Egészségünk: Az államnak is megéri

Az Országos Egészségpénztár (OEP) öt év alatt átlagosan 542 ezer forintot költött annak a betegnek az ellátására, aki nem tagja valamely egészségpénztárnak, 9 százalékkal többet, mint azokra, akik csatlakoztak valamely kasszához, rájuk ugyanis 497 ezer forintot fordított az állam a társadalombiztosítási hozzájárulásokból.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Még nagyobb az eltérés, ha csak a betegségek kezelésének a költségeit vizsgáljuk, tehát a táppénzkiadások nélkül számolunk: a nem egészségpénztári tagokra átlagosan 39,5 százalékkal több kiadás jutott, 369 ezer 304 forint a pénztártagok 264 ezer 817 forintjával szemben, olvasható a Budapesti Corvinus Egyetem Teljesítménymenedzsment Kutatóközpontja által végzett kutatásban.

Az egészségpénztári tagok gyakrabban vesznek igénybe egészségügyi ellátásokat, rendszeresebben keresik fel a szakorvosi hálózatot, és váltanak ki gyógyszereket időben, így nagyobb valószínűséggel kerülik el a súlyos, magas egészségügyi kiadásokkal járó betegségeket, mutatják az AXA Önkéntes Egészségpénztár felkérésére végzett vizsgálatban megjelent statisztikák. Az egészségcélú megtakarítások nagy valószínűséggel szerepet játszanak abban, hogy ezek az emberek könnyebben tudják finanszírozni a szükségessé váló egészségügyi kiadásaikat, ami hosszú távon mind az egészségi állapotot, mind az állami egészségügyi kiadásokat tekintve kifizetődő. A tanulmányból kiderül az is, hogy a lakosságnak ez a köre jellemzően egészségtudatosabban él. Átlagosan 18 százalékkal többször vesznek részt például emlőrákszűrésen, mint a tagsággal nem rendelkezők.

Nem jár adókedvezmény

A forrásallokáción alapuló működésükkel az egészségbiztosítások is jótékony hatással lehetnek az állami költségvetésre. A Nyugat-Európában népszerű, itthon még alig keresett orvosi szolgáltatásokat nyújtó magán-betegségbiztosítások is fontos pillérei lehetnének az öngondoskodásnak, de a fejlődés pontos időpontját nehéz prognosztizálni.

- Az európai és regionális trendek alapján az már most megállapítható, hogy a gépjármű- és lakásbiztosítások, valamint az életbiztosítások után az egészségbiztosítás lesz a biztosítási piac következő erőteljes fejlődési területe, de hogy mikor, az a gazdaság növekedésétől, az egészségügyi reform lépéseitől és a rendelkezésre álló jövedelem nagyságától is függ - véli Maják Viktor, aki szerint a fejlődéshez szükség van szabályozásbeli változásokra is. Többek közt egészségügyi reformra vagy az egészségbiztosítások hátrányos adóhelyzetének változására.

Azért egyre szélesebb kör ismeri fel az öngondoskodás jelentőségét e téren is, és van egy réteg, amely anyagilag is megengedheti magának, hogy magas színvonalú egészségügyi ellátást vegyen igénybe. Ezt a kört célozzák a hazai piacon elérhető egészségügyi magánbiztosítások. A régiós statisztikák biztatóak: 1998 és 2009 között - az egy főre jutó GDP növekedésével párhuzamosan - mindenhol nőtt az egy főre jutó biztosítási díjbevétel: Magyarországon nem egész 100 euróról közel 300 euróra emelkedett, Csehországban 2009-re megközelítette az 500 eurót. A fejlettebb országok magasabb mutatószámai miatt az európai átlag 1800 euró közelében van.

- A kiadások eltérő mértékében az öngondoskodási kultúra fejlettsége mellett az egyes országok eltérő szociálpolitikája - társadalombiztosítási és nyugdíjrendszere - is szerepet játszik - mondja Juhos András, az UNIQA igazgatóságának tagja.

Ausztriában például az állami társadalombiztosítás nem fedezi a szabadidős tevékenységek - például síelés - alatt elszenvedett balesetek kezelését. A közelmúltban itthon is felmerült az extrém sportokkal kapcsolatos különbiztosítás kérdése, ami, bár éppen lekerült a napirendről, nem biztos, hogy végleg feledésbe merült.

Alulbiztosítottan
Az MNB adatai szerint 2010 decemberében 4035 milliárd forint volt a készpénzben és folyószámlán megtakarított lakossági vagyon, hosszú távú bankbetétekben pedig 5887 milliárd forintot tartottak. Ezzel szemben egyszeri díjas életbiztosításra 168 milliárd forint, folyamatos díjfizetésű módozatra 275 milliárd forint érkezett tavaly – mondta el lapunknak egy korábbi interjúban Juhos András, az UNIQA igazgatóságának tagja. Az életbiztosítások relatíve alacsony száma egyébként egész Európára jellemző, miközben az elöregedő társadalmakban egyre nagyobb az igény és a szükség az élet- és betegbiztosításokra. Egy nemrégiben közzétett kutatás szerint Dániában, Németországban, Franciaországban, Olaszországban, Hollandiában, Norvégiában, Ausztriában, Svédországban, Svájcban és Lengyelországban a megkérdezettek mindössze 11 százaléka vélte úgy, hogy megfelelő anyagi biztonsággal rendelkezik a családja arra az esetre, ha a családfenntartó esetleg munkanélkülivé válna, súlyos betegségben betegedne meg, vagy hirtelen meghalna. Ráadásul mindössze 26 százalék vélte úgy, hogy a családfenntartó elhalálozása esetén az állam képes lenne a korábbi időszakhoz hasonló ellátást adni a hátramaradottaknak – derül ki a független pénzügyi tanácsadó cég, a Money & More közleményéből.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo