Új atomerőmű Magyarországon?

2007. június 7-én a Magyar Országgyűlés Gazdasági és Környezetvédelmi Bizottsága informális ülést tartott Pakson a hazai energiastratégia kérdéseinek megvitatása céljából. A bizottságok tagjai tájékozódtak Paksi Atomerőmű Zrt. jövőbeni fejlesztési elképzeléseiről, amely összhangban van az energiastratégia téziseivel.

Az atomerőmű a környezetet semmilyen káros anyag kibocsátásával nem terhelő villamos energia előállítása mellett, sokat tesz a környezettudatos magatartás elterjedéséért, a környezetvédelemért és a környezetkímélő technológiákat fejlesztő kutatásokért.

A bizottságnak tagjai informális, közös bizottsági ülést tartottak a Paksi Atomerőműben. Tájékozódtak arról, hogy a Magyar Parlament által tárgyalt energiastratégia kérdések között milyen jövőbeni szerepe van a nukleáris energiának.

Új atomerőmű épülhet?

Magyarország, 2006 júniusában készített energiastratégiájának tézisei között a következő szerepel: "az atomenergiának nem csak ma, hanem hosszú távon is jelentős szerepet kell kapnia a hazai energiaellátáson belül. Ez azt jelenti, hogy a paksi atomerőmű tervezett üzemidő-hosszabbításán túl nyitott opciónak kell tekinteni új atomerőművi blokk(ok) 2030 előtti létesítését is. Az EU-ban egyébként önrendendelkezési jog illet neg minden országot az atomenergia használatával kapcsolatban. Csehország lakosság például ragaszkodik erőműveihez, az olcsó energiaárak miatt.

A bizottságok tagjai tájékoztatást kaptak a 2020-ig várható energiaszükségletek alakulásáról. Mivel a jelenleg működő erőművek többségének élettartama lejár, ezért az elkövetkezendő 13 évben minimum5000 MW-nyi termelés esik ki. Ezt mindenképpen pótolni kell, annál is inkább, mert a gazdasági fejlődéssel párhuzamosan a lakosság és a gazdaság villamosenergia-igénye is folyamatosan növekszik. A paksi atomerőmű területén létesíthető új blokk(ok) több szempontból is megfontolandó alternatívát nyújtanak a kieső energia pótlására.

Nem káros

Kevesen tudják, de az atomerőmű nem bocsát ki káros, a környezetet szennyező anyagokat. Ha a Pakson termelt villamos energia mennyiségét fosszilis energiahordozók felhasználásával kellene helyettesíteni, akkor Magyarországon évente 5,6 millió tonna szén-dioxid, 650 ezer tonna kén-dioxid, 60 ezer tonna nitrogén-oxid, valamint 100 ezer tonna (toxikus nehézfémeket tartalmazó) por és hamu keletkezne. Nem elhanyagolható az sem, hogy az urán felhasználásával termelt villamos energia alacsonyan tartja a villanyszámlákat.

CSR

A Paksi Atomerőmű a környezetvédelmi kutatásokat végző, a környezetvédelem ügyéért tenni kívánó intézmények elkötelezett támogatója. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a 2006-os évben az erőmű több szász millió forinttal támogatott különféle környezetvédelmi tevékenységeket és kutatásokat. Az erőmű a környezetvédelmi kutató munkákat is szívén viseli, támogatja a különféle kooperációs kutató központokat. Ezek közül a legnevesebbek a következők: Veszprémi Egyetem, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Pécsi Tudományegyetem, ELTE és a Nyugat-Magyarországi Egyetem.

A Paksi Atomerőmű  nem csak a környezetében lévő településeket veszi pártfogásába, 2006-ban Csépa és Kunszentmárton lakói kerültek bajba az árvíz miatt kárt az erőmű enyhítette.

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo