A legfrissebb, összesített (2016-os) adatok alapján Európában 3,9 millió tonna használt abroncsot vettek nyilvántartásba, ami 2 százalékos (66 ezer tonnás) növekedés az előző évhez képest.
A 2016-ra vonatkozó legfontosabb adatok:
- A granulátumként hasznosított használt abroncsok mennyisége 9.3%-kal nőtt.
- Az energiatermelésre fordított mennyiség 2%-kal nőtt.
- A használt abroncsok útépítésnél történő felhasználása 3%-kal, míg a robbantószőnyegként és sárvédőként történő újrahasznosítás 15%-kal csökkent.
A felmérésben részt vett országok 1,1 millió tonna használt abroncsot hasznosítottak energiatermelésre, ebből 81 százalékot a cementgyárak hasznosították energiaforrásként, míg a fennmaradó 19 százalékot erőművekben, városi hőerőművekben égették el energiatermelés céljából.
Előzünk:
2016-ban Magyarországon 46 ezer tonna használt abroncs keletkezett. 1000 tonnát exportáltak, 1000 tonnát pedig újrafutóztak. 36 ezer tonnát nyersanyagként hasznosítottak, míg 8000 tonnából energiát állítottak elő. Mindez az ETRMA normái szerint 100 százalékos újrahasznosítási arányt jelent.
„Az európai abroncs- és gumiipar egyértelműen támogatja azokat a törvényi rendelkezéseket, amelyek a használt abroncsok újrahasznosítását szorgalmazzák. Az a több országban is érvényben lévő előírás, amely szerint az új abroncsok számláin külön sorban tüntetik fel a majdani újrahasznosítás költségét, mindenki számára egyértelművé és átláthatóvá teszi a környezetvédelemre fordított összegek nagyságát” – mondta Fazilet Cinaralp, az ETRMA főtitkára.
A főtitkár elmondta azt is, hogy a fenti számok alapján a trendek a granulátum piac telítettségét jelzik. Új és nagyon ígéretes piac lehet ugyanakkor a használt abroncsok jelenleginél nagyobb mértékű hasznosítása a közutak aszfaltozása során. Cinaralp szerint az EU-nak számos feladata van még: a végső cél az egyenlő versenyfeltételek biztosítása az elsődleges és a másodlagos nyersanyagok között.