Február közepétől közel 12 ezer ügyfél várhatja a történelmi bázis alapú támogatását tej-, hízottbikatartás, extenzifikációs szarvasmarha, valamint kedvezőtlen adottságú területeken nyújtandó anyajuh támogatás jogcímeken. Ez összesen mintegy 10 milliárd forint kifizetését jelenti első körben. Ezzel párhuzamosan közel 2,3 milliárd forintot utalnak még több mint 5 ezer gazdálkodónak az anyajuhtartás és anyajuh de minimis - azaz kis összegű - támogatás keretében.
Az MVH emlékeztet: január közepén kapták kézhez az érintett gazdák a támogatásról szóló határozatukat, az összegeket már elkezdte utalni a hivatal. Az érintettek az idén anyajuhok után egyedenként legfeljebb 1 220 forint támogatást vehettek igénybe. Amennyiben a mezőgazdasági termelő juhtejet vagy juhtejterméket értékesített, úgy a támogatás mértéke anyajuh egyedenként legfeljebb 980 forint lehet. Az anyajuh de minimis támogatásnál pedig a gazdák 1.900 forintot kaphatnak állatonként. Ez a támogatási forma azoknak az állattartóknak nyújt segítséget, akik gazdaságukban juhhús előállítás céljából nőivarú juhokat tartanak. A támogatások finanszírozása teljes egészében nemzeti forrásból történik - ismerteti az MVH.
Új támogatás is van
Február 28-ig újra lehet támogatásra pályázni juhok és kecskék elektronikus jelöléséhez a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnál (MVH). A Vidékfejlesztési Minisztérium a Darányi Ignác Terv forrásaiból a hagyományos és a 2010-ben bevezetett, elektronikus egyedi azonosító eszközök költsége közötti árkülönbséget téríti meg.
A támogatás keretösszege a 2011-2013 közötti időszakra összesen 800 millió forint. Gazdaságonként évente legfeljebb 2,8 millió forintot lehet igényelni az állatlétszámtól függetlenül. A hozzájárulást maximum öt éven keresztül vehetik igénybe azok az őstermelők, egyéni vagy társas vállalkozók, családi gazdálkodók, akik juh- vagy kecsketartással foglalkoznak, és szerepelnek a Tenyészet Információs Rendszerben. A támogatás összege az öt év alatt évente folyamatosan csökken.
Az elektronikus jelölőeszközök használatával az állatszállítmányok és az állategyedek követhetők, azonosíthatók lesznek, ezáltal jelentősen nő az élelmiszerbiztonság is. (Az Európai Bizottság új rendeletei is az élelmiszerbiztonság növelését célozzák.)