A tengerparti hulladék 85%-át világszerte műanyagok teszik ki. A műanyagok a levegőbe, a vízbe és az élelmiszerekbe bekerülő mikroműanyagok formájában az emberi szervezetbe is bejutnak, miközben élettani hatásukat nem ismerjük.
A műanyagokra vonatkozóan elfogadott stratégia a környezet védelmét és új műanyag-gazdálkodás megalapozását szolgálja. Gyökeresen meg fogja változtatni Európában a termékek tervezését, előállítását, használatát és újrahasznosítását, mivel elő fogja mozdítani, hogy a gazdasági szereplők a tervezés és az előállítás során teljes mértékben figyelembe vegyék az újrahasználatra, javításra és újrahasznosításra irányuló igényeket, és fenntarthatóbb anyagokat fejlesszenek ki.
A stratégia ezáltal segíteni fog a környezetszennyezés csökkentésében, egyúttal pedig támogatja a növekedést, új beruházási lehetőségek és
A tervek szerint 2030-ra az uniós piacon forgalmazott műanyag csomagolóanyagok mindegyike újrahasznosítható lesz, csökkenni fog az egyszer használatos műanyagok használata, és csak korlátozott mértékben lehet majd szándékosan felhasználni mikroműanyagokat.
Az új stratégia keretében az Európai Unió:
- gondoskodik arról, hogy a vállalkozásoknak megérje újrafeldolgozni a műanyagokat,
- korlátozza a műanyaghulladék mennyiségét,
- megszünteti a tengeri hulladéklerakást,
- ösztönzi az innovációt és beruházásokat
- elősegít világszintű változások létrejöttét.