Nincs változás: továbbra is ugyanaz a 20 nagyvállalat felel a leginkább a klímaváltozásért

Két év után ismét felmérték, melyek azok a cégek, amik tevékenységükkel a legtöbb széndioxidot juttatják a légkörbe. Nem született meglepetés, a legdurvább emissziós értékek még mindig a globális olajóriásokhoz köthetők.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy friss tanulmány keretében az amerikai Climate Accountability Institute felmérte, melyek azok a vállalatok, amik a leginkább felelőssé tehetők a klímaváltozásért. Nem ez az első ilyen kutatás a témában: a legismertebb, és az eredeti emissziós toplistát szülő szöveget mi is bemutattuk. Gyorsan le is lőjük a poént: az új felmérés ugyanazokat a cégeket találta a legdurvábban légszennyezőnek, mint a két évvel ezelőtti.

Ennek a 20 cégnek köszönhető a leginkább, hogy felforr a Föld
A fő különbség a 2017-es és a mostani szöveg között az, hogy a korábbi összeállítás az ipari forradalom kezdetétől, 1880-tól 2010-ig vizsgálta az emissziós értékeket, az új kutatás pedig 1965-től fogva nézte meg az adatokat - ez volt az az év, amikor szakértők elmondása szerint a fosszilis tüzelőanyagok környezetre mért káros hatásával már mind az iparági játékosok, mind a politikusok tisztában voltak. Az adatvizsgálati időszak új záróéve 2017 lett. Vagyis, míg a korábbi felmérés közel egy évszázadnyi olyan időszakot is számba vett, amikor az emberek még nem voltak tisztában tevékenységük környezetromboló hatásával, addig a mostani felmérés már csak arra a szakaszra koncentrál, amikor már mindenki pontosan tudta, hogy amit tesz, annak később beláthatatlan következményei lehetnek a bolygóra nézve.

De vissza az egyezésekre:

mindkét kutatás arra jutott, hogy 20 nagyvállalat felel a világ teljes széndioxid-kibocsátásának harmadáért.
1965-től fogva ez összesen 480 milliárd tonnányi légkörbe eregetett széndioxidot jelent.

A friss kutatás szerint a dobogót sorrendben a Saudi Aramco-Chevron-Gazprom hármas foglalja el, mögöttük az ExxonMobillal, a National Iranian Oil Co-val, a BP-vel és a Royal Dutch Shell-lel. A két évvel ezelőtti listán a Saudi Aramco-Chevron-Exxon trió volt az élen, utánuk következett a BP, a Gazprom, az NIO, majd a Shell.

A top 20 emissziójú vállalat között 12 állami tulajdonban van, 1965-től az ő kitermelésük felel a teljes globális széndioxid-kibocsátás 20 százalékáért. Csak a Saudi Aramco 4,38 százalékot tett bele a közösbe.

A friss tanulmányt összeállító kutatók a vállalatok által jelentett éves olaj-, gáz- és szénkitermelés mennyiségi adatait vették alapul, azok alapján azt is kiszámolták, hogy a teljes ellátási láncnak, vagyis kitermeléstől a finomításon és a szállításon át egészen a járművek kipufogásáig mennyi a kibocsátása. Eszerint a top 20 cég teljes emissziójának csak 10 százalékát adta a kitermelés, a maradék 90-ért már a járművek feleltek, melyek elégették a vállalatok készterméket, az üzemanyagot.

(Guardian)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo