Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Nap végére megjöttek a vevők is a parkettre, és pluszban zártak az amerikai részvényindexek, a 7 eső nap után (Dow +0,3%; S&P +0,5%; Nasdaq +0,9%). A piac ismét egy újabb Fed monetáris stimulusra spekulál.
- A Wall Street Journal tegnapi közlése szerint három korábbi Fed tisztviselő is egy újabb monetáris könnyítést (QE3) tartana célszerűnek. Bár Bernanke korábban arról beszélt, hogy nem követi újabb csomag a júniusban kifutó kötvényvásárlási programot, hozzátette, hogy amennyiben a gazdasági folyamatok indokolják, ismét könnyítő eszközökhöz folyamodhatnak.
- Makro fronton ismét nem jöttek jó hírek. A szolgáltatóipari ISM index 52,7 pontra csökkent júliusban, a várt 53,5 pont helyett. Az ipari rendelésállomány 0,8%-kal esett júniusban, mely megfelelt a várakozásoknak.
- A vállalatok az előrejelzések feletti profitról számoltak be. A MasterCard 4,76 dolláros részvényenkénti profitja felülmúlta a 4,23 dolláros elemzői konszenzust, és a bevételek is meghaladták a várakozásokat. A MasterCard részvényeit 13,4%-os pluszba húzta a piac a tegnapi kereskedésben. A TimeWarner 60 centes részvényenkénti profitja szintén jobb lett, mint az előrejelzések. 1,3%-ot esett a vállalat árfolyama tegnap.
- Ma az EKB tart kamatdöntő ülést, az USA-ból pedig a heti munkanélküliségi adatokat ismerhetjük meg.
Olaj és arany:
- 2%-ot esett tegnap a WTI olaj hordónkénti ára, miután az Amerikai Energiahivatal (DOE) a benzinkészletek 1,7 millió hordós emelkedéséről számolt be. Ez jelentősen meghaladta az elemzői várakozásokat (250 ezer hordó). A kőolajkészletek a várt 1,5 millió hordóval szemben, 950 ezer hordóval emelkedtek. Jelenleg 92 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával.
- Stagnált tegnap, és ma reggel az arany ára, továbbra is a történelmi csúcs közelében kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Vegyes hangulat uralkodik a távol-keleti piacokon (Nikkei +0,2%, Hang Seng -1,1%, Shanghai -0,1%).
- A japán jegybank interveniált, így a hajnali kereskedésben erőteljes jengyengülést tapasztalhattak a befektetők (79-ig emelkedett az árfolyam). Ezt követően az exportorientált vállalatok részvényei szárnyra kaptak, a Toyota (0,64%), a Nikon (1,25%), a Nintendo (1,44%) is látványosan emelkedett.
- A japán jegybank azt is bejelentette, hogy tovább növeli likviditásfokozó programját. A korábbi 40.000 milliárd jenes keretösszeget további 10.000 milliárd jennel 50.000 milliárd jenre növelte, míg az irányadó rátát változatlan szinten hagyta (0,1%).
- A Hitachi Ltd. és a Mitsubishi Heavy Industries vállalatok árfolyamai is 2% feletti pluszba kapaszkodtak miután a cégek újabb együttműködési lehetőségeket jelentettek be.
Devizák:
- A dollár gyengült a tegnapi kereskedésben, 1,432-ig emelkedett az árfolyam. A reggeli órákban enyhe korrekciót követően 1,429 környékén mozgott a kurzus.
- Hatalmasat gyengült a japán fizetőeszköz a dollár ellenében, miután a japán jegybank interveniált. Az árfolyam 77 környékéről kezdett szárnyalni, és nemrégiben már a 79-es szintet is áttörte.
- A forint napközben 273 felett is járt, zárásra azonban 271,7-ig korrigált vissza az árfolyam.
- A forint tegnap korrigált a svájci frankkal szemben, mely a reggeli órákban is folytatódott. Az árfolyam 244,5-ig süllyedt.
Határidős piacok:
- Kis pluszban tartózkodnak a határidős részvényindexek az USA-ban.
Erste kommentár
Tegnap a nap elején tovább gyorsult az esés. Habár ez még nem az igazi nagy begyorsulásnak tűnt, ennek ellenére bekövetkezett a fordulat. Persze ez egyelőre átmenetinek tűnik, de arra jó lehet, hogy a 20-30 napos mozgóátlagok visszatesztelésre kerüljenek. Ráadásul jött egy lépés is a piacon, amely elbizonytalaníthatta legalább a svájci frank longosokat. Nevezetesen a svájci jegybank azonnali hatállyal csökkentette az irányadó rátát 0,5% ponttal, ráadásul saját kötvény-visszavásárlásba is kezd. Ezzel igyekszik növelni a CHF kínálatot. Persze ennek nincs túl nagy hatása és inkább egy erősebb szóbeli intervencióval ér fel. Az viszont már annál inkább elgondolkodtató, hogy kilátásba helyezte további lépések bevezetését a CHF gyengítésre, ha ezzel nem éri el a célját. Így már viszont komolyan kell venni, hiszen a jegybanknak a saját valuta gyengítésére rengeteg eszköze van.
Magyar Telekom: A várakozásoknál jobb második negyedéves eredmény
A második negyedéves nettó eredmény enyhén jobb lett a piaci és a mi várakozásunknál is, amely elsősorban az alacsonyabb vizsgálati költségeknek és végkielégítéseknek volt köszönhető. Ugyanakkor a bevételek és a tisztított EBITDA a várakozásoknak megfelelően alakult. Az árbevétel a legnagyobb csökkenést mutatta az elmúlt három negyedévben, amely elsősorban az IT szolgáltatások jelentős visszaesésével magyarázható, ami az elmaradó állami megrendelésekből következik. Mind a vezetékes, mind a mobil szegmens bevételei tovább csökkentek, amelyet a növekvő TV és szélessávú mobil bevételek nem tudtak kompenzálni. Ugyanakkor az amerikai felügyelettel kapcsolatos megállapodás 1 Mrd költséggel járt s a cég 10,4 Mrd Ft-os költséget határolt el a büntetésre. A különadó 6,3 Mrd Ft-ját vitte el a cégnek. Ha ezeket nem vesszük figyelembe, akkor az eredménycsökkenés 0,5% körül alakult volna, vagyis szinten maradt volna. Annak ellenére, hogy az EBITDA jobban alakult, mint az előrejelzésben van, a cég vezetése fenntartja 4-6%-os csökkenésre vonatkozó előrejelzését, de azzal a kitétellel, hogy inkább csak 4% körül lehet ez a csökkenés azután, hogy júniusban emelték a fizetéseket a cégnél. Összességében az eredmény és a kilátások várakozásunknak megfelelő. Így fenntartjuk korábbi előrejelzésünket és célárunkat (640 Ft).