A szegény országok segélyezése a gazdagok államoknak is nemzeti érdek. Mert ha nem biztonságos a világunk, forronganak benne a szegények, az a nyugati világnak sem lesz jó, véli az emberbarát adakozóvá vált egykori tech-mogul. Bill Gates.
Több az egészséges és jómódú ember, mint valaha
A londoni Royal United Services Institute-ban tartott beszédében a világ leggazdagabb emberének számító üzletember fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy a világ élhetőbb lett, legalábbis nagyobb lélekszámú embertömeg számára, mint eddig valaha. (Igaz ez részben azért van, mert soha nem is éltek ennyien a történelem folyamán bolygónkon, mint most.)
Hiába vannak a sajtóorgánumok tele a szenvedés (erőszak, gyilkosság, éhezés stb.) eseteivel, ha kollektíven nézzük e jelenségeket, a számok azt mutatják, hogy több embernek van lehetősége az egészséges életre és a magas életkor betöltésére, mint eddig. A szenzációhajhász sztorik a bulvármédiában nem tükrözik a fejlődés trendjét, mutatott rá Gates.
Lássunk néhány számot, hogy nem is állunk olyan rosszul:
- 1930-ban csak a gyerekek 30%-a tudott olvasni világszerte. Ma ez az arány meghaladja a 80%-ot.
- Még 1950-ben is mélyszegénységben élt az emberiség 75%-a. Ma ez az arány 10%. (Gates elfelejti megemlíteni, hogy ez a 10% is nagy szám, mivel az elmúlt évtizedekben milliárdokkal nőtt a Föld lakosságának létszáma. Most 7,5 milliárdan vagyunk mi, földlakók. Vagyis legalább 750 millió ember nyomorog. 1951-ben 2,57 milliárd ember élt a Földön, tehát akkor 1,9 milliárd ember nyomorgott.)
- 1990-ben az 5 évnél fiatalabb gyerekek 10%-a meghalt, mielőtt betöltötte 4. életévét, és olyan betegségek vitték el őket, amik egyébként gyógyíthatóak lennének. Ma ez a fajta -gyógyítható betegségek miatti- korai gyerekhalandóság valamivel 5% alatt van. A következő 15 évre Gates reálisnak tartja, hogy ezt az arányt 2,5%-ra csökkentsék. Szerinte ez elérhető cél 2032-re.
Nemzetközi segélyezés: nem luxus
Ez fejlődési tendenciák elérésében kulcsfontosságú szerepet játszottak a gazdag országok kormányaitól a szegény államok felé áramló nemzetközi segélyek.
"Az az igazság, hogy a szegény országok egészségébe és jólétébe fektetés hozamot eredményez ezen országok határain túl is. Megmenteni a gyerekek életét a legjobb befektetés", vallja Gates. Mert ők azok, akik előbbre viszik majd a világot új felfedezésekkel, új magatartásminták érvényesítésével mind a szakmai pályafutásukban, mind a magánéletükben. "Ha csökkentjük a gyerekhalálok számát, azzal megteremtjük a nagyobb prosperitás és a stabilitás alapjait."
A Bill and Melinda Gates Foundation a világegészségügy fejlesztésében utazik, vagyis amikor gyerekről beszél a Microsoft alapítója, akkor alapvetően védőoltásokra utal. Beszédében olyan betegségeket említett, mint a TBC, a malária, a járványos gyermekbénulás az elephantiasis vagy az afrikai álomkór.
Ennyi pénzt hoz egy egészséges gyerek
- Minden egyes dollár, amit egy gyermek immunrendszerének erősítésére költenek (vakcinákkal), 16 dollárnyi költséget takarít meg, ami arra menne el, ha betegségeit kezelni kellene kórházakban, szakrendelőkben.
- Minden egyes vakcinára fordított dollár 44 dollárnyi hozamot produkál, mert ennyi produktivitást eredményez a gazdaság egészében. (A gyerek felnő és egy nap munkavállalóvá válik.)
Pozitív visszacsatolások
A gyerekhalandóság csökkentése más közvetett pozitív hatásokat is eredményez. "Amikor az embereknek már nem kell amiatt aggódniuk, hogy a gyerekeik megélik-e a felnőttkort, kevesebb gyereket vállalnak." De még ezen a fronton is lemaradásban van az emberiség nem kis része: világszerte nők milliói nem kapnak fogamzásgátló eszközöket.
Ahogy a családok mérete csökken, könnyebb lesz élelmiszerrel ellátni, oktatásban részesíteni az embereket és lehetőségeket nyújtani nekik" a szegény országokban, vélekedett Gates.
Kép:Wikimedia
A járvány nem ismer országhatárokat
"A segélyezés csökkenti az olyan halálos járványok veszélyét, amik gyorsan elterjedhetnek Nyugat-Európában, mint ahogy például az ebola terjedt Nyugat-Afrikában három éve. Hogy a következő járványt vajon a természettől kapjuk vagy egy terroristától," azt nem tudhatjuk, de "a tudósok azt mondják, hogy egy levegőben terjedő kórokozó több mint 30 millió ember életét tudná kioltani kevesebb mint egy év alatt" - fogalmazott Gates. A nemzetközi segélyezés azért is fontos, mert "a betegség nagyobb eséllyel válik járvánnyá instabil országokban, ahol nincs működőképes egészségügyi ellátási rendszer. És egy egészségügyi válság valahol tulajdonképpen egy egészségügyi válság mindenhol. Nem építhetünk falakat, hogy megfékezzük a következő globális járványt. Küzdenünk kell ellene és megoldani az azt okozó társadalmi-gazdasági problémákat a forrásnál, ahol azok keletkeznek."
Ahogy a Marshall-terv segített az európai társadalmaknak újjáépíteni a földrészt a második világháború után, úgy a célzott segélyezés is kiemelheti az országokat a szegénységből - fogalmazott Gates.
Forrás: huffingtonpost.co.uk