Nemzetközi hírek
USA: Mínuszban zártak tegnap a tengerentúli részvényindexek, az S&P 994 pontra ért, és július eleje óta nemesett ekkorát (Dow -1,03%; S&P -1,27%; Nasdaq -1,13%). Tegnap piaczárás után az Applied Materials tette közzé negyedéves számait; a tavalyi második negyedéves 16 centes részvényenkénti profitot idén - az elemzõi konszenzussal egybevágó - 8 cent veszteség követte. Nap közben az árfolyam 1,86%-ot esett, de az adat megjelenését követõen 2,3%-ot emelkedett a papír a zárás utáni kereskedésben. A CIT bank bejelentette, hogy a negyedéves jelentését bizonytalan idõre elhalasztotta, mivel hitelezõivel egy átstrukturálási tervrõl tárgyalnak. Az elemzõk 1,6 dolláros részvényenkénti veszteséget várnak az 1,2 dolláros árfolyamon forgó bajba jutott kereskedelmi banktól. A papír tegnap 19%-ot veszített értékébõl. A pénzügyi szektor összességében 3,7%-ot esett a nap folyamán, így messze a legrosszabbul teljesítõ terület volt az S&P 10 szektorindexe közül. Egy makroelemzõk körében végzett felmérés szerint a recesszió a végéhez ért, és az amerikai GDP legalább 2%-kal fog emelkedni az elkövetkezõ 4 negyedév során. A fontosabb amerikai vállalatok közül ma a Sara Lee közli negyedéves eredményét.
Olaj és arany: Az olaj ára tegnap 1,6%-kal, 70 dollár alá esett, és a ma reggeli kereskedésben is 69,5 dollárt kell fizetni a kõolajért hordónként. A Nemzetközi Energia Ügynökség vezetõ közgazdásza szerint a törékeny világgazdaságnak súlyos problémát okoz, ha az olajár tartósan 70 dollár körül vagy afelett tartózkodik. A közgazdász hozzátette, nem szeretné, ha az OPEC szeptember 9-i ülésén olyan döntést hozna, ami az árfolyamot magasan tartja. Az Amerikai Energiaügyi Hivatal ma délután publikálja heti olajkészlet adatait. Az elemzõk a kõolajkészletek további 1,67 millió hordós emelkedését, és a benzinkészletek 218 ezer hordós csökkenését várják. Az arany unciánkénti ára 950 dollár körül stabilizálódott a hétfõi esés után.
Makrogazdaság: A délelõtt folyamán az Eurózóna júniusi ipari termelésérõl kaphatunk képet. Az elemzõk a májusinál kisebb mértékû visszaesést várnak, ami a magyar gazdaság szempontjából is pozitív jel lenne. Az USA-ban ma a szokásos heti jelzáloghitel adat, illetve a júliusi külkereskedelmi mérleg lát napvilágot. Ma este tartja kamat meghatározó ülését a Fed. Az elemzõk nem számítanak változásra a jelenlegi 0,25%-os irányadó kamatrátát tekintve.
Távol-Kelet: Meredek esésnek indultak ma az ázsiai indexek az elmúlt hetek szárnyalása után (Nikkei -1,42%; Hang Seng -2,61%; Shanghai -4,16%; Kospi -0,88%). A Shanghai tõzsde zuhan, miután a Kínai Kereskedelmi Minisztérium közölte, hogy a gazdasági stimulus nem tudja megfékezni az export zuhanást. A jen erõsödése nyomán esésnek indultak az exportorientált japán autógyártók részvényei is (Honda -2,6%; Mazda -2,3%, Toyota -2,2%). Az olaj árának esése miatt a Cnooc kínai olajkitermelõ 2,55%-os mínuszban tartózkodik.
Devizák: Nagyon szûk sávban kereskedtek tegnap az EUR/USD devizapárral, az árfolyam jelenleg 1,414 környékén mozog. Erõteljesen gyengülni kezdett a dollár a jennel szemben, az árfolyam a ma reggeli órákban megközelítette a 95-ös szintet. Gyengült tegnap a forint is, az EUR/HUF keresztárfolyam 272,49 környékén tartózkodik.
Határidõs piacok: A határidõs indexek Amerikában a negatív tartományban tartózkodnak.
Erste Kommentár: Miután az OTP árfolyama az elmúlt hónapokban rendkívüli mértékben emelkedett, árfolyam/nyereség (P/E) rátája 11 fölé emelkedett a 2009-es eredményvárakozással kalkulálva (a tegnapi esés után már csak 10,3). Ez abszolút értékben magasnak tûnhet a 8,5% körül mozgó magyar hozamszinteket, és az OTP 1,38-as bétáját figyelembe véve. 2-5%-os hosszú távú eredménynövekedéssel kalkulálva 7-9 lenne a fair P/E. 2011-re az elemzõk azonban már 735 forintos részvényenkénti eredményt várnak, szemben a 433 forintos 2009-re vonatkoz ó elemzõi konszenzussal. A késõbbi várakozással számolva, már sokkal reálisabb 6,55-ös P/E-t kapunk. Amennyiben tehát hiszünk abban, hogy 2 év alatt visszatérhet a válság elõtt megszokott 700 forint fölötti EPS-szint, úgy a részvényt nem tekinthetjük felülárazottnak. A válság alatt viszont reálisabbnak tûnik a 3-4000 forint közötti árfolyam, amelyet a 7-9-es P/E-bõl és a 435 forintos 2009-es EPS-bõl kalkulálhatunk. Relatív összehasonlításban az olcsó bankok között találjuk meg a hazai hitelintézetet (P/E 2009: Deutsche Bank 8,5; Komercni 13,0; Erste 14,3; PKO 16,0; Pekao 18,3; Raiffeisen 57,9).
A MOL közös vállalata olajat és gázt talált Pakisztánban
Lapértesülések szerint a MOL, mely tagja annak a közös vállalatnak, mely az észak-nyugat pakisztáni Tal blokkot üzemelteti, napi 12 millió köbláb gázt és napi 430 hordó olajat talált. A fúrás még csak a felsõ szakaszban jár, végleges adat 45 nap múlva várható, amikor várhatóan elérik a tervezett mélységet. A MOL még nem tett közzé hivatalos bejelentést a találatról.A hír pozitív, azonban mivel a MOL csak 10%-kal rendelkezik a közös vállalatban bevétele 1 milliárd forint körül lenne (2008-ban 3.535 milliárd). A nettó profitra gyakorolt hatás sem jelentõs. A vállalat fair értéke kevesebb, mint 1 milliárd forinttal nõhet, ami körülbelül 10 forint részvényenként.
Rövid Vállalati Hírek
- 1,993 millió forintos második negyedéves nettó eredményrõl számolt be a Synergon. 2008 második negyedévét 337 millió forintos veszteséggel zárta a vállalat. Az értékesítés árbevétele 10%-kal nõtt, azonban a pénzügyi eredmény 129%-kal ugrott meg, fõként a saját részvény ügyleteknek köszönhetõen.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.