Nemzetközi hírek
USA: Az amerikai indexek tegnap vegyesen teljesítettek, a Dow ismét mínuszban, az S&P pluszban zárt (Dow-0,28%; S&P +0,65%; Nasdaq +1,55%). A Fed változatlan szinten, 0,25%-on hagyta az irányadó kamatrátát a monetáris tanács két napos ülése után. A döntéshozók úgy határoztak, hogy a Fed fenntartja az 1.750 milliárd dollárra rúgó kötvényvásárlási programot, hogy alacsonyan tartsa a hozamokat. A piac azonban meglehetõsen negatívan fogadta a hírt, mivel többen a program kibõvítésében bíztak. A tízéves állampapír hozamok tegnap reggel óta összesen 9 bázisponttal emelkedtek, és a Dow Jones index a döntés után a korábbi pluszból mínuszba esett vissza. A recesszió enyhülésére utal a tegnap közölt adat, miszerint a tartós ipari cikk megrendelések 1,8%-kal emelkedtek májusban, míg az elõrejelzések közel 1% csökkenést mutattak. A pénzügyi szektor vegyesen teljesített, a Bank of America 1% pluszban zárt, csökkent azonban a JP Morgan és az American Express árfolyama. A Nike negyedéves eredménye is némileg jobb lett, mint a várt. Ez enyhe növekedés a tavalyi év azonos idõszakához képest. Az Oracle 7%-os rallyt mutatott tegnap, a tegnapelõtt piaczárás után közölt negyedéves jelentés után. A Dow esésének fõszereplõje a Boeing, melynek árfolyama második napja esik (-5,8%), mivel tegnapelõtt bejelentette, ismét elhalasztja az új 747 Dreamliner próbarepülését.
Olaj és arany: Az olaj ára további 0,8%-ot gyengült tegnap, és jelenleg 69 dollár alatt folyik a kereskedés az augusztusi határidõre. Az árfolyam annak ellenére csökkent, hogy a vártnál ismét sokkal nagyobb mértékben, 3,8 millió hordóval csökkent a kõolajkészletek mérete. A benzin készletek azonban jelentõs mértékben, 3,8 millió hordóval nõttek, messze meghaladva a várt értéket. Ez arra utal, hogy a benzinfogyasztási kedv apadni kezd, ami a késõbbiekben közvetett módon a kõolaj keresletére is visszahat. A dollár erõsödésének ellenére is nõtt az arany ára. Jelenleg 936 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Makrogazdaság: Ma jelent meg a magyar kiskereskedelmi forgalom áprilisi alakulása. A Bloomberg által megkérdezett makroelemzõk 4,6%-os csökkenést vártak, míg a valós adat 4,1% lett. Az USA publikálja a reál GDP elsõ negyedéves alakulásának véglegesített értékét. Nyilvánosságra kerül továbbá a heti munkanélküliségi jelentés is.
Távol-Kelet: Pluszban tartózkodnak az ázsiai részvényindexek, a kínai index értéke csupán enyhén változott (Nikkei +2,15%; Hang Seng +2,17%; Shanghai +0,05%; Kospi +2,12%). Az USA-beli tartós cikkek rendelésbõvülése az export orientált vállalatoknak kedvez, míg a fémek áremelkedése a bányavállalatok árfolyamát emelte. A Rio Tinto 4,4%-ot emelkedett, miután a 6 különbözõ fém árát tartalmazó index 4,8%-ot drágult Londonban. Az autógyártók és a technológiai papírok az amerikai hírek legnagyobb nyertesei. A Mazda árfolyama 5%-ot emelkedett, míg a Sony és a Samsung 2,5%-kal növelte értékét.
Devizák: A dollár erõsödött az euróval szemben, miután a hozamok emelkedtek, és a Fed nem bõvítettekötvényvásárlási programját, mely hígította volna a dollár értékét. Az EUR/USD keresztárfolyam visszatért 1,4 alá. A japán jen 96 fölé gyengült a dollárral szemben. A forint tegnap jelentõsen erõsödött miután az ECB ismételt likviditásbõvítésrõl döntött, segítve ezzel a kelet-közép európai régió devizáit. Az EUR/HUF kurzusa 277 körül mozog.
Határidõs piacok: A határidõs indexek Amerikában a pozitív tartományban tartózkodnak.
Erste Kommentár: Az ECB jelentõs likviditást öntött a piacra. Reméljük, ez az 1% költségû 442 milliárd euró hamarosan megjelenik a reálgazdaságban és az európai gazdaság is hasonló módon stabilizálódik, mint az amerikai. Az USA egy lépéssel elõrébb jár. Ez azt jelenti, hogy ott már a csapot nem tekerik tovább. Kisebb csalódást okozott, hogy a FED megtartotta az 1,750 Mrd dolláros értékpapír visszavásárlási programját. A kötvények hozama emelkedett is a hírre, a részvénypiacokba pedig beleadtak. Ez azért érintette elsõsorban a hagyományos iparágakat, mert azok értékeltsége jobban függ a hozamoktól, míg a technológiai szektor egyértelmûen konjunktúra vezérelt. Az üzenet pedig az volt, hogy nem kell további likviditás növelés a gazdaság talpra állásához. Ezért a jó hangulat - meglepetésünkre - ma is kitart.
OTP: Ukrajna korlátozza a devizahitelezést
A Napi gazdaság a Komerszantra hivatkozva arról tudósított, hogy az ukrán parlament elfogadta azt a törvényt, mely megtiltja a devizahitelezést magánszemélyek számára (kivételt képez néhány eset, mint a külföldi gyógykezelés vagy tanulmányok).
A kis- és középvállalkozások abban az esetben kaphatnak devizahitelt, ha van devizabevételük. A parlament két éves fizetési haladékot adna azoknak az adósoknak, akik 2008 októbere elõtt vették fel a devizahitelt. A parlament még dolgozik egy olyan szabályozáson, mely nem engedné meg a bankoknak, hogy éljenek jelzálogjogukkal, ha az adós a kamatokat fizeti, de a tõketörlesztést nem. A hír csak korlátozott hatással lehet az OTP-re, mivel a devizahitelezés az elmúlt fél évben az ismert okok miatt amúgy is jelentõs mértékben visszaesett. A jelzálogjog gyakorlásának idõleges felfüggesztése azonban kedvezõtlen lehet, ezért korlátozott negatív árfolyamhatás lehetséges.
RFV: Új szerzõdés kilátásban
Az RFV bejelentette, hogy elõrehaladott tárgyalásokat folytat Gyergyószentmiklóssal a település fûtésrendszerének felújításáról. A tárgyalások kb. 3.500 lakás és számos önkormányzati intézmény fûtésrendszerének rekonstrukciójáról folynak és várhatóan a fûtési idény kezdete elõtt zárulnak.
Az egyetlen szám, amit a bejelentés tartalmaz (a 3.500 lakás) is arra utal, hogy ez az RFV egyik legnagyobb értékû szerzõdése lehet, ami pozitív. Nem szabad azonban elfelejtenünk, hogy a fenti projekthez hatalmas tõkére van szükség, ami egyaránt meghaladja a város és az RFV lehetõségeit. A finanszírozáshoz jelentõs mennyiségû összegre van szükség, amit az RFV bankhitel formájában kaphat meg. (Egy korábbi bejelentés szerint az EBRD 25 millió eurót juttatott a Raiffeisennek hasonló projektek finanszírozására. Az RFV sikeresen pályázhat erre a pénzre.) A részvény árfolyama pozitívan reagált a bejelentésre (+8,55%).
Rövid vállalati hírek
A Richter június 23-án 3.486 db saját részvényt vásárolt 31.029 Ft/db átlagáron.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.