Nemzetközi hírek
USA: A tengerentúli részvénypiacok pluszban zártak az amerikai hosszú hétvége után (Dow +0,6%; S&P +0,9%; Nasdaq +0,9%). Megjelenõ makrogazdasági adatok illetve vállalati jelentések híján az indexek meglehetõsen szûk sávban mozogtak. Az emelkedõ nyersanyagárak (fémek, arany) a kitermelõk árfolyamát lendítette meg, az Alcoa 3,45%-ot emelkedett. A pozitív hangulatot támogatta, hogy a Goldman Sachs emelte a fémek árára vonatkozó célárakat, az ipari tevékenység vártnál gyorsabb talpra állása következtében. A Chevron és az Exxon a tegnapi olajrally következtében 2% feletti pluszban zárt. A Bloomberg hírei szerint a világ második legnagyobb élelmiszeripari cége, a Kraft Foods 8 milliárd dollárnyi finanszírozást igényel, hogy 9,77 milliárd fontos (16 milliárd dolláros) nyilvános vételi ajánlatot tegyen a Cadburry Plc részvényeire. A hírek szerint a Citigroup és a Deutsche Bank vesz részt a finanszírozásban.
Olaj és arany: Az olaj ára tegnap 4,5%-kal 71 dollár fölé emelkedett, miután Kína jóváhagyott egy további 69 millió hordós pótlólagos vésztartalékot. Az olajtermelõ országok küldöttei ma este 21:30-kor ülnek tárgyalóasztalhoz, hogy a termelési kvótákat megvitassák. A tegnap ülésezõ OPEC Miniszteri Monitoring Bizottság a termelési kvóták tartását javasolja, így nagy valószínûséggel nem dönt a szervezet a kitermelés további csökkentésérõl. Az OPEC már áprilisban jelezte, hogy a tartósan 50 dollár feletti olajár károkat okozhat a törékeny világgazdaságnak, így ez esetben nem fogják a kínálatot tovább szûkíteni. A hétfõi amerikai szünnap miatt szerda helyett csütörtökön jelenik meg az Energiaügyi Hivatal jelentése a készletek alakulásáról. Az arany unciánkénti ára tegnap áttörte az 1.000 dolláros lélektani határt. Miután ez már a kulcsszint harmadik tesztelése, így a nemesfém árfolyama valószínûleg áttöri a 2008. márciusban elért 1032,7 dolláros történelmi maximumot.
Makrogazdaság: Ma reggel publikálja a pénzügyminisztérium a júliusi magyar külkereskedelmi mérleg elõzetes értékét. A magas júniusi többlet után most mindössze 15 millió eurós szufficitet várnak a Bloomberg által megkérdezett elemzõk. A német fogyasztói árak a vártnak megfelelõen nem változtak augusztusban. Az USA közzéteszi a múltheti jelzáloghitel-igénylések alakulását, valamint ma este jelenik, meg a Fed bézs könyve a gazdaság aktuális helyzetérõl.
Távol-Kelet: Korrekció indult meg az ázsiai tõzsdéken, a kínai index azonban visszatért a pozitív tartományba (Nikkei -0,8%; Hang Seng -1%; Shanghai +0,2%; Kospi -0,7%). A JP Morgan leminõsítette Japán bankjainak kilátásait, a Mitsubishi Financials 3,3%-ot, a Sumitomo 2,4%-ot és a Mizuho bank árfolyama 2%-ot esett a reggel folyamán. A dollár erõteljes gyengülésére az exportorientált vállalatok (technológia, autóipar) részvényei is mélyrepülésbe kapcsoltak. A kínai Lenovo PC gyártó vállalat árfolyama 5,5%-ot esett, a koreai Hyundai autógyártó pedig 5,3%-ot veszített az értékébõl.
Devizák: A dollár erõteljesen gyengült az euróval szemben, az EUR/USD árfolyam éves maximumára emelkedett tegnap. Elesett a 1,435-ös kulcsszint, így rövid távon a dollár további gyengülésére számíthatunk. A kurzus jelenleg 1,45 körül tartózkodik. Az USD/JPY devizapár tegnap visszaesett a 92-es támaszra, az árfolyam jelenleg 92,3. A forint stagnált a 270 árfolyamon, az EUR/HUF jelenleg 270,5.
Határidõs piacok: A határidõs indexek Amerikában a negatív tartományban tartózkodnak.
Erste Kommentár: Érdekes, hogy miközben a kínai gazdaság várhatóan az idei 8,3%-os növekedést követõen jövõre 9,5-kal növekedhet és a nagyobb cégek folyamosan emelik értékesítési kilátásaikat a régióban, a kínai tõzsde jelentõse csökkenésen ment keresztül az elmúlt hetekben. Ez azt sugallja, hogy nem a gazdasági kilátásokkal van a baj, hanem a piacon egy jelentõs túllövés alakult ki, amelyet különben a hitelboom is táplált. Most a hitelezési lufi kidurranásától félnek / féltek. Mindenestre Kína szerepe növekszik, hiszen már több autót értékesítenek ott, mint az USA-ban, hiszen elérheti a 12 millió autót. Visszatérve a kínai piachoz tartozó gondolatmentre, a fejlett és feltörekvõ piacokon is hasonló jelenséget láthatunk. Az árak egyre inkább közelítenek az értékelési tartomány felsõ széle felé, de egyelõre szinte sehol sem sérült az emelkedõ trend, s várhatóan a mára várható csökkenéssel sem fog ez bekövetkezni.
MOL: A hatóságok vizsgálják, mennyivel tartozik az INA a horvát államnak
A horvát adó- és vámhatóság vizsgálja, mennyivel tartozik valójában az INA az államnak, tájékoztattak helyi lapok, melyek Suker pénzügyminisztert idézték. A miniszter szerint a vizsgálat már a végéhez közeledik. A teljes tartozás úgy tûnik, több mint az elõzetesen kalkulált 2 milliárd kuna, idéztek a lapok egy meg nem nevezett személyt, aki állítólag közel áll az ügyhöz.A napilapok szerint az INA tartozására vonatkozó döntés a gáz üzletág államnak történõ eladásához kapcsolódik. Az ügylet során a gáz üzletág fedezné a tartozás egy részét, míg a fennmaradó összeget a MOL kölcsönözné az INA-nak.
A John S. Herold Inc. and Harrison Lovergrove & Company által készített statisztika szerint a világ 230 vállalata közül a MOL a 38. az egy hordó olaj egyenértékesre esõ eredmény tekintetében.
Rövid Vállalati Hírek
- A Magyar Nemzeti Vagyonkezelõ (MNV) 840 millió értékben 4,7 millió Richter részvénynek megfelelõ 5 éves lejáratú, átváltható kötvényt bocsát ki. (A lehívási ár így 49.000 forint körül alakul részvényenként, ami 30% prémium a tegnapi záróár felett.) A kuponkamat 4,4-4,9% között van, amit az MNV valószínûleg az osztalékbólfizet majd.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.