Félelmetes magasságokban az indexek

Félelmetes magasságokban az amerikai indexek, 10.000 pont felett a Dow - Tovább drágult az olaj és az arany - A pozitív tartományban az ázsiai indexek is - Tovább gyengült a dollár az euró ellenében, a jen erõsödött a dollárral szemben, a forint erõsödött az euró ellenében - Ma emelkedésre számítunk a hazai parketten.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

USA: Nagy erõvel törték át az amerikai részvényindexek korábbi éves csúcsúkat, az S&P 1092, a Dow pedig a bûvös 10.000 pont felett zárt (Dow +1,5%; S&P +1,8%; Nasdaq +1,5%). A rally mögött állt a JPMorgan gyorsjelentése, mely a tavalyi harmadik negyedéves 11 centes részvényenkénti eredményét, idén 82 centre emelte (a Bloomberg konszenzus 50,8 cent volt). A bankpapír árfolyama 3,3%-ot emelkedett, röpítve magával az egész pénzügyi szektort, mely összességében 3,4%-kal növelte értékét. A Dow legjobban teljesítõ tagja a Bank of America volt, mely 4,4%-os pluszban zárt. A szállítámányozási vállalatok nyújtották a legjobb teljesítményt az S&P szektorindexei közül, amit a meglepõen jó kiskereskedelmi forgalmi adat támogatott: A szeptemberi értékesítés a várt 2,1%-nál kisebb mértékben, 1,5%-kal csökkent szeptemberben (év/év), és a gépjármûeladásoktól megtisztított érték 0,5%-kal nõtt tavaly szeptemberhez képest. Az utolsó lökést a piacokon az utolsó két óra hozta meg, amikor a Fed nyilvánosságra hozta a kamatdöntési jegyzõkönyvét, melybõl kiderül, hogy a jegybankárok gazdasági kilátásai optimistábbak lettek. Ma az S&P 500 index 6 fontos vállalata is közzéteszi negyedéves gyorsjelentését: Harley-Davidson; Goldman Sachs; Citigroup; IBM; Google; Advanced Micro Devices.

Olaj és arany: Az olaj árfolyama folytatta a menetelést, és ezzel ma ismét új éves csúcsot ütött 75,96 dollár/ hordó értéknél. Ma délután kerül nyilvánosságra az Amerikai Energiaügyi Hivatal jelentése a múlt heti készletváltozásról. Kõolaj tekintetében 1 millió hordós emelkedést, míg benzin esetében 1,12 millió hordós bõvülést várnak az olajipari elemzõk. Az arany ára tegnap 1070 dolláron érte el új történelmi maximumát, ma pedig a tetõ körül konszolidál az árfolyam. A kialakított zászló formáció az 1100 dollár/uncia ár rövid távú elérését sejteti.Makrogazdaság: Számos fontos makroadat lát ma napvilágot az Egyesült Államokból. Hazai idõ szerint 14:30-kor kerülnek nyilvánosságra a szeptemberi inflációs adatok, a New-Yorki feldolgozóipari index októberi értéke, valamint a szokásos heti munkanélküliségi adatok. Ezt követi 16:00 órakor a Philadelphiai Fed index.

Távol-Kelet: Menetelnek tovább az ázsiai piacok is, a tegnapi gyengélkedés után ezúttal Japán áll az élen (Nikkei +1,5%; Hang Seng +0,9%; Shanghai +0,4%; Kospi +0,5%). Tegnap még napon belül visszagyengült a jen, a volatilitás kellõképpen borzolja az exportõrök kedélyeit. A Sony 3,4%-ot, a Toyota 1,4%-ot, a Mazda csak 0,5%-ot emelkedett. A japán bankpapírok is részt vesznek a rallyban, a Mitsubishi Financials 1,2%-os, míg a Sumitomo 0,3%-os pluszban tartózkodik. Az olajárnövekedés a Cnooc kínai olajkitermelõ árfolyamát 0,5%-os, a BHP Billiton részvényeit pedig 1,3%-os pluszba hajtotta.

Devizák: A dollár folytatta gyengülését, mely a nyersanyagárak emelkedése mögött is komoly szerepet vállalt. Az EUR/USD 1,495-ig emelkedett, mely szintet tavaly szeptember eleje óta nem érte el a keresztárfolyam. A jen tegnap visszagyengült 90 közelébe a dollárral szemben, az USD/JPY jelenleg 89,5 körül mozog. A forint 267 alá erõsödött az euróval szemben.

Határidõs piacok: Pluszban tartózkodnak a határidõs indexek, mind Amerikában, mind Európában.

Erste Kommentár: Száguldunk. Meddig tart ez és miért van? Lehet mondani az unalomig, hogy a likviditás hajtja a piacokat. Ez így is van. Persze azt sem szabad elfelejteni, hogy sok eladási pozíció is felépült az elmúlt hónapokban. Pl. az OTP esetén, szeptember végén, még mindig 6,5 millió eladási pozícióban ültek az ameriki spekulánsok. Ugyanakkor azt is látjuk, hogy komoly ellenállási szintek felé közelítünk. Pl. OTP 6.000 Ft környéke; Mtel-nek 870-nél volt "rés" töltése és le is fordult róla; a Richter és az Egis támadja a korábbi lokális csúcsot. Ha az indexeket nézzük, a BUX már bele is ment a letörés környéki dzsumbujba, a DAX száguld a 6.000 pontos letörési szint felé; a Dow-nak 11.000 körül az S&P500-nál 1.098-as "rés" közel van, de nem lehetetlen az 1.150 vagy 1.200 szint elérése sem. A Nasdaqban is közeledünk a 2.200 pontos ellenálláshoz. A sort lehetne folytatni. Mindenesetre a leglényegesebb, hogy egy behevülési szakasznak tûnik a jelenlegi mozgás, amely általában medve szignál szokott lenni. Természetesen az elkövetkezõ napok során fogunk errõl bizonyosságot szerezni. Ha csakugyan behevülés lesz akkor további jelentõs emelkedéseket látunk ma és az elkövetkezõ napokban.

MOL: Újabb földgáz- és kondenzátum találat Pakisztánban

A MOL újabb (negyedik) gáz- és kondenzátum felfedezést ért el a Pakisztán Northern Western Frontier tartományában lévõ Tal blokkban. A Maramzai-1 kút termelése napi 1,1 millió m3 (38,3 MMscfd; 6,4 ezer boe) gáz és napi 228 m3 (1.434 bbl) kondenzátum 220 bar (3.197 psig) kútfej nyomáson, 48/64-es fúvókán keresztül. A termelési adatok a késõbbiekben savazásos rétegserkentés révén jelentõsen javulhatnak.

A vizsgálatokat követõen a konzorcium további részletes vizsgálatokat végez a készletek mennyiségének és gazdasági potenciáljának felmérése érdekében. Ebben a blokkban 1999 óta folyik szénhidrogén-kutatás, melyet egy, az Oil and Gas Development Co. Ltd (OGDCL), Pakistan Petroleum Limited (PPL), Pakistan Oilfields Ltd (POL) és a Government Holdings (Pvt.) (GHPL) cégekbõl, valamint a MOL-ból - mint operátorból -  lló konzorcium végez. A MOL-nak ebben a konzorciumban 10% részesedése van.

Szíriai koncessziós jogának 25%-át adta el az INA a MOL-nak?

Horvát lapértesülések szerint az INA 195 millió euróért adta el a MOL-nak a szíriai mezõben levõ koncessziós jogának 25%-át. Az INA azért kényszerült erre a lépésre, mert nem tudott befektetni a kitermelésbe és fennállt a veszély, hogy elveszíti koncessziós jogát. Meg nem nevezett források szerint a 25%-nyi koncessziós jog valójában 400 millió eurót ér.

A MOL-tól megtudtuk, hogy valóban folynak tárgyalások az INA és a MOL között a szíriai földekrõl, mivel további beruházásokra lenne szükség, miután 6 fúrás eredményesnek bizonyult és ez az INA legígéretesebb  külföldi fejlesztése. Az általunk becsült készlet 50 millió hordó. A becsült értéke a földnek 1-2 milliárd dollár között van adóktól, kitermelési költségektõl függõen. Ez 180-350 millió eurós értékre utal. (25-50 dollár/hordós profittal A kutatási tevékenység eredményeként az elsõ szénhidrogén felfedezést 2002  decemberében értük el (a Manzalai-1 fúrás). A 2003-ban végzett szeizmikus mérések után a konzorcium úgy döntött, hogy 2004-ben egy újabb kutatófúrást mélyít le (Makori-1 fúrás). A fúrás sikeresnek bizonyult, a MOL a felfedezést 2005 januárjában jelentette be. A MOL harmadik gáz- és kondenzátum felfedezését a TAL blokkban (Mami Khel-1 kút) 2008 márciusában érte el.

A hír pozitív. Az 1,1 millió m3/nap kitermelés jelentõs mennyiség. 350 dolláros köbméterenkénti árral és több  mint 10 év kitermeléssel számolva akár 200 forinttal is nõhet a MOL értéke egy részvényre vetítve, ami azt jelenti, hogy a bejelentésnek kevesebb, mint 200 forintos hatása van részvényenként számolva). A mezõ kb. a ZMB harmada. Ha a fejlesztések elmaradnak, elvehetik a koncessziós jogot, azonban az INA nem  rendelkezik a szükséges tõkével. Így a két fél megpróbál megegyezésre jutni, azonban a részesedé mértéke és ára még nem került megállapításra. Ha megegyezésre jutottak, tájékoztatják a befektetõket. Nem számítunk árfolyamhatásra sem a MOL, sem az INA esteében, mivel véleményünk szerint az árazás korrekt lesz.

FHB: Gyuris Dániel vezérigazgató interjúja a Reuters-szel

Gyuris Dániel, az FHB vezérigazgatója interjút adott a Reuters-nek, melynek fõbb pontjai a következõk: - A portfolió további romlása várható. Az NPL ráta elérheti a 4%-ot az év végére, míg az év közepén még csak 2,8% volt. A jövõ év közepén állhat meg a romlás.

  • Az FHB a profitabilitás megtartására, a portfolió minõségének javítására és a hitelportfolió növelésére koncentrál 2010 közepétõl. Ennek következtében a 2009-es eredmény a tavalyi 6,68 milliárd forint körül maradhat.
  • Gyuris szerint az MNB által javasolt korlátozás a devizahitelezés esetében túl szigorú, mivel a legtöbb állampolgár elesne a jelzáloghitel lehetõségtõl. Ugyanakkor elismerte, hogy néhány megszorításra szükség van.
  • A forintban denominált hitelek aránya nõni fog.

Meglepõ elemet az interjú nem tartalmaz, ezért árfolyamhatásra nem számítunk.

Richter: Stratégiai partnerség, K+F projektek és várakozások

  • A Bloombernek adott interjújában Bogsch Erik vezérigazgató elmondta, hogy igyekeznek partnereket találni gyógyszerek értékesítéséhez vagy kifejlesztéséhez, hogy nõjön a portfolió. A Richter gyártási licenszeket, termékportfoliókat vásárolna, vagy új kezelések kifejlesztéséhez csatlakozna 2010-ben.
  • Bogsch szerint nem zárható ki egy régiós akvizíció sem. Pillanatnyilag azonban nincs olyan vállalat, mely érdeklõdésre tarthatna számot.
  • Novemberben kerülhet bejelentésre a Forest Laboratories-zal fejlesztett RGH-188 második klinikai fázisnak eredménye. Nem zárható ki, hogy a következõ fázishoz egy harmadik partner is csatlakozik.

- Az erõsebb forint miatt a Richter eredmény a második félévben rosszabb lesz. Az ukrán értékesítés idén 40%-kal nõhet, a magyar bevételek szinten maradnak, míg az orosz piac 5%-kal eshet vissza éves szinten. A K+F törvény változásainak következtében a Richter idén 440 millió forintra, jövõre 2 milliárdra lehet jogosult. Az interjú nem tartalmazott új elemet.

További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo