Nemzetközi hírek
USA: A nap közepi elbizonytalanodás után végül pluszba kapaszkodtak az amerikai részvényindexek a lakáspiaci adat nyomán (Dow +0,8%; S&P +0,6%; Nasdaq +0,2%). A pénteki mélyrepülés után e rally meglehetősen szerényre sikerült, a jó markoadatok és gyorsjelentés ellenére. A függőben levő lakásértékesítések 6,1%-kal nőttek a hónap során, míg az elemzők stagnálásra számítottak. Ez 19,8%-os bővülés év/év alapon, mely a tavaly szeptemberi alacsony bázis következménye is. Az adat kissé csalóka, hiszen az USA-ban októbertől lejár a lakáscélra is fordítható adókedvezmény, így sokan előrehozták vásárlásaikat. Az ISM feldolgozóipari index a vártnál nagyobb mértékben tovább emelkedett, 55,7 pontra.
A Ford gyorsjelentése is növelte az optimizmust, mivel piaczárás előtt 26 centes részvényenkénti nyereségről számolt be a harmadik negyedévben. A cég tisztított EPS-e 2008 harmadik negyedéve óta először pozitív, és a Bloomberg konszenzus e negyedévre is veszteséget várt. Az autógyártó részvényei 8,3%-ot emelkedtek a nap során. Ma azonban visszaesés várható a Ford papírokban, mivel a vállalat decemberben 1 milliárd dollár értékben kíván részvényeket értékesíteni, továbbá 2 milliárd dollár értékben bocsát ki kötvényt, melyet 2016-ban részvényekre lehet váltani. Ma a Sun, a Kraft Foods, a Mastercard és a Viacom publikálja negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany: A tegnapi emelkedést végül 78 dolláron fejezte be az olaj árfolyama. A nyersanyag kereslete szempontjából jó hír, hogy emelkedett a feldolgozóipari aktivitást mérő ISM index. Komolyabb hír azonban nem befolyásolta a kőolaj piacát, a dollár sem mozgott erősen az euróval szemben. A piac leginkább a holnap közölt készletadatokra figyel. Az arany ára új erőre kapott, ma már 1065 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával, közel a nemrég tapasztalt 1070 dolláros történelmi csúcsponthoz.
Makrogazdaság: Az USA ma publikálja az ipari rendelésállomány szeptemberi alakulását, valamint az októberi gépjármű-értékesítés alakulását.
Távol-Kelet: Vegyes képet festenek ma az ázsiai piacok, Japán a kultúra napját ünnepli, így a tőzsde is zárva tart. (Nikkei -; Hang Seng -1,1%; Shanghai +1,2%; Kospi -0,6%). A Ford eredménye nyomán az autógyártók emelkednek, a Hyundai 2,5%, a Kia 2,8% pluszban tartózkodik, a koreai tőzsdét erősítve ezzel. Az arany áremelkedése a nyersanyagtermelők részvényeit fűtik, a Rio Tinto és a BHP Billiton árfolyama is emelkedik. Az eladói oldalt bővítik a gazdasági ösztönző csomagok megszűnésével kapcsolatos aggodalmak.
Devizák: Továbbra is egy szűk sávban oldalaz az EUR/USD. Az árfolyam jelenleg 1,475. Nagy volatilitást figyelhettünk meg tegnap az USD/JPY piacán, de zárásra nem tudott komoly elmozdulást felmutatni. Jelenleg 90,2 környékén mozog a jen. A forint valósággal felrobbant tegnap miután áttörte a 275-ös ellenállást. Napközben 283,7-ig gyengült a forint az euróval szemben, jelenleg 278 környékén van az árfolyam.
Határidős piacok: Mínuszban tartózkodnak a határidős indexek Amerikában.
Erste Kommentár: Határozottan negatív a hangulat. Ezt elsősorban a pénzügyi szektor papírjai érzik, hiszen az elmúlt hónnapok során ezek emelkedtek a legtöbbet. Az összes kockázatosabb eszköz árfolyama csökken, míg a kevésbé kockázatos eszközök enyhén erősödnek. A hangulatot jól jellemzi a forint rekord sebességű gyengülése. Ugyanakkor a várható vállalati eredmények sem kecsegtetnek túl sok jóval, hogy esetleg a magyar részvények magukra találjanak, hiszen egy-két kivételtől eltekintve gyenge eredmények várhatók ebben a negyedévben. A gyógyszer cégek jelentős eredménycsökkenést fognak felmutatni. Az OTP is gyengébb eredményről számolhat be, mint az előző negyedévekben, míg a MOL ugyan javíthat eredményén a tavalyi harmadik negyedévhez képest, de még így is nagyon gyenge eredményre számíthatunk.
Vállalati hírek
PannErgy: a várakozásoknak megfelelő beszámoló, a kutatófúrások lefelé húzták az eredményt
Tegnap tőzsdezárás után tette közzé nemzetközi számviteli szabványok szerinti harmadik negyedéves eredményét a PannErgy. A tavalyi harmadik negyedéves 489 millió forintos nettó veszteséggel szemben a mostani negyedévben 34 millió forint lett a veszteség. A javulás oka a pénzügyi tételekben keresendő, mivel tavaly jelentős veszteséget könyvelt el a cég tőzsdei ügyleteken, míg idén halvány nyereség mutatkozott ezen a tételen. Az árbevétel a csökkenő energia bevételek és vagyonkezelés miatt esett vissza. Az energia üzleti szegmens költségei az üzletágban történt előrelépések miatt nőttek. Az elkövetkező negyedévekben a költségek további emelkedésére számítunk, mivel az épülő geotermikus erőmű jövő márciusi üzemkezdéséig profitot nem termel.
Összességében az eredmény megfelel várakozásainknak, ezért nem számítunk jelentős árfolyamhatásra.
A Bankszövetség elnöke a bankszektorról beszélt
A Bankszövetség elnöke, Erdei Tamás a bankszektorról beszélt egy konferencián. A főbb pontok a következők:
- A rosszul teljesítő hitelek aránya a bankok portfoliójában átlagosan 7-10% lehet 2009 végére.
- A bankok átlagos tőkemegfelelési mutatója 10% felett lehet, ami arra utal, hogy a szektor kibírna egy esetleges sokkhatást.
- A magyar bankrendszer stabil és egészséges. 1-2 bank lehet veszteséges, azonban ez is orvosolható a korábban tartalékba helyezett eszközök segítségével.
- A magyar vállalati és lakossági hitelezés 2010 első felében valószínűleg stagnál (miután 4,2%-kal csökkent 2009 első felében), azonban az év második felében növekedésnek indulhat. A profitabilitás is nőhet, miután a bankoknak kevesebb céltartalékot kell képezniük
A 7-10%-es érték valamivel nagyobb, mint a korábban hangoztatott 5-8%, de még mindig alacsonyabb, mint az MNB által vizionált 13-15%. Véleményünk szerint az NPL ráta növekedése csak a következő év közepén állhat meg, és nem ez év végén. Árfolyamhatásra nem számítunk.
Megkezdte a szolgáltatásnyújtást az RFV Romániában
Az RFV 100%-os leánya, a Termoenergy valamivel a november 1-ei szerződéses határidő előtt elkezdte a szolgáltatásnyújtást Gyergyószentmiklóson. A város legnagyobb kerületében már szombaton megkezdődött a fűtés, az eddigi eredmények alapján kiváló hatásfokkal. A fűtésrendszer teljes beállítása november 15-ére várható. A 8,4 millió eurós projekt keretén belül az RFV 3.500 lakás és önkormányzati intézmény fűtését modernizálja, hogy a későbbiekben jó minőségben szolgáltathasson fűtést. A meglevő kazánok mellett az RFV olyanokat is működésbe állít majd, melyek faaprítékkal működnek. Ez utóbbi teljes mértékben megfelel az RFV klímavédelmi jellegének.
A szolgáltatásnyújtás megfelelő időben történő megkezdése jó hír, mivel a projektben volt egy kis késlekedés kezdetben. (Az önkormányzat elnapolta a tendert.) Bár nincs információnk a kifizetések rendezéséről, nem kizárt, hogy a projekt már a 2009 harmadik negyedéves eredményt is nagyobb mértékben befolyásolja, mint ahogy arra mi számítottunk. Mivel a hír már tegnap reggel napvilágot látott, ma már nem számítunk árfolyamhatásra.
Rövid hírek
- MOL: Az orosz Zarubezhneft veheti meg a bosnyák Energopetrolt, írta a Nezavisne Novine lap Mustafa Mujezunovic-ot idézve. Mint arról már korábban beszámoltunk, a MOL-INA konzorcium elveszítheti az Energopetrolt, mely 65 benzinkúttal rendelkezik az országban. A Zarubezhneft a Novorossiysk Sea Trade Port egysége és 88 benzinkúttal rendelkezik Bosznia-Hercegovinában, azonban 2015-ig ezt a számot 180-ra kívánja növelni. A hír negatív, azonban mérete miatt a részvények árfolyamát nem befolyásolja.
- Az OTP ukrán leányvállalata, a CJSC OTP Bank 950 millió hrivnya (78,4 millió euró) adózás utáni veszteséget könyvelt el az első kilenc hónapban, szemben a tavalyi év hasonló időszakában elért 203,7 millió hrivnyás eredménnyel. Szeptember végére a bank mérlegfőösszege 11%-kal 29,9 milliárd hrivnyára esett vissza. A hitelállomány 3%-kal 30,6 milliárd hrivnyára csökkent, míg a betétállomány 12%-kal, 27,6 milliárd hrivnyára esett vissza. A nettó eszközérték 5%-kal 2,35 milliárd hrivnyára csökkent. A CJSC OTP Bank az első félévben 565 millió hrivnya veszteséget ért el, míg tavaly egész évben 76,6 milliós profitjuk volt. A harmadik negyedévben elkönyvelt 385 millió hrivnyás (31,8 millió euró) veszteség 8,7 milliárd forintos veszteséget jelentene a bankcsoportnak konszolidált szinten, de természetesen ezt nem lehet ilyen egyszerűen átszámolni, számos egyéb tényezőt is figyelembe véve ennél lényegesen kisebb hatás várható.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.