Olajbányászat indul az öko-paradicsomban

Ecuador engedélyezi, hogy olajcégek kutatófúrásokat végezzenek a Yasuní Nemzeti Parkban, amelyet az UNESCO a Világörökség részének nyilvánított. Az ország elnöke szerint a külföld nem adott elég pénzt a Park védelmére.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Leáldozik a paradicsomi állapotoknak - Kép: Pixabay

Véget érhet az ENSZ egyik legsikeresebb klímavédelmi projektje, miután Ecuador elnöke bejelentette, hogy engedélyezni fogják az olajkitermelést a Yasuní Nemzeti parkban, az Amazonas vidékén. Rafael Correa drámai hangú tévébeszédben jelentette be döntését, amit azzal indokolt, hogy a nemzetközi közösség cserben hagyta az országát.

A védett terület – amelyet az UNESCO 1989-ben nyilvánított a Világörökség részévé – fenntartására 2007-ben született meg az egyik legfontosabb nemzetközi klímavédelmi egyezmény az ENSZ keretein belül. A megegyezés szerint Ecuador nem termel ki olajat az energiahordozóban gazdag területen, cserébe a nemzetközi közösség 3,6 milliárd dollárt fizet a közép-amerikai országnak, azaz a kitermelésből várható nyereség mintegy felét. Az egyezmény segítségével megakadályozott olajkitermelés mintegy 400 millió tonna szén-dioxidnak megfelelő üvegházgázzal – főként metánnal – terhelné meg a légkört.

Hat évvel az egyezmény megkötése után azonban még mindig csak az összeg töredékének megfelelő: alig 300 millió dollárnyi felajánlás érkezett, amelyből „csak” 13 millió dollárt fizettek ki, főként az Európai Unió tagállamai valamint környezetvédő szervezetek. A nemzeti park területén azonban  - ahol tucatnyi indián törzs is él – mintegy 0,9-1 milliárd hordónyi nyersolajat sejtenek, amelynek értéke meghaladja 8 milliárd dollárt.

Correa ígéretet tett arra, hogy a kitermelést a terület egy százalékára korlátozzák és az egyezmény keretében már befizetett pénzeket visszafizetik az olajbevételekből.

Kitiltják a Shellt Alaszkából
A tengeri olajfúrások engedélyezéséért felelős amerikai belügyminiszter, Ken Salazar kijelentette, a Shell addig nem kap engedélyt alaszkai fúrásai folytatására, amíg be nem bizonyítja, hogy képes kezelni a sarkköri viszonyokat. Az amerikai Geológiai Kutatóintézet számításai szerint a világ fel nem tárt földgáz-készleteinek 30 százaléka, a kőolaj-mennyiség 15 százaléka az Északi-sarkon rejlik.
 

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo