A 28 tagországot tömörítő EU törvényhozói most tárgyalnak a 2020-as évek terveiről. Az Európai Parlament a megújulók energiamixben való arányának 35 százalékra emelése mellett kardoskodik. Ez jóval magasabb, mint a tagországi kormányok által felkarolt 27 százalékos cél. De még az is jelentősen több, mint a 2016-ban a megvalósított tényleges arány, ami 17 százalék volt.
Brüsszel is tudja, hogy a megújulók növelése szükséges, mert javíthatja az unió energiabiztonságát (és függetlenségét az orosz földgáztól és kőolajtól); biztonságos, kiszámítható befektetési környezetet hoz a beruházóknak egy ilyen magasabb százalékérték felvállalása, ösztönözve a befektetéseket a megújuló energiák szektorában; új állásokat teremthet; segítheti az EU globális klímapolitikában vállalt emissziócsökkentési céljainak megvalósítását; s erősebb dekarbonizációs fejlődési pályára állíthatja az öreg kontinens gazdaságát.
A 34 százalékos arány elérése évi 62 milliárd eurós befektetést igényelve, szól a Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség (Irena) becslése. A növekvő részesedés az energiamixben további 368 millió eurós befektetést vonzana a szektorba.
Az átállás révén 15 százalékkal csökkenhetne az üvegházgázkibocsátás, ami nagyjából akkora mennyiségű légszennyezésnek felel meg, mint ami ma Olaszország éves kibocsátása.
Így könnyebben lenne elérhető az a 40 százalékos emissziócsökkentés, amit az EU vállalta a következő évtizedre. 2030-ra 50 százalékra is lehetne növelni a megújulók arányát.
Az EU Klíma- és Energiaügyi Biztosa, Miguel Arias Canete örömmel fogadta az Irena jelentését és egyetértéséről biztosította a szervezetet.
(Bloomberg)