Dr. Ángyán József jelentésében a 2015. október 15-én elindított, és november 15. – december 31. között Fejér megyében lebonyolított árveréseket elemezte. Az itt lezajlott folyamatok a földprivatizáció állatorvosi lovának tekinthetőek – közölte szerkesztőségünkkel a Greenpeace környezetvédelmi szervezet. Márciusban újra megindultak a földárverések: néhány nap alatt 27 ezer hektár talált új gazdára.
Fejér megyében az első privatizációs hullámban összesen 17 000 hektárnyi területet, 392 db birtoktestet árvereztek el eredményesen. Az előírások alapján az új tulajdonosok lakhelye legfeljebb 20 km-re lehetett a megvásárolt földterület közigazgatási határától. (Az állam az első fordulóban értékesített földekért 170 milliárdot kaszált.)
A jelentésből kiderül továbbá, hogy a megyében meghirdetett területek több mint 40%-a 100 hektárnál nagyobb területű, 200-300 millió forintért elkelt birtoktest. A mai mezőgazdasági jövedelmi viszonyok mellett ekkora összegeket a valóban helyben élő, gazdálkodó családok nem tudnak földvásárlásra fordítani.
„A Greenpeace évek óta az ökológiai gazdálkodás szélesebb körű elterjesztésén dolgozik. Ez nem csak vegyszermentes gazdálkodást jelent, hanem élhető vidéket is. Az a célunk, hogy a helyi közösségek maguk termeljék meg a számukra és a társadalom számára szükséges, egészséges élelmiszert” – mondta Rodics Katalin, a Greenpeace munkatársa.
Az Ángyán-jelentés eredményeinek ismertetésével a Greenpeace arra hívja fel a figyelmet, hogy a nagybirtokrendszereket létrehozó, jelenleg folyó földprivatizáció megállítása az egész nemzet érdeke, az állami tulajdonban lévő földterületek sorsáról társadalmi egyeztetés szükséges - írja a szervezet közleménye.