Nemzetközi hírek
USA:
- Gyenge makroadat után emelkedett Amerika pénteken (Dow +0,5%; S&P +0,6%; Nasdaq +0,8%). A nyitást követően rövid csökkenés következett a tőzsdéken, de nemsokára erőre kaptak az indexek. Az S&P 1.165 ponton zárt, a Dow pedig a 11.000 pontos szint felett tudta befejezni a kereskedést.
- A nem-mezőgazdaságban foglalkoztatott alkalmazottak száma szeptemberben 95 ezer fővel csökkent, az elemzők által várt 5 ezer fővel szemben. Augusztusban 57 ezer fővel csökkent ez az érték. A teljes magánszektor foglalkoztatottsága 64 ezer fővel emelkedett a hónap során, a várt 75 ezer fővel szemben.
- Pozitív meglepetést okozott azonban a munkanélküliségi ráta, mely 9,6% maradt szeptemberben, az előrejelzett 9,7%-kal szemben. A foglalkoztatottság csökkenése mellett stagnáló munkanélküliség arra utal, hogy egyre többen kerültek ki a gazdaságilag aktív kategóriából.
- A gyenge adatok növelték a spekulációt, miszerint a Fed lépni fog, és további likviditást pumpál a gazdaságba állampapír vásárlásán keresztül. A jegybankárok egyelőre megosztottak a kérdésben, és több neves közgazdász is bírálja a nyakló nélküli pénznyomtatás módszerét. A politikusok részéről azonban egyre erősebb lesz a nyomás, melyre a gyenge foglalkoztatási adatok is rákontráznak. Az USA-n kívüli országok likviditásfokozó intézkedései ráadásul még nagyobb kényszer alá helyezik a Fed döntéshozóit.
- Az Alcoa csütörtökön zárás után az elemzői konszenzusnál jobb eredményről számolt be, a menedzsment ráadásul megemelte a globális alumínium keresletre vonatkozó várakozását. A hírre 5,7%-ot emelkedett az alumíniumgyártó cég árfolyama a pénteki kereskedés során, de a nap elején 7,6%-os pluszban is járt az árfolyam.
- A gyorsjelentéssel hivatalosan is megkezdődött az amerikai gyorsjelentési szezon. Bár ma egyik fontos vállalat sem teszi közzé negyedéves számait, a héten már számos jelentős cég publikál (pl. JPMorgan, Google, Intel, GE).
Olaj és arany:
- A rövid korrekció után ismét emelkedésnek indult az arany és az olaj árfolyama, ahogy erősödtek a várakozások a Fed újbóli likviditásfokozó intézkedéseit illetően. A tovább gyengülő dollár pedig újra felfele mutató erőként jelenik meg az árupiacokon.
- Az olaj hordónkénti ára immár 83,4 dollár, ami azonban még nem éri el a 84,3 dolláros múlt heti 5 hónapos csúcsot.
- Az arany árfolyama is tovább emelkedett, de még éppen nem tudta elérni a múlt csütörtöki 1.364 dolláros történelmi csúcsot. Ma reggel 1.352 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A legtöbb index a pozitív tartományban volt ma reggel, Japánban ma sportnapot tartanak, ezért nincs a tőzsdén kereskedés (Hang Seng +1,2%, Shaghai Composite +2,4%, Kospi -0,3%, All Ordinaries +0,5%). A piacok arra számítanak, hogy a nyugati jegybankok pénznyomdáiból az ázsiai piacokra áramlik majd a pénz.
- A gyenge dollárnak köszönhetően drágultak a fémek, így elsősorban a bányatársaságok papírjai emelkedtek (BHP Billiton +0,9%, Korea Zinc +2,8%, Yanzhou Coal Mining +10%). A Hang Seng két éves csúcsot ütött.
- A Cnooc (+4,4%) 1,1 milliárd dollárért vásárol Texas-i olaj- és gázmezőt a Chesapeake Energy-től (+2,5%). Ez minden idők legnagyobb kínai akvizíciója amerikai földön.
- A kínai jegybank elnöke szerint van lehetőség a jüan felértékelésére, azonban ez csak lassan történhet meg és csak akkor, ha a gazdasági növekedés minimum a jelenlegi szinten marad és az infláció alacsony.
Devizák:
- Elérte a dollár az 1,40-es ellenállást, és a ma reggeli kereskedést is a szint alatt kezdte a devizapár. A következő napokban 1,38-1,40 között oldalazhat az EUR/USD.
- A jen tovább erősödött a dollár ellenében, elesett a 82,9-es szint, és újabb csúcspontra került a japán fizetőeszköz. A hajnali órákban már 82 környékén jár a kurzus.
- A forint gyengülni kezdett a 269-es szintről, de 276 forint megállította az árfolyamot. A reggeli órákban 275,3 forintot kell fizetnünk egy euróért.
Határidős piacok:
- Enyhe pluszba fordultak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Egyelőre jól viselkednek a piacok annak ellenére, hogy korrekciós fázis van. Tartják a csúcs közeli értékeket, sőt, sokszor még a rossz hírek ellenére is emelkedni tudnak. Persze az utóbbi dolog nem meglepő, hiszen minden egyes rossz hírre egyre valószínűbbnek tartják, hogy a Fed tovább fogja növelni a pénzkínálatot. Amúgy a korrekció sok esetben véget érőben van. A magyar piac esetén a részvények különböző fázisban vannak. Az OTP esetén már hetekkel ezelőtt véget ért a korrekció, a MOL esetében most van véget érőben, miközben a Richter korrekcióját megzavarta a PregLem hír. Így az utóbbi estén még számíthatunk csökkenésre, míg a MOL viszont hamarosan erőre kellene, hogy kapjon. Az Mtel hasonló fázisban van mint a MOL. Vagyis hamarosan (majdnem) általános emelkedést kellene látnunk a magyar piacon.
Rövid hírek
- A Magyar Telekom bejelentette, hogy megállapodott a társaságnál működő érdekképviseletekkel a 2011. évi anyavállalati bérfejlesztésről és létszámleépítésről. 2011-ben összesen 300 fő munkavállaló elbocsátását tervezi az anyavállalattól. Az elbocsátási költségek teljes összege megközelítőleg 3,5 milliárd forintot tesz ki, melynek döntő hányada 2010. negyedik negyedévben kerül lekönyvelésre, kisebb hányada pedig a 2011. évet terheli. A megállapodás egyéb feltételeit is figyelembe véve a Magyar Telekom 2011-re mintegy 9,5 milliárd forintos megtakarítást tervez megvalósítani a 2009. Évi végkielégítéssel kapcsolatos ráfordítások nélküli Teljes Munkaerő Menedzsment (TWM) költségekhez képest. A hír kedvező, az árfolyamra kismértékben hathat.
- MOL: Pénteken hazánkban tárgyalt Viktor Zubkov első orosz miniszterelnök-helyettes - közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium. Az Orbán Viktorral és Fellegi Tamással folytatott tárgyalásokon szó volt az energiaipari együttműködés lehetőségéről, valamint a Malévról is. Az érintett témákról szakértői szintű tárgyalások is várhatók a közeljövőben, Orbán Viktor pedig még idén Moszkvába látogat. Árfolyamhatás nem várható.
- Az Ipsen ma reggeli bejelentése szerint a többi részvényeshez hasonlóan az összes PregLem részvényét eladta a Richternek.