Túl jól irt a gyomirtó

A gyomirtó szerek előző generációja a glifozátra alapult. Csakhogy glifozátrezisztenciát alakítottak ki a gyomok Amerikában, ezért a Monsanto Roundup gyomirtója és Roundup Ready vetőmagjai már finoman szólva nem elég hatékonyak. „Utódként” a dikamba-alapú gyomirtót és az Xtend szójavetőmagokat dobta piacra a multi, de ez válságméretű növénypusztulást okozott. Olyan hatékony lett a gyomirtó, hogy a szomszédok növényeit is kiirtotta. A Monsanto be van rezelve, októberben jár ugyanis le gyomirtójának állami engedélye az USA-ban. Meghosszabbítja-e a Környezetvédelmi Hivatal?

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Néhány hete egy kaliforniai bíróságon 289 millió dollárt fizetésére kötelezték a Monsantót, amiért rákkeltőnek találták a korábbi technológiát képviselő, glifozát-tartalmú gyomirtó szerét. (Az Európai Unióban 2022-től egyáltalán nem lehet forgalomba hozni ilyen hatóanyagú gyomirtót.) De a gond már az új generációs hatóanyaggal, a dikambával is jelentkezik. (A vegyületet 1967-ben szabadalmaztatták.)  Ezzel váltaná ki a vegyipar a glifozát-centrikus gyomirtást. (Dikamba-alapú gyomirtó szereket nemcsak a Monsanto gyárt, hanem riválisai, a BASF és a DowDuPont is.)

Most két magántulajdonban lévő vetőmagcég, a Beck's Hybrids és a Stine Seed akarja rábírni az amerikai hatóságokat, hogy korlátozzák a dikamba-tartalmú gyomirtó szerek használatát.  A közösségi médiát ugyanis már 2017 nyara óta elárasztják a gazdák által készített fotók, melyek növekedésben elmaradt és elszáradt növényeket mutatnak.

A Környezetvédelmi Minisztériumként funkcionáló Környezetvédelmi Hivatal (EPA) képviselői heti rendszerességgel konzultáltak telefonon a panaszkodó gazdákkal, s el is látogattak farmokra, ahol nagyok a károk a méreganyag miatt (Tennesse, Missouri és Arkansas államban). Ha területileg nézzük, tavaly az összes amerikai, nem.rezisztens szójaültetvény 4 százaléka vált a dikamba-alapú gyomirtók áldozatává (közel 3,6 millió hold).

Fotó: flickr/Donna Cleveland

 

 

Túl jól irt mindent

Júliusban a University of Missouri adta ki becslését, mely szerint egymillió holdnyi szójababültetvény sérült a dikambától. Az ilyen farmok közelében élő polgárok is panaszkodnak, hogy fáik és virágaik elszáradtak. A Monsanto hivatalos magyarázata az volt a kialakult helyzetre, hogy a gazdák nem használták jól a szert. A cég hangsúlyozta, hogy idén kötelezővé tették nekik, hogy képzésben részesüljenek, s ez segített. A Monsanto állítása szerint 2018-ra a dikambával károsított földekből eredő panaszok csökkentek: idén már „csak” kilenc panasz jutott egymillió holdra, míg tavaly negyven.

Kitiltotta az EU a mérgező szert gyártó céget
Az Európai Unió kitiltotta az amerikai Monsanto biotechnológiai vállalat megbízottait, miután a vitatott glifozátot gyártó óriáscég nem volt hajlandó együttműködni a szer vizsgálatában és képviseltetni magát az Európai Parlament bizottságai előtt.
A Reuters-nek megszellőztettek egy körlevelet, amit a cég küldött a gazdáknak, arra kérve őket, hogy támogassák a dikamba engedélymeghosszabbításának ügyét az EPA-nál, mert mások megpróbálják elérni a szerv használatának korlátozását. Ryan Rubischko, a cég dikamba-alapú termékportfóliójáért felelős vezetője elismerte a Reutersnek, hogy a dikamba dicsérésére ösztönözték a gazdákat az illetékes szabályozó szervnél. Eközben a Monsanto a University of Wisconsin kutatócsoportját kérte fel, hogy vizsgálják meg, valóban a dikamba okozta-e a növények pusztulását. Az eredmények magukért beszéltek: a kísérletben a nem rezisztens, műanyaggal letakart(!) szóját is károsította a vetés után kiszórt növényvédő szer.

Kicsik kontra nagyok

A Mosanto ellen lobbizó cégek az USA legnagyobb független, multikba nem betagozódó vetőmag-előállító és -forgalmazó vállalatai. Egyébként a Stine Seed saját vetőmagot fejleszt, amellyel versenyre kíván kelni a Monsantóval, de közben együtt is működik riválisával más vetőmagok fejlesztésében, tehát nem ősellenségek.

A Stine Seed mintegy 900 szabadalommal rendelkezik. A céget Harry Stine és négy gyermeke birtokolja. A cég éves árbevétele 2 millió dollár, munkatársai száma 39. A Beck's Hybrids szintén családi tulajdonban van, 127 alkalmazottat foglalkoztat, és éves bevétele 4,4 millió dollár. Két Dávid kezd tehát ki két Góliáttal?

 

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo