Fidesz és MSZP: egy platformon a Richterért?

Enyhe mínuszban zártak az amerikai indexek - Korrekció zajlott tegnap az olaj piacán - Vegyes a kép Ázsiában - Erõsödött a dollár, a forint kismértékben korrigált az euróhoz képest - Az MSZP szeretné, ha az állam megtartaná részesedését a Richterben - Ma csökkenésre számítunk a hazai parketten.

Nemzetközi hírek

USA: A hétfõi meredek emelkedés után tegnap enyhe mínuszban zártak az amerikai börzék, az S&P továbbra is 900 pont felett (Dow -0,19%; S&P -0,38%; Nasdaq -0,54%). Az ISM Intézet szolgáltatói beszerzési menedzser indexe a vártnál is nagyobb mértékben nõtt, ami azt sugallja, hogy a szolgáltató szektor optimistább lett a gazdasági teljesítménnyel kapcsolatban. Bernanke tegnapi nyilatkozata szerint az Egyesült Államok gazdasága év végére stabilizálódik, és 2010-tõl újra elindulhat a növekedés útján, valamint a bankok pár év múlva ismét Fed segítség nélkül mûködhetnek. A stressz teszt eredményekkel kapcsolatos félelmek azonban felerõsödtek, ahogy a közlés napja közeledik (csütörtök). Egyes hírek szerint a Bank of America az eredmények alapján 34 milliárd dollár pótlólagos tõkére szorul, bár a híreszteléseket a bank napokban adott nyilatkozatában teljesen pontatlannak nevezte. A Citigroup tõkeigénye vélemények szerint relatíve alacsony lesz, mivel a bankóriás valószínûleg az állami tulajdonban levõ elsõbbségi részvényeket törzsrészvénnyé konvertálja, természetesen hígítva ezzel a jelenlegi részvényesek tulajdonhányadát. Tegnap azonban a két bank meglepõen jól teljesített, 3,4 és 4,4% emelkedéssel, míg a pénzügyi szektor 1,4%-ot veszített értékébõl. Az S&P 500 fontosabb vállalatai közül ma a Cisco Systems, az Anadarko Petroleum, a Symantec és a Sunoco publikálja negyedéves gyorsjelentését.

Olaj és arany: Az olaj ára tegnap korrigált az elmúlt pár nap jelentõs emelkedését követõen. Jelenleg 53,8 dollárt kell fizetni hordónként. A piac feszülten figyeli az Energiaügyi Hivatal kõolajkészletek alakulásáról szóló, ma megjelenõ jelentését. Kérdés, hogy a 18 éves maximumon tartózkodó tartalékok tovább nõnek-e. A benzinkészletek múlt heti jelentõs csökkenése jelzi a finomított olaj iránti megnövekedett keresletet, ami a kõolaj keresletébe is begyûrûzhet. Az arany ára tegnap felfele kiszúrt a csökkenõ trendcsatornából, de visszazárt a felsõ él alá, és továbbra is 900 dollár körül mozog.

Makrogazdaság: Németország ma közli az áprilisi szolgáltatói menedzser index végleges értékét, és megjelenik az Eurózóna összesített kiskereskedelmi értékesítésének márciusi alakulása. Az USA a jelzáloghitel igénylések változását, valamint a foglalkoztatottság alakulását publikálja. A tízéves amerikai államkötvényekkel 3,16%-on kereskednek, 1 bázispont emelkedés után.

Távol-Kelet: Vegyes a kép Ázsiában. A japán börze továbbra is zárva tart (Nikkei -; Hang Seng +0,21%; Shanghai +0,65%; Kospi -0,27%). A bányavállalatok és az olajtermelõ szektor gyengén teljesített az esõ olaj és nyersanyagárak miatt. A Cnooc 3,3%-ot esett, a BHP Billiton 2%-os mínuszban tartózkodik. A HSBC Bank papírjai 2,5%-ot emelkedtek Hong Kongban, miután a JP Morgan megemelte a részvényeire szóló ajánlást.

Devizák: Erõsödik a dollár és a jen a részvénypiaci optimizmus kifulladása közepette. Az EUR/USD a 30 napos mozgóátlagot visszatesztelte 1,335 körül. Az USD/JPY a 200 napos mozgóátlag körül mozog 98,12-nél. A forint a nemzetközi hangulat gyengülésével enyhén korrigált, de továbbra is a 286-os erõs támasz alatt tartózkodik.

Határidõs piacok: A határidõs indexek Amerikában a negatív tartományban tartózkodnak.

Erste Kommentár: A piacokon egymásnak feszül a recesszió enyhülésével kapcsolatos pozitív hangulat és abanki stressz tesztekkel kapcsolatos aggodalom. Holnap már kiderül, hogy a híresztelések mennyire igazolódnak be, de félõ, hogy az eredménytõl függetlenül korrekció következik. Ha jó lesz az eredmény, akkor a piacok alakulása alapján úgy tûnik arra már mindenki bevásárolt, így a profitrealizálás kezdõdhet meg. Ha pedig beigazolódnak a félelmek (Citigroup hígítás és Bank of America pótlólagos tõkeigénye), akkor az még nem nagyon épült be az árakba. A nap mondása: "The stress tests are causing a little bit of stress" (A stressz tesztek stresszelik a befektetõket - Mike Ryan, UBS)

Az MSZP szeretné, ha az állam megtartaná részesedését a Richterben

Az MSZP módosító indítványt nyújtott be, melynek értelmében a 25%-os Richter tulajdonrész az állam birtokában maradna. A Richter örül a beadványnak. "Mindig is hangsúlyoztuk, hogy a Richternek stabil tulajdonos struktúrára van szüksége ahhoz, hogy folyatathassa növekedési stratégiáját és pillanatnyilag az jelentené a legbiztosabb hátteret, ha a kormány megtartaná részesedését", mondta Beke Zsuzsa szóvivõ a Reuters-nek.

A Richter részesedés megtartása 200 milliárd forintba (707 millió euróba) kerülne az államnak. Az állam 2004-ben értékesítette részesedését egy átváltható kötvény program keretein belül. 2009 szeptemberében, amikor ezek a kötvények lejárnak, a kormány (és a kötvénytulajdonosok) eldönthetik, kézpénzt vagy részvényt adjon (kapjanak) a kötvényekért. Ahhoz, hogy a módosító indítványt a parlament elfogadja, a szocialistáknak néhány ellenzéki szavazatra is szüksége lesz. A módosítás az összes állami részesdést érintené. Így a MOL-ban meglevõ B részvény is állami tulajdonban maradna. Véleményünk szerint az ellenzék is támogatni fogja az indítványt. Mivel a piacon voltak olyan félelmek, hogy ez a részesdés a piacon landol és így eladói nyomás nehezedik majd a részvényekre, a hír enyhén pozitívan értékelendõ a részvények árfolyama szempontjából.

Rövid vállalati hírek

MOL: Sikeresen megtörtént az SAP rendszerrõl az EURO-ra való átállás a Slovnaftnál.

További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo