Nemzetközi hírek
USA: A negatív tartományban zártak tegnap az amerikai indexek (Dow: -2,0%, S&P: -1,9%, Nasdaq: -1,1%). Újabb rossz hírek érkeztek a General Motors (GM) háza tájáról. Nem sikerült megegyeznie a hitelezõkkel a tervezett hitel-tõke konverzióról és így valószínûleg elkerülhetetlenné válik a csõd. Ráadásul a GM váratlanul 415 millió dolláros áthidaló kölcsönt kért a német kormánytól, az Opel számára, melynek következtében leálltak a tárgyalások a Fiattal. A német kormány most arra számít, hogy péntekig sikerül megegyezésre jutni. A Bank of America árfolyama annak ellenére esett (-0,64%), hogy bejelentette, újabb tõkeemelést tudott végrehajtani és így összegyûjtötte csaknem a teljes összeget, melyre a stressz tesztek alapján szüksége lehet. A Moody's közleményben tudatta, hogy nem áll szándékában megváltoztatni az USA jelenlegi AAA hitelminõsítését. A Fed valószínûleg folytatja eszközvásárlási programját, míg meg nem gyõzõdik arról, hogy a gazdaság talpra állása már biztos. Ma az S&P fontosabb vállalatai közül a Dell és a Novell publikálja gyorsjelentését.
Olaj és arany: Az olaj árfolyama tegnap 63,45 dollárig emelkedett (+1,60%), ma azonban korrekcióba kezdett és 62,94 dollár a fekete arany hordója. Az OPEC ma Bécsben ülésezik. A résztvevõk közül néhányan elmondták, hogy a kitermelési kvóták szinten tartására szavaznak majd, mivel a kereslet fellendülésében bíznak. Reményeik szerint az olaj árfolyama év végére eléri a 75 dollárt hordónként. Az egyébként szerdánként szokásos benzin- és kõolajkészlet adatok ma látnak napvilágot. Mindkettõben az elõzõ hetinél kisebb mértékû csökkenést vár a piac. Az arany árfolyama tegnap 0,22%-kal, ma pedig további 0,35%-kal csökkent. Reggel 946,55 dollárt kellett fizetni egy uncia nemesfémért.
Makrogazdaság: Magyarország (9,9%) és Németország ma az áprilisi munkanélküliségi adatokat publikálta. Délután az USA-ból tartós cikkek rendelésállományára, friss és tartós munkanélküli segélykérelmekre és új lakásértékesítésre vonatkozó adatok látnak napvilágot. A tegnapi adatok alapján áprilisban a vártnál is nagyobb mértékben emelkedett a használt lakások értékesítése, azonban az adat csalóka, mivel a növekedés hátterében elsõsorban az árverések állnak, míg az árak éves szinten csökkentek. A tízéves amerikaiállamkötvényekkel 3,73%-on kereskednek, 19 bázispont emelkedés után.
Ázsia: Volatilis kereskedés jellemezte a nyitva tartó ázsiai börzéket (Nikkei: +0,13%, Hong Kong: zárva, Kína: zárva, Kospi: +2,2%). A kereskedés nagyrészt a negatív tartományban folyt, miután a japán tízéves kötvények hozama hathónapos csúcsra ugrott. A nap végére azonban azok a befektetõk kerültek túlsúlyba, akik hisznek abban, hogy Japán gazdasága már túlvan a nehezén.
Devizák: A dollár tegnap 1,382-ig erõsödött az euróval szemben, ami a ma reggeli kereskedésben is folytatódott. A forint tegnap 283 felett is járt az euró ellenében, ma reggel pedig már a 285,6-ot is elérte az árfolyam.
Határidõs piacok: A határidõs indexekkel Amerikában a pozitív tartományban kereskednek, míg Európában negatívban.
Erste kommentár: Elbizonytalanodni látszanak a befektetõk. Aggasztó a rekord méretûre duzzadt amerikai költségvetési hiány. Kína eddig hajlandó volt felszívni az államkötvényeket, de valószínû, hogy ez a folyamat a jövõben leáll. A japán hozamok szintén több hónapos csúcsra szaladtak, mivel a piac attól tart, újabb kibocsátásokra kerül sor. A hosszú lejáratú kötvények hozamának emelkedése aggasztja a befektetõket, mivel ez a gazdaság talpra állásának megakadását vetítheti elõre.
Rövid vállalati hírek
- Stabilról negatívra rontotta a MOL BB+ minõsítésének kilátását az S&P.
- Június 30-án tartja éves közgyûlését a Zwack. A menedzsment 2.300 forintos osztalék kifizetését javasolja, melybõl év elején 1.300 forint már osztalékelõlegként kifizetésre került.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.