Budapest és környéke egyike azoknak a területeknek, ahol az uniós határértékeket meghaladja a légszennyezettség, emiatt szükség lenne egy olyan levegőminőségi tervre, amely hatékony, kikényszeríthető intézkedéseket és rövid határidőket tartalmaz a szennyezés csökkentésére. A jelenlegi levegőminőségi terv nem felel meg ezeknek a feltételeknek, ezért a Levegő Munkacsoport a hatósághoz fordult, kérve annak soron kívüli felülvizsgálatát.
Hiányos terv
„Mindannyiunk érdeke, hogy a hatóságok olyan terveket dolgozzanak ki, és olyan intézkedéseket írjanak elő, amelyek rövid időn belül érdemben javítanak a helyzeten. Sok nemzetközi példa bizonyítja, hogy ez megvalósítható, ha van hozzá politikai akarat. Így például széles körű felvilágosítással és határozott hatósági fellépéssel veszik elejét az illegális égetéséknek, és olyan övezeteket hoznak létre a városokban, ahová csak a kevésbé szennyező autók mehetnek be” – jelentette ki Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke.
Kötelezettségszegési eljárás folyik
„A magyar és uniós törvények szerint a magyar embereknek joga van a tiszta levegőhöz, és a kormánynak végre kell hajtania ezeket a szabályokat. A szennyezett levegő károsítja az emberek egészségét, így biztosítani kell, hogy a levegőminőségi tervek hatásos intézkedéseket tartalmazzanak a levegőminőség haladéktalan javítására” – tette hozzá Agnieszka Warso-Buchanan, a ClientEarth jogásza.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb becslése szerint a világon tíz emberből kilenc szennyezett levegőt kénytelen belélegezni, míg az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) adatai szerint hazánkban évente mintegy tizenháromezer ember veszti életét idő előtt a légszennyezés miatt. A komolyabb kormányzati fellépés szükségességét támasztja alá az is, hogy az Európai Bizottság jogsértési eljárást folytat Magyarországgal szemben a lakosság védelme érdekében a levegőminőségi határértékek túllépése miatt. A hírek szerint május végén az Európai Bíróság elé kerülhet az ügy, aminek akár komoly anyagi következményei is lehetnek.