A jégtakarók olvadása önmagát erősítő folyamat

A világ legészakibb fekvésű gleccseréből a múlt héten közel 260 négyzetkilométer nagyságú jégmező tört le, mely akkora, mint fővárosunk fele. Az esemény egybeesik a globális felmelegedés, mint természettudományos koncepció megszületésének 35. évfordulójával.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Tudósok a múlt héten észlelték a Grönland északnyugati részén lévő Petermann gleccser jégmezőjének leválását, melynek mérete négyszer nagyobb, mint Manhattan. A gleccser ezzel jégmennyiségének mintegy negyedét vesztette el. 2001-ben és 2008-ban már nagy darabok törtek le róla a globális felmelegedés miatt. Jason Box, az Ohio State University munkatársa a gleccser viselkedését tanulmányozva már számított az esemény bekövetkeztére, amely egybeesik a globális felmelegedés köztudatba kerülésének 35. évfordulójával, jelentette a Discovery News.

Az ember által (f)okozott üvegházhatásról már korábban is írtak, de a globális felmelegedés első magyarázatát egy 1975. augusztus 8-án megjelent tanulmányhoz kötik. A tekintélyes "Science" szakfolyóiratban ekkor látott napvilágot Wallace Smith Broecker, a Columbia University munkatársának tollából a "Határozott Globális Felmelegedés Előtt Állunk?" címet viselő dolgozat, mely becsléseket is bocsátkozott a jövőt illetően. 2010-re 0,8 Celsius fokos hőmérséklet-emelkedést jósolt. A NASA jelenlegi adatai szerint ez az 1880 óta számított felmelegedés mértéke, míg 1940 óta 0,6 fokot melegedett éghajlatunk.

Eltűnik az Antarktisz jégtakarója?

A Kanada és Izland között található Grönland a sarki égövbe tartozik és az Antarktisz után e szigeten lelhető fel a legnagyobb jégtömeg a Földön. Az elmúlt évszázadban 15 centiméterrel emelkedett a tengerek vízszintje. Tudományos becslések szerint a 21. század folyamán legalább egy méterrel nő majd az óceánok szintje. A University of Leeds kutatócsoportjának műholdas vizsgálatából úgy valószínűsítik, hogy a jégolvadás évente 0,049 milliméterrel emeli a tengereket, vagyis a jelenlegi sebességet véve évtizedenként fél centivel.

Csakhogy a sarki jégtakarók olvadása önmagát erősítő folyamat, így az olvadás sebessége alighanem gyorsulni fog: minél több jég olvad el és válik vízzé, annál nagyobbak a tengerek, s a víz annál erősebben nyeli el a napsugarak hőjét (míg a jég azt visszaverte). Vagyis a tengerszinttel együtt a vízhőmérséklet is emelkedik, ami miatt még több jég olvad el a jövőben. Az elolvadó jégmezők friss édesvizet tartalmaznak, nem pedig sós tengervizet. Amikor olvadt formában belefolynak az óceánba, kisebb fajsúlyuk miatt nem vegyülnek el benne, hanem a felszínen maradnak.

Tudósok az önmagát erősítő folyamat miatt már évi 1,6 milliméteres emelkedésről beszélnek, a szárazföldi mérések azonban eddig évi 0,8 milliméteres emelkedést mutattak. A Scientific American azt állítja, hogy egy méteres vízszint-emelkedés 2, 2 millió négyzetkilométer szárazföldet tüntetne el és 145 millió embertől venné el az élőhelyét.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo