként a kínai AAC Technologies gyártja.

A Twitter 532,6 millió dollár értékű részvényt adott át a TellApart cégnek a felvásárlásáért cserébe. A befektetők nem voltak túl boldogok a bejelentéstől, ha figyelembe vesszük, hogy az egy nappal korábbi gyorsjelentés utáni több mint 20%-os mínuszra 9%-ot rápakoltak. A mai napon rántja le a leplet legújabb fejlesztéséről a Tesla. Elon Musk a folyosói pletykák szerint egy hazai tárolásra alkalmas akkumulátorral rukkol majd elő.

Európa

Vérfürdőt rendeztek az európai piacokon tegnap. A FTSE 100 index 1,2%-os esése mondhatni eltörpült a CAC 40 index 2,59%-os és a DAX index 3,2%-os mínusza mellett. Az Európai Bíróság június 16-án fog dönteni az EKB OMT programjának jogszerűségéről. Bár a programot sosem használták, azonban a bírósági döntés befolyásolhatja az EKB QE programját is, mivel ha az OMT programot jogszerűtlennek találná a bíróság, azzal lényegében megtiltaná a jegybank számára az államkötvény vásárlásokat, és ezzel akár az eszközvásárlási programnak is véget vethetne. Ugyanakkor az EKB eszközvásárlásának megkezdése előtt a bírósági főtanácsadó már ismertette álláspontját, mely szerint a jegybank politikájával összeegyeztethető az államkötvény vásárlás, így az OMT program is. Mivel a bíróság végső döntésében legtöbbször a főtanácsadó véleménye köszön vissza, így a bíróság várhatóan jóvá fogja hagyni az OMT programot és ezen keresztül áttételesen az államkötvény vásárlásokat és az EKB QE csomagját is.

Olaj, arany

A WTI 58.5 dollárra ugrott ma reggel, mivel a piac egyre kevésbé fél a túlkínálattól. Az olaj 2009 májusa óta a legnagyobbat ugrotta a piacon az elmúlt hónapban. Az amerikai könnyűolaj annak ellenére emelkedik, hogy az OPEC a csúcson termel és az USA készletei 85 év óta nem látott magasságban vannak. A piac szerint viszont csökkenni fog a kínálat, mivel a korábbi 1.200-ról 703-ra esett a fúrótornyok száma, ami mutatja az aktivitás lanyhulását. Ennek ellenére az USA termelése most is a csúcs, napi 9,3 millió hordó körül van, főleg a korábbi fúrásoknak és repesztéseknek köszönhetően.

Az arany 1.202 dollárra süllyedt, mivel a tegnapi gyenge amerikai GDP adatok után a piac jelentős gyorsulásra vár az USA-tól, ami indokolhatja a kamatok emelését. A gyenge dollár sem segített tegnap az aranynak, annak ellenére, hogy 1.11 alá esett az euróval szemben a kurzus, az arany gyengült a piacon.

Devizák

Az EURUSD árfolyam hatalmasat emelkedett a tegnapi kereskedésben, miután rendkívül gyenge, mindössze 0,2%-os évesített GDP növekedési adat érkezett az USA-ból. A gyenge növekedés pedig nagy valószínűséggel kitolhatja az amerikai kamatemelés időpontját, vagyis a korábban vártnál tovább maradhat az amerikai nagyon laza monetáris politika. A Fed jegyzőkönyv is inkább egy távolabbi, ősz végi, téli kamatemelés lehetőségére utal. Az EURUSD 1,11-ig emelkedett, és a következő erős technikai ellenállás majd csak 1,15 közelében húzódik.

A gyenge amerikai adat láttán pánik jellegű viselkedés volt tapasztalható, melyben a régiós devizákat is ütötték. Az EURHUF a reggeli 300,5-ös értékről 302-re emelkedett zárásra, azonban napon belül még 303 fölé is emelkedett.

A japán jen enyhén erősödött arra, hogy a japán jegybank nem változtatott a monetáris kondíciókon és az eszközvásárlási program nagyságát sem bővítette ki, miközben voltak erre irányuló spekulációk a piacon. Az USDJPY árfolyam 118,5-re esett, ami a beszűkülő háromszög alsó éle, azonban a szint letörésére egyelőre még nem került sor.

Távol-Kelet

A Nikkei 2,6%-ot, a Hang Seng 0,7%-ot csökkent, míg a Shanghai index 0,2%-os eredményt tudott felmutatni. A japán jegybank a többségi véleménnyel összhangban sem a jegybanki alapkamaton, sem pedig az eszközvásárlási program volumenén nem változtatott, bár az utóbbi időben egyre több olyan vélemény jelent meg, hogy a QE program méretét az évi 80 ezer milliárd jenről 90 ezer milliárdra növelheti a jegybank. A jegybank az olajár inflációcsökkentő hatását továbbra is átmenetinek tartja, így nem reagál rá jegybanki eszközökkel. Márciusban a japán ipari termelés hó/hó alapon 0,3%-kal csökkent, de így is pozitív meglepetéssel szolgált, mivel a várakozás 2,3%-os csökkenés volt.

Határidős piacok

Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel. A Dow, az S&P és a Nasdaq mínuszban, míg a DAX pluszban volt.

 

JOGI NYILATKOZAT
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo