Kiteregetik a szennyest

„Amit kidobunk, az nem tűnik el” – sokszor hallott, egyszerű tény, ami szinte minden szakmai fórumon elhangzik. Miért gondoljuk mégis azt, hogy a kukába kidobott hulladék többé már nem a mi dolgunk?

Ez a probléma már köztudott, de tényleg tisztában vagyunk vele, mit jelent ez? Ha szelektíven gyűjtünk, és kevesebb csomagolóanyagot használunk, akkor minden rendben lesz?  A hulladékfeldolgozás a mai napig megoldatlan, ami már olyan globális méreteket ölt, hogy az űrből is láthatóan kirajzolódnak világszerte a szemétdombok. Kína hatalmas látképét több tonna szemét borítja. Indonézia Ciliwung nevű folyóját szinte nem is látni a hömpölygő műanyagoktól és szemétáradattól. Vannak olyan térségek, ahol a gyermekek lebegő műanyag zacskók között úsznak, míg a nők szennyvízben kénytelenek a ruháikat kimosni. Ez csak néhány elborzasztó adat arról, hogy mekkora problémát is jelent napjainkban a hulladékgazdálkodás.

Első hazai bemutatóján ezt a témát hozza testközelbe az Oscar-díjas Jeremy Irons főszereplésével készült „Trashed” című film. A színész saját állítása szerint ebben a filmben sokkal inkább emberként vesz részt, és döbbenetes megéléseit, személyes élményeit osztja meg a nézőkkel felfedező útja során. A forgatás során a világ számos szemétlerakó helyét látogatja végig, és tárja fel, hogy mekkora problémával kell szembenéznie a világnak. Ezek a problémák nagyon is valósak, mindenki életét befolyásolják, amit emberi történeteken keresztül be is mutatnak. Mi szívesen ennénk olyan halat, amit a vízben úszó szemétkupacoktól pár méterre fognak?

A film túlmegy a problémafelvetésen, aktív válaszkeresésbe is kezd a főszereplő, ahol egyértelműen kiderül: ez olyan kihívás, amit rövid időn belül, hatékonyan kell kezelnünk! A szelektív hulladékgyűjtés csak a jéghegy csúcsa, mert a szemét már annyira túlnőtt rajtunk, hogy ez nem elég, de még önmagában az újrahasznosítás sem old meg mindent. A nyersanyagok és természetes lelőhelyek egyre fogynak, ezért az egyetlen megoldás a „nulla hulladék” technológia fejlesztések és azok gyors elterjedése a hétköznapokban. Az angolul „zero waste” állapot elérése nem lehetetlen, amire a filmben is kitérnek.

A filmet közösségi vetítésen nézhetik meg az érdeklődők július 2-án Budapesten. A filmbemutató előtt szakértők bevonásával szervezett kerekasztal-beszélgetés lesz, amelynek résztvevői a hulladékgazdálkodást különböző szempontok alapján fogják megvitatni.

Részletesebb információ a rendezvényről az esemény főtámogatójának weboldalán található a linkre kattintva!

Jelentkezés itt!

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo