Egyre többet hallunk az externáliákról, vagyis életvitelünk, üzleti tevékenységünk által okozott ökológiai károkról, amik nincsenek beárazva a termékekbe, szolgáltatásokba. Ezek azonban gyakran legális tevékenységekből erednek, illetve önmagukban nem mindig vonnak maguk után bírságot, elmarasztalást - már ha az adott országban nem elég erősek a környezetvédelmi szabályozások.
Teljesen más ügy, ha illegális, egyértelműen törvénybe ütköző praktikákról van szó, amivel az elkövetők a tett pillanatában is tisztában vannak és szándékosan szegik meg a jogrendet. Ide tartozik például az engedély nélküli favágás, ásványkincs kitermelés vagy halászás, az elefántok orvvadászata, a hulladék illetéktelen elhelyezése, a veszélyeztetett állatfajok kereskedelme, stb. Az Interpol és az ENSZ közös kalkulációja szerint ezek a tevékenységek összesen 213 milliárd dolláros kárt okoznak évente. Ez olyannyira nagy összeg, hogy eltörpül mellette az a 135 milliárd dollár, amit a szegény országok segélyezésére fordítanak az iparilag fejlett donorországok.
További probléma, hogy a jogtalanul megszerzett árukból származó bevételt rendszerint arra használják a bűnbandák, hogy fegyveres konfliktusokat finanszírozzanak vele, jelentette a Reuters.
Az iszlamista al Sabaab felkelők Szomáliában több millió dollárt szedtek be azzal, hogy az utak elzárásával és a kikötők saját fennhatóság alá helyezésével tulajdonképpen öntörvényű adószedőkként megsarcolták az áthaladó faszén-szállítmányokat.
A Kínában és más ázsiai országokban feljövő középosztály és "új gazdag" réteg igényei csak növelik az olyan egzotikus "termékek" iránti keresletet, mint a rinocérosz- és elefántagyar. Afrikában a 650 ezer fős elefántállományból évente 20-25 ezer példányt ölnek meg orvvadászok, derült ki a jelentésből, melyet a Reuters is ismertetett.
Jó hír viszont, hogy az esőerdőirtás Brazíliában 2012-ben a legalacsonyabb mértékre csökkent, mióta 1988-ban megerősödött az amazonasi esőerdő rendőri ellenőrzése. Ugyanakkor 2013-ban Ecuador olyannyira eladósodott, hogy az elnök, Correa Delgado nem látott más alternatívát: engedélyt adott az olajkitermelésre a Yasuni Nemzeti Parkban.