Nemzetközi hírek
USA: Folytatták a rally utáni korrekciójukat az amerikai részvényindexek (Dow -3,27%; S&P -3,48%; Nasdaq -2,45%). A háttérben az áll, hogy az Obama-kormányzat figyelmeztetett, egyes bankoknak újabb állami segítség kell, a bajba jutott autógyártók pedig egyetlen utolsó esélyt kapnak az újrastrukturálása. A bankpapírokat nem kímélte a piac, a Citigroup és a Bank of America meredeken esett (-12% ill. -18%), a pénzügyi szektor egésze több mint 8,5%-os mínuszban zárt. A General Motors árfolyama 25%-kal esett, a hétvégi és tegnap hajnali bejelentések után. Emlékeztetõül, a kormányzat - a piac várakozásával ellentétben - feltételekhez kötötte az újabb állami mentõövet, és a vezérigazgatót Rick Wagonert is lemondatták. A Chrysler a feltételek szerint 30 napon belül partneri viszonyt kell kialakítson az olasz Fiat autógyártóval, ellenkezõ esetben az állam sorsára hagyja a beteg óriást. Az Alcoa 14%-ot esett miután a China Aluminium, kínai alumíniumtermelõ profitja 99%-kal esett.
Olaj és arany: Az olaj árfolyama beszakadt a tegnapi napon, és 49 dollár alatt zárt az autógyártókkal kapcsolatos negatív hírek miatt. Technikailag az árfolyam egyelõre csak a 20 napos mozgóátlagot tesztelte vissza, és az esés a másfél hónapos emelkedõ trend korrekciójának tekinthetõ. Az arany ára folytatta enyhe csökkenését.
Makrogazdaság: Magyarország publikálta folyó fizetési mérlegének alakulását, a deficit 2,58 milliárd euró lett, a várt 2 milliárddal szemben. Németország a munkanélküliség alakulásáról, az Eurózóna pedig az inflációról közöl adatokat. Az Egyesült Államokban a Chicago-i beszerzési menedzser indexen kívül az S&P/CaseSchiller házárindex valamint a fogyasztói bizalmi index jelenik meg.
Távol-Kelet: Vegyes a kép Ázsiában, a japán piac a negatív tartományban tartózkodik, míg a fejlõdõ távolkeleti országok enyhe pluszban tartózkodnak (Nikkei -1,79%; Hang Seng +0,3%; Shanghai +0,03%; Kospi +1,05%). A japán kormány újabb gazdaságélénkítõ csomagot hoz nyilvánosságra, ám ez nem nagyon hatotta meg a piacot. A Mizuho Financial japán bank 4,5%-ot esett, és gyengén teljesítettek a nyersanyagtermelõk. Az autógyártók meglepõen jó teljesítményt nyújtanak, egyedül a Mazda árfolyama tartózkodik enyhe mínuszban.
Devizák: A dollár és a jen is enyhén gyengült a tegnapi erõsödés után, az EUR/USD 1,3241, míg az USD/JPY keresztárfolyam 98 körül tartózkodik. Az S&P tegnap leminõsítette Magyarország hitelbesorolását, ami után az amúgy is gyenge forint 312 fölé emelkedett az euróval szemben. Azóta konszolidálódik az árfolyam, és 309 körül jár az EUR/HUF kurzus.Határidõs piacok: A határidõs indexek Amerikában a pozitív tartományban tartózkodnak, és Európa is pluszban nyitott.
Erste Kommentár: A piacok megremegtek a nagy rally láttán, és a profitrealizálók túlsúlyba kerültek a vevõkkel szemben. A kép elsõ ránézésre ijesztõ lehet, ám ha távolabbról nézzük a chartokat, akkor láthatjuk, hogy még csak a rally korrekciójáról beszélhetünk. A 20 napos mozgóátlagtól messze elszakadt indexek bevárják az indikátorokat, a fõbb indexek RSI-i is a nyár óta tapasztalt legmagasabb értékekrõl fordultak le, hogy immár az alacsonyabb értékekrõl ismét engedjék az árfolyamok emelkedését. A kép tehát nem elkeserítõ, azonban még óvatosan bánjunk a vétellel, hiszen akár a 20 napos mozgóátlagokig tarthat a korrekció. Ez az S&P 500 esetében 760 pont körül található.
Rövid vállalati hírek
A MOL közleményben tudatta, hogy a Surgutneftegas-t pénzügyi befektetõnek tartja.
Az FHB ma bejelentette, hogy a Magyar Állam 30 Mrd forint értékben tõkét emel a cégben. A tökelemelés során a társaság osztalék elsõbbségi, nem átváltható részvényeket bocsát ki, amelyek öt éven belül bevonásra kerülnek. Az osztalék hozam 10.5%-amely, gyakorlatilag 10.5% kamatnak tekinthetõ. A magyar állam tulajdonrésze 4,11%-ról 43,57%-ra nõ, de a szavazati arány nem változik. Az állam még 1 db szavazatelsõbbségi részvényre is jogosulttá válik, amelynek vétó joga lesz bizonyos kérdésekben. A tõkeemelést legalább 75%-os arányban a részvényeseknek még jóvá kell hagyniuk az április 28-i közgyûlésen. A hír szerintünk pozitív.
Az Állami Nyomda tegnapi éves közgyûlése jóváhagyta a részvényenkénti 53 forintos osztalékot (kifizetésnél ez 54,55 forintot jelent a saját részvényeknek köszönhetõen) és az opciós program módosítását.
Az RFV április 30-án tartandó közgyûlésének Csaba Balázs utódjáról is döntenie kell, miután õ tegnap lemondott az igazgatóságban betöltött tisztségérõl. A menedzsment osztalék kifizetésére nem tett javaslatot. A napirendi pontok egyébiránt a szokásosak.
A Synergon ismertette a menedzsment 2009 elsõ negyedévére vonatkozó várakozását. A vállalat 100 millió eurós üzemi bevételre számít, ami csaknem 550 millió forinttal haladja meg 2008 hasonló idõszakának üzemi eredményét. A háttérben a sikeres költségcsökkentõ intézkedések és az új szerzõdések állnak.
További tőzsdei információk és elemzések az Este Befektetési Zrt. oldalán.