Pénz áll a házhoz: a Nabucco-projekt lassan beindul

Megbízólevelet írtak alá hétfőn Brüsszelben a Nabucco gázvezeték hálózat részvényesei több nemzetközi pénzügyi intézménnyel, amely a Nabucco kiépítéséhez 4 milliárd euróig terjedő finanszírozást jelenthet. Putyin orosz kormányfő a Déli Áramlat mellett kampányolt, míg Bosznia gyors reagálásában a uniós projekt melletti csatlakozásról beszélt.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szándéknyilatkozattal felérő dokumentum alapján a pénzintézetek elvégzik a beruházás értékelését, majd döntést hoznak a végső finanszírozásról. Fasimon Sándor, a Mol-csoport Ellátás és Trading ügyvezető igazgatója az aláírás helyszínén nyilatkozva üdvözölte a döntést. Úgy vélte, a Nabucco biztosítja majd az ellátás biztonságát Európa azon részének, amely az infrastruktúra és a források megosztásának tekintetében még lemaradásban van. A Mol már megtette és megteszi, amit a magyar ellátás biztonságának tekintetében tenni tud, de a Nabucco olyan óriásprojekt, amelyet csak nemzetközi együttműködésben lehet megvalósítani.

Négymilliárd egyelőre

Putyon kevés esély lát a Nabuccora
A Déli Áramlat gázvezeték ugyanolyan gyorsan megépül, mint az Északi Áramlat - mondta Vlagyimir Putyin orosz kormányfő hétfőn, és úgy vélte, a Nabucco vezetéknek kevés esélye van. Putyin Szocsiban, az úgynevezett Valdaj vitaklubban beszélt, amelynek keretében évente egyszer találkozik zömmel külföldi újságírókkal, üzletemberekkel és tudósokkal. "A Nabucco vezetéknek csekély az esélye, mert nincs garantált gázforrása. Oroszország nem szállít a Nabuccóba gázt, az iráni lelőhelyeket még nem tárták fel, s Azerbajdzsán Oroszországgal szerződött a gázszállításra. Türkmenisztán jön még szóba, de nem tudni, onnan mennyi gázt kaphat a Nabucco, mivel onnan Kínába fektettek vezetéket, amelynek éves kapacitása 30 milliárd köbméter" - mondta.

A megbízólevelet az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), az Európai Beruházási Bank (EIB), valamint a Világbank Csoporthoz tartozó IFC, a Nabucco részvényesei és a kivitelezésre létrejött Nabucco Gas Pipeline International GmbH részvényesei írták alá. A finanszírozási keret, melyet a beruházás a nemzetközi pénzintézetek révén és elbírálása alapján megszerezhet, a következő módon oszlik meg: 2 milliárd euró az EIB részéről, 1,2 milliárd euró az EBRD részéről (melyből 600 millió közvetlenül az EBRD-től, további 600 millió pedig kereskedelmi banki finanszírozással érhető el), valamint 800 millió euró az IFC részéről (melyből 400 millió az IFC-től, míg további 400 millió kereskedelmi banki finanszírozással érhető el) - derül ki a pénzügyi intézmények közös közleményéből. A mandátumlevél hivatalosan meghatározza a pénzintézetek értékelési feltételeit, valamint a finanszírozás lehetséges szintjét.

A három pénzügyi intézmény részvétele "világosan jelzi a projekt globális és európai támogatottságát", és "mérföldkőnek számít a Nabucco teljes finanszírozásának biztosításában", hangsúlyozza a kiadott közlemény. Támogatásuk továbbá "már a beruházás korai szakaszában hozzájárul ahhoz, hogy mind a beszerzés, mind a környezeti és társadalmi hatások felmérése a lehető legmagasabb színvonalon történjen meg". A projekt nemzetközi pénzintézeti előzetes értékelése magában foglalja a kereskedelmi, társadalmi és környezeti szempontok felmérését - fűzte hozzá a közös közlemény.

2011: lehetséges hitelezők összegűjtése 

Az előzetes értékelés sikeres lezárását követően az intézmények illetékes irányító testületei hozzák meg a végső döntést a finanszírozásról. Ezt követően az exporthitel-ügynökségek és a nemzetközi bankok is elindíthatják saját előzetes értékelési folyamataikat. A lehetséges hitelezők részvételének megerősítése várhatóan 2011-ben történhet meg.


Egyelőre csak térképen létezik a vezetékrendszer

Reinhard Mitschek, a konzorcium ügyvezető igazgatója úgy vélekedett, hogy már jövőre döntés várható a finanszírozás ügyében. A témáról tartott nemzetközi sajtótájékoztató résztvevői hangsúlyozták azonban, hogy a folyamat még csak a kezdetén tart.

Üzleti alapon

Fasimon Sándor magyar újságíróknak elmondta: nem szabad elfeledkezni arról, hogy a projektnek szilárd üzleti alapokon kell állnia. "Amíg nem jutunk el a végső beruházási döntésig, addig is előnyt kell kovácsolnunk ebből a momentumból, össze kell hangolni a projektet Azerbajdzsán és Irak gázforrásainak rendelkezésre állásával" - idézte őt a Mol közleménye.

A jelenlegi becslések szerint 8 milliárd eurós beruházást jelentő Nabucco a tervek szerint hosszabb távon évi 31 milliárd köbmétert gázt juttat majd a Kaszpi-tenger körzetéből egészen Európáig. A tervek szerint a kivitelezés két éven belül megkezdődhet, és 2015-ben már megindulhat a gázszállítás a vezetéken.A sajtótájékoztató résztvevői azt is hangoztatták, hogy nincsenek aggodalmaik a gázellátás forrásait illetően. Mint rámutattak, a jelenleg számításba vett kiinduló országok egyértelműen jelezték érdeklődésüket az iránt, hogy bekapcsolódjanak a szállításba.

Bosznia lelkes
A boszniai gázszolgáltató a múlt hónapban azzal fordult a Nabucco gázvezetéktervben résztvevő török Botas céghez, hogy segítsen neki rácsatlakozni az Európát nem orosz gázzal ellátó tervezett csővezetékre, hogy diverzifikálhassa beszerzési forrásait. A török vállalat vezére pozitívan fogadta a bosnyák kérést; a felek szeptember végén együttműködési megállapodást írnak alá az ügyben. Bosznia gázigénye évente nagyjából 350 millió köbméter, ez a mennyiség jelenleg teljes egészében Oroszországból érkezik az Ukrajnán, Magyarországon és Szerbián át haladó csővezetéken. Almir Becarevic, a BH-Gas vezérigazgatója azt mondta, Boszniának diverzifikálnia kell a beszerzési forrásait, ezért csatlakozni szeretne a Botas által üzemeltett vezetékekhez, így a tervek szerint 2015-re megépülő Nabuccóhoz és egy másik tervezett projekthez, a Kaszpi-térségből Görögországon át Olaszországba gázt szállító transzadriai vezetékhez (TAP).

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo