Nemzetközi hírek
USA: A korrekciós nap után visszatértek a tengerentúli indexek a pozitív tartományba (Dow +1,63%; S&P+2,13%; Nasdaq +2,22%). A háttérben fõképp az áll, hogy Timothy Geithner pénzügyminiszter szerint a 19 legnagyobb amerikai bank tõkeellátottsága megfelelõ a stressz tesztek alapján. Hozzátette, hogy azon bankok, akik pótlólagos forrásra szorulnak, állami és privát tõke kombinációjához juthatnak elsõbbségi részvényjegyzés formájában. A Citigroup és a Bank of America közel 10%-ot emelkedett, a pénzügyi szektor összességében 9,5%-kal növelte értékét. A Microsoft ismét tárgyalásokba kezdett a Yahoo-val, egy partneri viszony létrehozásáról, hogy sikerrel vehessék fel a versenyt a Google-lel. Számos gyorsjelentés látott napvilágot tegnap, és elmondható, hogy a fontos vállalatok többsége a vártnál jobb eredményekrõl számolt be. A Caterpillar ipari jármûgyártó 40 centes részvényenkénti profitja 7-szer akkora lett, mint azt elõre jelezték, ám ez így is jelentõsen elmarad a 2008 elsõ negyedévi 145 centes EPS-tõl. A vártnál jobb eredményrõl számolt be a Broadcom, a Lexmark, a Western Union és a Du Pont is, bár sok esetben ez a pesszimista elõrejelzéseknek is köszönhetõ. A vártnak megfelelõ enyhe profitcsökkenésrõl számolt be a Coca-Cola és a Yahoo, a Merck és a Bank of New York EPS-e azonban az elõrejelzettnél is nagyobb mértékben esett. A Merck árfolyama 6,6%-os mínuszban zárt, és a Dow Jones vállalatai közül a leggyengébb teljesítményt nyújtotta. Ma is számos vállalat közli negyedéves eredményét, többek között a Morgan Stanely, a McDonald's és az Apple.
Olaj és arany: Az olaj ára visszapattant a tegnapi lokális mélypontról, a generikus árfolyam egészen 49 dollárig emelkedett a mai nap folyamán 1,5 dolláros rést hagyva. Az Amerikai Kõolaj Intézet jelentése szerint 1 millió hordóval csökkentek az olajkészletek, az Energiaügyi Hivataltól azonban ma kaphatunk pontos tájékoztatást a múlt heti készletváltozásról. A konszenzus ez esetben közel 3 millió hordós emelkedést mutat, a múltbeli adatok tanúsága szerint azonban a két intézet által közölt készletváltozási irány 76%-ban megegyezik. Az arany ára nem mozdult a 883 dolláros szintrõl, egyelõre kivárnak a befektetõk a részvénypiacok feszültsége miatt.
Makrogazdaság: A heti jelzáloghitel-igénylési adatok kerülnek nyilvánosságra ma délután az USA-ban. Tegnap emelkedtek a 10 éves amerikai hozamok 2,90%-ra.
Távol-Kelet: Vegyes a kép Ázsiában, Japán és Korea pluszban, Shanghai és Hong Kong mínuszban (Nikkei +0,31%; Hang Seng -0,13%; Shanghai -0,62%; Kospi +1,39%). Az emelkedést elsõsorban a technológiai vállalatok vezetik, a koreai Hynix 13,5%-os pluszban tartózkodik. A pénzügyi szektor teljesítményét az amerikai hírek fûtötték.
Devizák: A dollár az elmúlt napok heves erõsödése után enyhe gyengülésnek indult a nemzetközi hangulat javulása következtében, az EUR/USD visszatért a trendcsatorna alsó vonalához 1,293-nál. A jen is gyengült ma reggel és visszatért a 98 fölötti tartományba a dollárral szemben, ahol jelenleg a 20, 30 és 200 napos mozgóátlag is tartózkodik, valamint a gyengülõ trendcsatorna alsó éle. A forint euróval szembeni árfolyama a 300-as szintet ostromolta, de áttörni még nem sikerült, jelenleg a 298-as tartományban mozog a kurzus.
Határidõs piacok: A határidõs indexek Amerikában a negatív tartományban tartózkodnak, Európa vegyesen nyitott.
Erste Kommentár: A gyorsjelentési szezon eleje eddig meglehetõsen jól alakult, az eredmények többségükben a vártánál jobban alakultak. Ennek persze a válság új értelmet ad, hiszen úgy kell értelmeznünk e mondatokat, hogy az elõrejelzéseknél kisebb mértékû profitcsökkenést, vagy kisebb veszteséget értek el a vállalatok (pl. Citigroup). Ettõl függetlenül pozitív hírként kell tekinteni a vártnál jobb eredményekre, hiszen a piacok az elemzõi konszenzusnál is pesszimistább szcenáriókat áraznak a jelenlegi vészterhes idõkben. Az amerikai pénzügyminiszter bejelentése is hangsúlyos, hiszen napok óta a banki stressz-tesztek esetleges gyenge eredménye az, ami a piaci kedélyeket a gyorsjelentési szezon mellett tovább borzolja.
MOL: A MEH nem fogadta el a Surgut bejelentését
A Surgutneftegas bejelentette a MEH-nek, hogy 21,2%-ot szerzett a MOL-ban, azonban a hivatal még nem fogadta azt el, mivel nem kapott választ néhány kérdésére. A MEH által az MTI-nek küldött állásfoglalásból nem derül ki, milyen jellegû kérdésekrõl van szó. Egy tegnapi újsághír szerint a Surgut nem vehet részt a MOL éves közgyûlésén, mivel nem értesítette a MEH-et arról, hogy részesedést vásárolt a MOL-ban.
A bejelentés szerint a Surgut nem szavazhat majd a MOL közgyûlésén. Ennek következtében megnõtt annak a valószínûsége, hogy a MOL részvényesei további döntéseket hoznak egy esetleges ellenséges felvásárlás kivédésére. Árfolyamhatásra nem számítunk.
Rövid vállalati hírek
Április 24-én, pénteken forog utoljára osztalékszelvénnyel az Mtelekom (74 forint osztalék részvényenként).
További tőzsdei információk és elemzések az Este Befektetési Zrt. oldalán.