Brüsszel közbelépése menti meg az utolsó európai őserdőt

Elrendelte a bialowiezai erdőben folyó fakivágások azonnali leállítását hétfőn este az Európai Bíróság, hangsúlyozva, hogy amennyiben Lengyelország nem tesz eleget a kiadott végzésben foglaltaknak, akkor minden egyes nap után legalább 100 ezer euró (mintegy 31 millió forint) pénzbírságot fognak kiszabni.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Bizottság tavaly kötelezettségszegési eljárást indított Varsóval szemben a kontinens utolsó érintetlen erdejének ritkítása miatt. Az uniós bíróság pedig idén júniusban ideiglenes jelleggel elrendelte a fakivágások leállítását, amíg nem születik meg az ítélet az ügyben, de sajtóhírek szerint azóta is folyik az erdőirtás a számos ritka állatfajnak is otthont adó területen.

A lengyel hatóságoknak 15 napjuk van bizonyítani, hogy a kivételes, valódi biztonsági kockázatokat jelentő eseteket leszámítva eleget tesznek a tilalomnak. A bizottság ezután értékeli a helyzetet, s amennyiben a testület szakemberei arra a megállapításra jutnak, hogy az erdőirtással továbbra sem hagytak fel, akkor Brüsszel a bírósághoz fordulhat, amely jogsértés esetén legalább 100 ezer eurós pénzbüntetést ró ki Varsóra minden nap után, amely eltelik a mostani értesítés és a fakivágások leállítása vagy az ítélet meghozatala között.

(Magyarországon törvény védheti majd a fákat, reméljük, erre sor is kerül, mert hazánk legértékesebb erdeit is fenyegeti a fakivágás!)

Kép: Tetrapak

A bialowiezai ősrengeteg körüli vita tavasszal éleződött ki, a lengyel hatóságok akkor hagyták jóvá a faritkítás kiterjesztését az erdőség nem védett részein. Ennek nyomán a tervek szerint több mint 180 ezer köbméter fát vágnak ki egy évtized alatt.

Az intenzív fakivágás májusban kezdődött, ami a környezetvédők szerint veszélyezteti az erdőt, Varsó azonban azt hangoztatja, hogy az intézkedés célja épp az ősrengeteg pusztulásának megállítása, ugyanis a lucfenyők kérgét élősködő rovarok támadták meg. A Lengyelország és Fehéroroszország területén elterülő erdőség bizonyos részei szigorú védelem alatt állnak.

Országnyi erdőségek tűnnek el évente
Kikalkulálták, hány darab fa van a Földön: körülbelül 3040 milliárd. Vagyis a Föld minden lakójára 422 fa jut. De vészes gyorsasággal fogynak az erdőségek.
A körülbelül húszezer állatfajnak és a kontinens legmagasabb fáinak otthont adó nemzeti park 1979-ben került fel az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) világörökség-listájára.

A szúbogár által megtámadott bialowiezai őserdő ügyében Lengyelország száz százalékban betartja az uniós jogot, és végrehajtja az Európai Bíróság rendelkezéseit – hangsúlyozta kedden Jan Szyszko lengyel környezetvédelmi miniszter, a luxembourgi törvényszék előző napi végzését értelmező egyes médiaközlésekre reagálva. A miniszter a Radio Wnet lengyel internetes rádiónak nyilatkozva elmondta: az Európai Bíróság hétfői döntése nem jelenti azt, hogy Lengyelországnak automatikusan pénzbüntetést kell fizetnie a bialowiezai erdőségben folytatott munkálatok miatt. Véleménye szerint azok a médiában közreadott hírek, amelyek az előző napi bírósági döntésről beszámolnak, „nem egészen felelnek meg a végzés tartalmának”.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo