A Hamburgban élő dr. Georg Winter (vele készült interjúnkat itt olvashatják) 2014-ben fejezte be azt a passzív házat, amely a tulajdonát képező a Jövő Háza (House of the Future) közvetlen közelében kapott helyet.
Winter másik épülete, a „Jövő Háza” már évek óta állt, de a mögötte lévő telek – melyet parkolóként használtak – megragadta Winter fantáziáját. Ide húzott fel egy passzív házat, mellyel azt kívánta demonstrálni, hogy nem minden passzív háznak kell uniformizált kockaként kinéznie.
„Dolgoztam egy építésszel, aki azt mondta, ha az egyetemen valaki díszítéseket, ornamentikát rakott az épülettervre, egy jeggyel rosszabbat kapott a tanáraitól, mint a diáktársai.” Van egy ilyen konszenzus, hogy a mai épületeknek szükségszerűen áramvonalasnak, sallangoktól díszítésektől mentesnek, egyenes vonalakat felvonultató komplexumoknak kell lennie.
Antropomorf homlokzat
„A ház a 19. század építészeti felsőbbrendűségét és a mai építészet technológiai felsőbbrendűségét egyesíti – mondta a klímablognak Winter a Követ Egyesület 20. konferenciája után Budapesten. – Tudom, egyes építészek szívesen kinyírnának, ha azt hallanák tőlem, hogy a 19. századi építészet felsőbbrendű. De hiszek benne, hogy egy háznak hasonlítania kell egy emberi archoz. Az ablakok a szemek. És ahogy az emberi arcon is van szemöldök például, a házon is körbe kell venni az ablakot ilyen-olyan vonalakkal. Ha egy épület felülete egy megosztatlan üvegfelület, szerintem az zsigerileg nem tesz jó benyomást a szemlélőre.”
A környező házak a 19. századból maradtak fenn, ebbe a miliőbe kívánt szervesen illeszkedni Winter a házával, melyben 10 lakás kapott helyet. „Önöknek Budapesten is számos olyan pompás épületük van, melyek ebből a korszakból származnak. Oda vagyok értük.”
Kifejezett szándéka volt, hogy a lakóknak ne kelljen amiatt aggódniuk, hogy zavarják a szomszédok csöndjét azzal, ha zongorán játszanak, vagy ha a gyerek bömböl. Ezért gondos hangszigetelést alkalmazott a falakon.
Amikor elkészült a ház, a sajtóban olyan recenziók jelentek meg, amelyek azt hangoztatták: végre, ez az a fajta ház, amire vártunk! Hogy egy passzív ház hagyományos történelmi külsővel rendelkezzen.
„Mindig érdekeltek a modell-projektek. Németország első ökológiai szempontok szerint tervezett épületét is én hoztam létre 1986-ban. 13 millió német márkába került annak idején. A következő ilyen próbálkozásom a House der Zukunft volt 1998-ban, ez azonban egy korábban lévő épület átalakítását jelentette. Ezt a világháborúban, 1943-ban bombázták le. Egy nap alatt 21 ezren haltak meg Hamburgban a bombázás miatt. Családunk száz éve birtokolta az épületet, mi újjáépítettük, ökológiai szempontok szerint.”
A passzívház-technológia természetesen pluszkiadást jelent. Ha új épületét Winter a szokásos módszerrel építi, 3,8 millió euróba került volna. Így viszont 4,2 milliót kóstált. Ennyi a környezettudatosság felára.