Az euró/forint a 300-as szint átmeneti elérése után április második fele óta lényegében töretlenül haladva, 7 százalékkal erősödött, elsősorban a globális piaci hangulat javulása következtében, ugyanakkor felülteljesítve a lengyel és a cseh devizához kéest - fűzik hozzá. A banki elemzők szerint a monetáris tanács jelezte, hogy a fiskális politika döntései növelhetik a jegybank mozgásterét, és lehetségessé tehetik az alapkamat csökkentését.
Kedvező hír az is, hogy a reálgazdaságból érkező, a vártnál kedvezőbb adatok és a sikeres banki stressztesztek hozzájárultak az amerikai gazdaság jövőjével kapcsolatos aggodalmak enyhüléséhez. Az euró/dollár kurzus január vége óta először 1,36 fölé került, párhuzamosan az erőteljesebb globális kockázatvállalással. Az USA bankrendszerével kapcsolatos várakozások a stresszteszt-eredmények közzététele után jelentősen hozzájárultak a piaci irányváltáshoz.
A kockázatok ellenére - tekintettel a finanszírozási helyzet és a globális válság által diktált kényszerhelyzetre - nem számítanak a fiskális politika érdemi felpuhulására. Ezt a kilátást erősíti a CIB szerint az új kormánynak a korábbitól eltérő struktúrájú programja, valamint az EU-val kötött kiegészítő szerződés is, amely számos kiadáscsökkentő intézkedésre vállal kötelezettséget. Az év végére a forint jelenlegihez hasonló szintjét prognosztizálják, de az utóbbi időszak gyors erősödése és a globális hangulat törékenysége miatt ezt még jelentősebb - de várhatóan a 300-as szint alatt maradó - korrekciók előzhetik meg. Az opciós jegyzésekből számított volatilitás 20 százalék alá csökkenése is javulást, de továbbra is a globális
kockázatvállalási hajlandóság ingadozására való jelentős érzékenységet mutat - jegyzik meg.