Trump közölte bizalmasaival: kilép a klímaegyezményből

Három bennfentes szivárogtatta ki, hogy Trump közölte bizalmasaival, a héten ki fogja léptetni az USA-t a párizsi klímaegyezményből. A G7-ek taorminai csúcstalálkozóján Trump nem volt hajlandó semmit elárulni arról, hogyan dönt majd a kérdésben. E hétre energiacégek vezetőivel tervezett találkozót Trump a Fehér Házban, de nem tudni, hogy az eszmecserét még mindig megtartja-e.

A világ legfejlettebb, leggazdagabb országait tömörítő G7-ek csoportjának vezetői nyomást gyakoroltak Donald Trumpra, hogy lássa be, szükséges, hogy az USA a párizsi klímaegyezmény hatálya alatt maradjon. Az amerikai elnök viszont továbbra is hallgat arról, hogyan fog dönteni. A szicíliai csúcstalálkozó utolsó napján, május 27-én azt írta a Twitteren, hogy a következő héten (május 29. – június 4.) fog dönteni az ügyben. (Igaz, már a múlt hétre is döntés ígért.)

Ódzkodása, hogy bármilyen formában nyilatkozzon az álláspontjáról, arra utalhat, hogy a végső döntés a kilépés lesz, hiába az erős külső nyomás a maradás mellett. Angela Merkel Trumppal folytatott taorminai tárgyalása után már úgy fogalmazott, valószínűleg véget ért az a korszak, amikor Európa teljes mértékben számíthat a szövetségeseire. Ez alatt persze az USA-t értette.

Az Axios.com három bennfentestől is úgy értesült, hogy Trump azt mondta a „bizalmasainak”, köztük Scott Pruittnak, a Környezetvédelmi Hivatal (EPA) vezetőjének, hogy ki fog lépni a párizsi klímaegyezményből. Nyilván azért nevezte meg a honlap Pruittot, mert az ő köréből szivároghatott ki az infó. A Fehér Ház nem kívánta kommentálni a portál értesüléseit.

A lehetséges kimenetekről és arról, hogy mi következhet, ha az USA kilép a párizsi egyezményből, itt olvashat részletesebben.

A Reuters úgy értesült, hogy e hétre Trump úgy tervezte, összehívja az amerikai energiacégek vezérigazgatóit (értsd: az olajlobbit) és más érintett világvállalatokat, mielőtt dönt a klímaegyezményről, de azt nem tudni, hogy ez a találkozó még mindig napirenden van-e.

Fotó: flickr/gage Skidmore

A G7-csoport taorminai csúcstalálkozóján a tagok szokatlan zárónyilatkozatot adtak ki, melyben jelezték, hogy nem igazán elégedettek Trump zárkózottságával. (Az ilyen kommünikék általában a pozitívumokat, a közös pontokat szokták kommunikálni, hogy miben értenek egyet vagy jutottak dűlőre az érdekegyeztetésben a felek.)

A kiadott kommüniké is sokat mondó: „Az Egyesült Államok jelenleg átgondolja a klímaváltozással és a párizsi egyezménnyel kapcsolatos politikáját, és ezért nincs abban a pozícióban, hogy csatlakozzon az e kérdésekben kialakított konszenzushoz. Megértve ennek folyamatát, Kanada, Franciaország, Németország, Japán és Anglia kormányai, az Európai Tanács és az Európai Bizottság elnökei is megerősítették elkötelezettségüket a párizsi egyezmény gyors megvalósítása iránt.”

Forrás: Reuters

Amerikának sem érné meg
 A klímavédelmi egyezmény ügye a vasárnapi politikai vitaműsoroknak is egyik fontos témája volt. James Mattis védelmi miniszter a CBS televízió Szemben a nemzettel című műsorában arról beszélt, hogy Trump elnök „nagyon nyitott” a klímavédelmi egyezményre. A tárcavezető szerint európai tárgyalásain az amerikai elnök „kíváncsi volt, hogy más országok vezetői miért képviselik azt az álláspontot, amit képviselnek”.
Lindsey Graham dél-karolinai republikánus szenátor a CNN hírtelevíziónak úgy nyilatkozott: ha Trump kilépteti a klímavédelmi egyezményből az Egyesült Államokat, akkor ezzel azt jelzi, hogy a globális klímaváltozást „blöffnek hiszi, és ezzel nagyon sokat árt a Republikánus Pártnak és az Egyesült Államoknak is”. A héten 22 republikánus szenátor – köztük Mitch McConnell, a szenátus republikánus frakciójának vezetője – nyílt levelet intézett az éppen Európában tárgyaló Donald Trumphoz, s a levélben arra figyelmeztette az elnököt, hogy tartsa be a választási kampányban tett ígéretét, és léptesse ki az Egyesült Államokat a klímavédelmi egyezményből. A szenátorok szerint a nemzetközi egyezményben foglaltak lehetetlenné tennék az elnöknek a szénbányászat már megkezdett megújítását és bizonyos környezetvédelmi intézkedések – már szintén elindított – visszafogását vagy megszüntetését – írta az MTI.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo