Az Interpol is figyeli a környezetszennyező maffiát

A törvénysértő tevékenységek által okozott környezeti károk értéke évente eléri a 213 milliárd dollárt, állítja az ENSZ és az Interpol. Egész bűnügyi hálózatok szakosodtak arra, hogy így keressenek pénzt.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyre többet hallunk az externáliákról, vagyis életvitelünk, üzleti tevékenységünk által okozott ökológiai károkról, amik nincsenek beárazva a termékekbe, szolgáltatásokba. Ezek azonban gyakran legális tevékenységekből erednek, illetve önmagukban nem mindig vonnak maguk után bírságot, elmarasztalást - már ha az adott országban nem elég erősek a környezetvédelmi szabályozások.

Teljesen más ügy, ha illegális, egyértelműen törvénybe ütköző praktikákról van szó, amivel az elkövetők a tett pillanatában is tisztában vannak és szándékosan szegik meg a jogrendet. Ide tartozik például az engedély nélküli favágás, ásványkincs kitermelés vagy halászás, az elefántok orvvadászata, a hulladék illetéktelen elhelyezése, a veszélyeztetett állatfajok kereskedelme, stb. Az Interpol és az ENSZ közös kalkulációja szerint ezek a tevékenységek összesen 213 milliárd dolláros kárt okoznak évente. Ez olyannyira nagy összeg, hogy eltörpül mellette az a 135 milliárd dollár, amit a szegény országok segélyezésére fordítanak az iparilag fejlett donorországok.

További probléma, hogy a jogtalanul megszerzett árukból származó bevételt rendszerint arra használják a bűnbandák, hogy fegyveres konfliktusokat finanszírozzanak vele, jelentette a Reuters.

kép: interpol

Anti-zöld maffia
Illegális ökológiai tevékenység: 213 milliárd dollár/év
Környezetszennyezés: 70 milliárd dollár/év
Illegális faszén-kereskedelem Afrikában: 1,9 milliárd dollár/év
Achim Stern, az ENSZ Környezetvédelmi Programjának vezetője szerint egész bűnügyi hálózatok szakosodtak arra, hogy így keressenek pénzt. Tulajdonképpen maffiáról is beszélhetünk. Stern szerint az elmúlt években óriásit növekedett e törvényen kívüli csoportok ökológiai eredetű bevétele, mely javarészt felkelők és militáns csoportok kezébe jut, elsősorban a Kongói Demokratikus Köztársaságban és a Közép-Afrikai Köztársaságban. Az ökológiai értékek legális kiárusítása, kereskedelme emiatt természetesen bevételtől esik el, vagyis a fehér gazdaság volumene csökken, az adóbevételekkel együtt, s aki a leginkább kárát látja ennek, az a harmadik világbeli országok elszegényedett polgára, akinek nem jut munkalehetőség vagy szociális segély.

Az iszlamista al Sabaab felkelők Szomáliában több millió dollárt szedtek be azzal, hogy az utak elzárásával és a kikötők saját fennhatóság alá helyezésével tulajdonképpen öntörvényű adószedőkként megsarcolták az áthaladó faszén-szállítmányokat.

A Kínában és más ázsiai országokban feljövő középosztály és "új gazdag" réteg igényei csak növelik az olyan egzotikus "termékek" iránti keresletet, mint a rinocérosz- és elefántagyar. Afrikában a 650 ezer fős elefántállományból évente 20-25 ezer példányt ölnek meg orvvadászok, derült ki a jelentésből, melyet a Reuters is ismertetett.

Jó hír viszont, hogy az esőerdőirtás Brazíliában 2012-ben a legalacsonyabb mértékre csökkent, mióta 1988-ban megerősödött az amazonasi esőerdő rendőri ellenőrzése. Ugyanakkor 2013-ban Ecuador olyannyira eladósodott, hogy az elnök, Correa Delgado nem látott más alternatívát: engedélyt adott az olajkitermelésre a Yasuni Nemzeti Parkban.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo