Nemzetközi hírek
USA:
- Vegyes teljesítményt mutattak tegnap az amerikai részvényindexek (Dow +0,2%; S&P -0,1%; Nasdaq -0,8%). A Nasdaq és az S&P mínuszban fejezte be a kereskedést, a Dow viszont pluszban tudott zárni a gyenge amerikai munkapiaci adat ellenére.
- 39 ezer fővel esett a foglalkoztatottak száma a privát szférában szeptemberben, ami negatív meglepetést okozott a piacokon. Az elemzői konszenzus 20 ezer fős bővülésre számított. A hírt követően tovább erősödtek azon vélekedések, miszerint a Fed egyre kevésbé fog tovább késlekedni a likviditásfokozó intézkedésekkel (quantitative easing), és akár már novemberben újabb állampapír vásárlásba kezd. A piac e vélekedése tovább taszította a dollárt a mélybe, az euró 1,395-ig drágult a zöldhasúval szemben.
- A gyenge munkapiaci adat ráadásul növelte az aggodalmakat a pénteki jelentéssel kapcsolatban is, ahol a nem-mezőgazdaságban foglalkoztatottak számának alakulása, valamint a munkanélküliségi ráta is publikálásra kerül.
- Nouriel Roubini, nem sokkal piaczárás előtt beszélt a recesszió második hullámáról (double dip) az American Enterprise Institute rendezvényén. A new york-i professzor szerint 40% az esélye egy Walakú recessziónak, aminek egy a Spanyolország, Írország és Portugália problémái következtében kialakuló sokk lehet a katalizátora.
- A Dow-n belül a GE árfolyama emelkedett legnagyobb mértékben, 2,36%-kal, miután egy 3 milliárd dolláros akvizíciót jelentett be a társaság.
- Ma délután a szokásos heti munkanélküliségi adatok kerülnek nyilvánosságra. Délután kezdődik az amerikai harmadik negyedéves gyorsjelentési szezon, a sort - szokás szerint - az Alcoa nyitja meg. Az elemzői konszenzus szerint a tavalyi 7 centről, 5,4 centre csökkenhet az acélgyártó óriásvállalat egy részvényre jutó eredménye (EPS). Az Alcoa árfolyama 1,9%-ot emelkedett tegnap.
Olaj és arany:
- A dollár gyengülése tovább repítette az árupiaci termékek (dollárban mért) árfolyamát. Az olaj ára tegnap kitört a 83 dolláros szint fölé, és egészen 84 dollárig emelkedett a meglehetősen vegyes készletadatok ellenére.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal jelentése szerint 3 millió hordóval emelkedtek a kőolajkészletek múlt héten, míg a benzin raktárkészletek 2,6 millió hordóval csökkentek. Az elemzők mindkét esetben csak kisebb mértékű elmozdulásra számítottak, így a kőolaj esetén negatív, a benzin esetében azonban pozitív volt a meglepetés.
- Összességében azonban inkább a dollár gyengülése játszott szerepet az olajárfolyam emelkedésben, euróban mérve leginkább stagnált az elmúlt 1-2 napban az ár.
- Az arany is folytatta féktelen emelkedését, tegnap 1.349 dolláron, ma pedig már 1.354 dolláron tetőzött az árfolyam, így újabb történelmi csúcsnak lehettünk tanúi. A nemesfém esetében is elmondható, hogy leginkább a zöldhasú leértékelődése hajtja az árfolyamot, hiszen euróban mérve mindössze 973 az ár, ami még nem is éri el a pár hónapja tapasztalt történelmi csúcsot.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban tartózkodnak az indexek, Kínában nemzeti ünnep van (Nikkei -0,2%, Hang Seng -0,2%, Kospi -0,2%, All Ordinaries +0,2%).
- Csak az ausztrál index tartózkodik a pozitív tartományban a munkaerő piaci adatoknak és a szárnyaló nyersanyagáraknak köszönhetően. A szezonálisan igazított munkanélküliségi ráta 5,1% volt szeptemberben, az alkalmazottak száma 49.500-zal nőtt, míg a piac csak 20.000-rel számolt.
- Japán devizatartalékai szeptemberben rekord magasan, 1.100 milliárd dolláron álltak, jelentette be a pénzügyminisztérium. Emlékeztetőül: a hatóságok szeptember 28-án interveniáltak 25,6 milliárd dollár értékben, a héten pedig egy új, 60 milliárd dolláros gazdaságösztönző program tervét jelentette be.
- Egyre keményebb hangot üt meg Wen Jiabao kínai miniszterelnök. Tegnapi találkozójukon felszólította az EU vezetőit, hogy ne gyakoroljanak nyomást a jüan felértékelésének érdekében, mert ha a kínai fizetőeszköz nem stabil, az katasztrófát okozhat nemcsak a távol-keleti ország számára, hanem az egész világnak.
- Kizárólag a szállítmányozó vállalatok részvényei emelkedtek, mivel kedvező hírek érkeztek a szektorból.
- A Wall Street Journal értesülései szerint a Toyota 2012-ig két új hibrid Priust vezetne be az amerikai piacra, azonban a befektetők nem értékelték a hírt, a részvény 0,8%-ot esett.
- A Samsung (-2,7%) a vártnál gyengébb számokat jelzett előre a harmadik negyedévre vonatkozóan, ami jelzés lehet arra vonatkozóan, hogy mind Amerikában, mind Európában csökken az elektronikai készülékek kereslete. Ennek következtében a Canon is 2%-ot esett.
Devizák:
- A tegnapi kereskedés során tovább gyengült a dollár. Az árfolyam áttörte az 1,38-as ellenállást, és 1,3948-nál újabb mélyponton ütött, és így már közel 8 hónapos mélységekben jár a tengerentúli fizetőeszköz. Hamarosan elérheti az 1,40-es ellenállást.
- A jen megállíthatatlanul erősödik, és tegnap már újabb csúcsra (82,77) erősödött a távol-keleti fizetőeszköz a dollárral szemben.
- A forint korrigálni kezdett a 269-es támaszról, a reggeli órákban 271 forintot kell fizetni egy euróért.
Határidős piacok:
- Enyhe mínuszban tartózkodnak ma az amerikai határidős részvényindexek.
Erste kommentár
Bizonytalan napnak nézünk ma elébe, a tegnapi emelkedésben 23.400 pontnál ellenálláshoz érkezett a BUX. Ennek áttörése akár 24.000 pontig repítheti az indexet, de egy korrekció lehetősége is benne van a mai napban. A Richter korrekciós szakaszát (amiben azért sokat nem esett, inkább oldalazott) a mai akvizíciós hír zárhatja, és katalizátora lehet egy újabb emelkedő szakasz indulásának. Az OTP meglehetősen elszakadt a 20 napos mozgóátlagtól, így itt már készülhet a korrekció. A MOL azonban a tegnapi emelkedése után sem nevezhető még túlvettnek, még csak a 20 napos mozgóátlagot tesztelte alulról. A forint ma reggeli korrekciója arra utalhat, hogy a tőzsdén is kisebb mínusszal kezdhetünk, viszont ma fontos adatok befolyásolhatják a kereskedést. Az EKB kamatdöntése mellett az USA publikálja a heti munkapiaci adatokat, de hazánk is lényeges költségvetési és külkereskedelmi mérleg adatokat hoz nyilvánosságra. Ráadásul ma kezdődik az amerikai gyorsjelentési szezon is, ez viszont a mai hazai kereskedésre még nem lesz hatással.
Vállalati hírek
Nőgyógyászati gyógyszerekre specializálódott svájci céget vesz a Richter
A Richter ma reggel tette közzé, hogy 100% részesedést vásárolt egy svájci biotechnologiai kutató cégben. Ez a cég a nőgyógyászat területén aktív, ami jól illeszkedik a Richter stratégiájához, hiszen a Richter az egyik vezető szteroid gyártó a világon, s így az egyik legjelentősebb terápiás területe a nőgyógyászat. Ugyanakkor az új stratégiai terület a biotechnológiai termékek fejlesztése és gyártása lehet. A tranzakció részletei:
- A Richter most 150 millió svájci frankot fizet a cégért, majd az elkövetkező három évben további 295 millió frankot adnak a jelenlegi tulajdonosoknak, mérföldkőfizetések formájában. (összesen 91Mrd forint, azaz 4.900 forint Richter részvényenként)
- A Richter további 100 millió svájci frankot fektet még be a kutatásokba 2011-2013 között.
- A PregLem vezető terméke a PGL4001 Esmya, amely júniusban ment át a harmadik klinikai fázis tesztjén, és 2010 negyedik negyedévében válhat regisztrált gyógyszerré az EU-ban. Ez a gyógyszer a méhdaganat kezelésére szolgáló biológiai gyógyszer. A cég további öt készítménnyel rendelkezik klinikai és preklinikai fázisban s a későbbiekben a Richter nőgyógyászati kutató centruma lesz.
- A tranzakciót követően az eddigi menedzsment folytatja a cég vezetését.
- A Richter könnyedén fizeti ki a vételárat, hiszen a második negyedév végén 101Mrd forint készpénzállománnyal rendelkezett.
Szerintünk a hír kedvező, s a Richter részvényeinek pozitív reakciója megfelel várakozásunknak, ugyanis a tranzakcióból kifolyólag a Richter kockázata csak 150 millió svájci frank (1.600 forint Richter részvényenként). Ugyanakkor a fölfelé mutató potenciál akár jelentős is lehet, amelyet további részletek ismeretében lehet majd meghatározni.
Rövid hírek
- Bankszektor: Király Júlia, az MNB alelnöke tegnap egy konferencián a bankadót és a devizahitelesek megsegítésére irányuló kormányzati terveket kritizálta. Véleménye szerint a devizahiteleseket nem szabad megmenteni. A devizahitelek forinthitelre váltása sem járható út, hiszen az 20%-os árfolyam leértékelődéssel és a GDP 6%-os csökkenésével járna. Az alelnök szerint meggyilkolják a jelzálogpiacot azzal, ha a bankok nem juthatnak hozzá a hitelfedezethez. Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója ugyanakkor elmondta, hogy számukra elfogadható a kormány tervezete.
- MOL: Rogán Antal indítványozza, hogy a MOL által befizetett 35,2 milliárd forintnyi bányajáradék az általános tartalékokat növelje. A MOL-t korábban egy EU szabályozás kötelezte a bányajáradék befizetésére. Így tehát nem várható, hogy az olajcég idén további extra befizetést eszközöl az államkasszába, ami pozitív hír.