A biotermelés vethet véget az éhezésnek

A globális élelmezést jelenleg drága műtrágyákat, gyomirtókat és növényvédő szereket használó mezőgazdálkodással oldjuk meg, ami fenntarthatatlan, mert ez nemcsak a természeti környezetre, de az emberi egészségre is ártalmas.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ENSZ Élelmezésügyi Szervezete, a FAO most azt az irányvonalat propagálja, hogy a fejlődő országoknak éppúgy, mint a fejlett, iparosodott államoknak növelniük kell a vegyszermentes gazdálkodás arányát az agráriumban, ha azt akarják, hogy jobb terméshozammal termesszenek élelmiszernövényeket, s közben ne szipolyozzák ki és ne szennyezzék a felhasznált erőforrásokat (termőföld, talajvíz stb.).

Ha nem ennénk húst, az összes éhező jóllakhatna
A legfrissebb adatok szerint 51 országban 124 millió ember súlyosan éhezik – hívta fel a figyelmet a FAO. Egy friss kutatás szerint ők mind jóllakhatnának, ha átállnánk a vegetáriánus étrendre és még bőven maradna is felesleg.
Ázsiában például a gazdák ugyanazokon a vízzel elárasztott mezőkön termesztenek rizst, aztán nevelnek halakat, hogy több bevételre tegyenek szert, Ghánában pedig a termés maradékát és hulladékát (pl. szárak, levelek) komposztálják, hogy tápanyagdúsabb földet kreáljanak vele, amiben nagyobb a terméshozam.

Mégis világszerte csak 30 országban ösztönzik a kormányok a gazdákat támogatással arra, hogy ilyen módszereket vessenek be boldogulásukra és a környezet védelmére. Afrikában csak két országban helyez hangsúlyt a kormányzat e módszerek támogatására (Elefántcsontpart és Mauritius).

A környezettudatos gazdálkodás eszközei közé tartozik még a fák ültetése az élelmiszernövények közé vagy a vetésforgó, amikor évről évre változtatják, hogy melyik növényfajtát vetik egy adott területre, hogy ne erodálódjon a talaj tápanyagtartalma, és a kórokozók se szokjanak oda a növényekre.

Kép: Fotolia

A „4 per 1000” nevű kezdeményezésben részt vevők 4 százalékkal kívánják növelni a talajban megtartott karbont, vagyis üvegházgázokat. A földben ugyanis gyökerek, gumók vannak, melyek mint a fotoszintézist végző növények alsó részei, megkötött szén-dioxidot tartalmaznak, s ha folyton felszántják a talajt, és elvágják őket, akkor ezt visszajuttatják a levegőbe.

Hetesi Zsolt az általa alkalmazott  – talajbéli, karbonmegkötő – módszerről a Piac & Profit 2018. áprilisi lapszámában megjelent interjúban beszél.

Észak-Etiópiában a vegyszer nélkül, környezetbarát módszerekkel történő termesztés jobb terméshozamot eredményezett öt fontos növényfajtánál, mint például az árpa és a tengeri kukorica.

(Reuters)

Nem is olyan rossz a bio
A növényvédő szereket és műtrágyákat hasznosító gazdálkodás súlyos környezeti károkat okoz, de magasabb termésátlagok érhetőek el vele – ez a jelenlegi mezőgazdaság egyik alaptétele. Most egy független és átfogó kutatás bebizonyította, hogy ez nem egészen igaz.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo