Már Amerika is fékezné a felmelegedést

Az Obama-kormány a 2005-ös szintről 26-28 százalékkal kívánja csökkenteni 2025-ig a károsanyag-kibocsátást, hogy féken tarthatóak legyenek a klímaváltozás következményei - derült ki az ENSZ-hez hivatalosan kedden benyújtott amerikai klímaváltozás-stratégiából.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Globális felmelegedés - Kép: Pixabay

Az Egyesült Államok ezzel a vállalásával kíván hozzájárulni az év végén Párizsban megrendezendő klímacsúcson megkötendő egyezmény sikeréhez, amely a klímaváltozás legsúlyosabb következményeinek megelőzését tűzné ki célul. Ha tető alá hozzák, a szerződés az első megnyilvánulása lesz annak, hogy a világ országai - és nemcsak a leggazdagabbak közülük - készek lépéseket tenni a klímaváltozás ellenében.

Brian Deese amerikai elnöki vezető tanácsadó közölte, hogy az Egyesült Államok költségkímélő intézkedésekkel, a már meglévő jogszabályokra támaszkodva, "durván megkétszerezi" az üvegházgáz-kibocsátás csökkentésének ütemét. Az amerikai Szándékozott Nemzetileg Meghatározott Hozzájárulás (INDC) - szemben az Európai Unióéval, amely konkrétan megfogalmazta, hogy a közlekedésben, az energetikában és  az iparban mekkora csökkentéssel számol - szélesebb értelemben megfogalmazott célkitűzéseket tartalmaz.

Az amerikai vállalás egyebek között az járművek és a berendezések üzemanyag-felhasználási hatékonyságára vonatkozó előírásokra, a Környezetvédelmi Ügynökségnek (EPA) az erőművek széndioxid- és a gáz- és olajszektor metángáz-kibocsátására vonatkozó szabályozására és elnöki rendeletekre támaszkodik. Megfigyelők szerint fennáll a veszélye annak, hogy sok érvényben lévő klímaváltozás-ellenes amerikai szövetségi szabályozást a bíróságon fognak megtámadni, vagy pedig egyszerűen eltörlik azt követően, hogy Barack Obama 2017 januárjában távozik majd a Fehér Házból.

Obama elnöksége során korábban ígéretet tett arra, hogy az országban 2020-ig 17 százalékkal csökkenti a károsanyag-kibocsátást.  Március elején rendeletet adott ki, amelyben célul tűzte ki, hogy az amerikai szövetségi kormányzat kezelésében álló cégek és intézmények 2025-re összességében 40 százalékkal csökkentsék az üvegházhatást kiváltó gázok kibocsátását az 1980-as szinthez képest. Egyúttal azt is előirányozta az elnök, hogy a teljes energiafelhasználás 30 százalékát megújuló energiaforrásból biztosítsák.

(A szövetségi kormány a teljes amerikai kibocsátásnak kevesebb mint egy százalékáért felel, de a rendelet nyomán így is 21 millió tonnás csökkenés érhető el. Több nagyvállalat és szövetségi állam már korábban jelezte, hogy csatlakozik a kezdeményezéshez.)

Kedden jár le egyébként a határideje annak, hogy a tagállamok beterjesszék az ENSZ-nek  szándéknyilatkozataikat a saját a károsanyag-kibocsátás csökkentő hozzájárulásukról. Ezt eddig csak az Európai Unió soros lett elnöksége, Svájc, Norvégia, Mexikó, az Egyesült Államok és Oroszország tette meg.

135 éve nem volt olyan meleg, mint 2014-ben
Az év végén még csak becslés volt, ma a beérkezett adatok tükrében már biztosan állítható: 2014 volt a meteorológiai mérések történetének legmelegebb esztendeje. De ez még semmi: akinek az életkora 30 év alatt van sosem élt olyan hónapban, amelyik átlagon aluli hőmérsékletet mutatott volna.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo