Az atomerőmű a környezetet semmilyen káros anyag kibocsátásával nem terhelő villamos energia előállítása mellett, sokat tesz a környezettudatos magatartás elterjedéséért, a környezetvédelemért és a környezetkímélő technológiákat fejlesztő kutatásokért.
A bizottságnak tagjai informális, közös bizottsági ülést tartottak a Paksi Atomerőműben. Tájékozódtak arról, hogy a Magyar Parlament által tárgyalt energiastratégia kérdések között milyen jövőbeni szerepe van a nukleáris energiának.
Új atomerőmű épülhet?
Magyarország, 2006 júniusában készített energiastratégiájának tézisei között a következő szerepel: "az atomenergiának nem csak ma, hanem hosszú távon is jelentős szerepet kell kapnia a hazai energiaellátáson belül. Ez azt jelenti, hogy a paksi atomerőmű tervezett üzemidő-hosszabbításán túl nyitott opciónak kell tekinteni új atomerőművi blokk(ok) 2030 előtti létesítését is. Az EU-ban egyébként önrendendelkezési jog illet neg minden országot az atomenergia használatával kapcsolatban. Csehország lakosság például ragaszkodik erőműveihez, az olcsó energiaárak miatt.
A bizottságok tagjai tájékoztatást kaptak a 2020-ig várható energiaszükségletek alakulásáról. Mivel a jelenleg működő erőművek többségének élettartama lejár, ezért az elkövetkezendő 13 évben minimum5000 MW-nyi termelés esik ki. Ezt mindenképpen pótolni kell, annál is inkább, mert a gazdasági fejlődéssel párhuzamosan a lakosság és a gazdaság villamosenergia-igénye is folyamatosan növekszik. A paksi atomerőmű területén létesíthető új blokk(ok) több szempontból is megfontolandó alternatívát nyújtanak a kieső energia pótlására.
Nem káros
Kevesen tudják, de az atomerőmű nem bocsát ki káros, a környezetet szennyező anyagokat. Ha a Pakson termelt villamos energia mennyiségét fosszilis energiahordozók felhasználásával kellene helyettesíteni, akkor Magyarországon évente 5,6 millió tonna szén-dioxid, 650 ezer tonna kén-dioxid, 60 ezer tonna nitrogén-oxid, valamint 100 ezer tonna (toxikus nehézfémeket tartalmazó) por és hamu keletkezne. Nem elhanyagolható az sem, hogy az urán felhasználásával termelt villamos energia alacsonyan tartja a villanyszámlákat.
CSR
A Paksi Atomerőmű a környezetvédelmi kutatásokat végző, a környezetvédelem ügyéért tenni kívánó intézmények elkötelezett támogatója. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a 2006-os évben az erőmű több szász millió forinttal támogatott különféle környezetvédelmi tevékenységeket és kutatásokat. Az erőmű a környezetvédelmi kutató munkákat is szívén viseli, támogatja a különféle kooperációs kutató központokat. Ezek közül a legnevesebbek a következők: Veszprémi Egyetem, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Pécsi Tudományegyetem, ELTE és a Nyugat-Magyarországi Egyetem.
A Paksi Atomerőmű nem csak a környezetében lévő településeket veszi pártfogásába, 2006-ban Csépa és Kunszentmárton lakói kerültek bajba az árvíz miatt kárt az erőmű enyhítette.