Milliárdok lehetnek a szemétben

Százmilliárd forintot is hozhat egy-egy bezárt szemétlerakó, amelyet a modern technikának köszönhetően hamarosan elkezdenek bányászni Angliában és Skóciában. A magyar lerakókra is sor kerül?

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:BestMachinery blog

Százmilliárdos üzlet

Hétszáz magyar település határában van lefedett, de potenciálisan környezetszennyező hulladéklerakó, máshol viszont óriási üzletet látnak benne. A skót kormányzat ugyanis a világon elsőként hivatalosan is felvállalta a lezárt szeméttelepek bányászatának ügyét. Az előzetes becslések szerint forintban számolva akár százmilliárdos nyereségre lehet szert tenni egyetlen lezárt lerakóból, miközben értékes energiahordozók, és ritka földfémek bukkannak elő a szeméthalmok közül.

100 milliárd forint a fémekből

A lerakók bányászatának ötlete nem új keletű, ám a technológia fejlettsége most jutott el arra a pontra, amikor érdemes gazdasági szempontból is belevágni a vállalkozásba. A hulladéklerakókban ugyanis nagyon sok értékes nyersanyag, így fémek, ritkaföldfémek és műanyag található, amelyek ára egyre csak emelkedik a világpiacon.

A svéd Linköping Egyetem kutatásai szerint egyetlen svéd hulladéklerakóból is több százezer tonna fémet lehet kitermelni, köztük alumíniumot, vasat, cinket és olyan ritka fémeket, mint a titánium vagy a molibdén. Csak a kitermelhető fémek piaci értéke 100 milliárd forintot tesz ki, az előzetes számítások szerint – írja a Best Machinery Blog.

A svéd kutatók szerint a lerakók bányászata számos előnnyel jár a hagyományos bányászathoz képest, ugyanis itt nem kell lelőhelyek után kutatni, és a bányaterület kiépítésére sincs szükség, ráadásul a tevékenység nem környezeti károkkal, hanem hasznokkal jár.

Munkahelyet  teremt

Angliában egy holland cég és a swindoni önkormányzat összefogásával kezdenek bele egy már lezárt lerakó bányászatába. Az elképzelések szerint a húszéves bányászati periódus alatt a település határában fekvő lerakó teljesen eltűnik, miközben több száz embernek ad munkát az anyagilag is sikeres vállalkozás.

Amerikai álmot épített szemétből egy magyar srác
Van, aki már évek óta pénzt csinál a szemétből. A legmenőbb startupnak választott TerraCycle szemetet hasznosít újra, de úgy, ahogy még senki. A multicég vezetője egy magyar származású srác, Tom Szaky, aki sok mindent másképp gondol, mint a többség. Vele készült interjúnkat itt találja.
Egy másik, holland tanulmány szerint, ha az ökológiai hasznokat is beleszámítják, a nyereség még tovább is nőhet. A kutatók azzal számoltak, hogy igen sok üvegházhatású gáz kibocsátása kerülhető el a lerakók felszámolásával, és az így felszabaduló szén-dioxid kvóta is értékesíthetővé válik.

Környezeti hasznok és hazai lerakók

A lerakók bányászatának számos környezeti haszna is van. A régi szeméttelepek közül ugyanis sok nem megfelelően épült, és ezért folyamatosan szennyezik a környezetet, ráadásul metánt termelnek, ami nagyon erős üvegházhatású gáz. A lerakók bányászatával ezek a károk megszüntethetőek, ráadásul a kibányászott nyersanyagok és energiahordozók is újrafelhasználhatóak.  A skóciai becslések szerint a fémek 70-90%-a, míg a műanyagok 50-75%-a nyerhető ki a bányászati eljárás során.

Egy hazai doktori értekezés szerint az ezredfordulón Magyarországon közel 700 hulladéklerakó működött, amelyet az uniós csatlakozás során zömében bezártak. Ezek a lerakók azonban legtöbbször az alapvető védelemmel sincsenek ellátva, és továbbra is kockázatot jelentenek a környezetre és a közelben lakókra nézve. Talán egyszer majd ezek a lerakók is befektetési lehetőségek lesznek Magyarországon?

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo