A veszélyes rekordok éve volt a tavalyi

Az elmúlt 137 évben sem volt olyan meleg év, mint a tavalyi , aszály pusztított a szárazföldeken – ez a szomorú klímamérleg. A globális felmelegedést megfékezésére irányuló törekvések is látványos kudarcot vallottak: minden eddiginél magasabbra szökött az üvegházhatást kiváltó gázok aránya a légkörben.

A 2016-os év sok szempontból különlegesnek tekinthető: nemcsak hogy ez volt a mérések kezdete óta a legmelegebb év (tehát az elmúlt 137 évben), de egyben sorozatban a harmadik is, amikor megdőlt a globális átlaghőmérséklet rekordja. Szomorú eredménye a 2016-os esztendőnek az is, hogy a felmelegedést kiváltó tényező, az üvegházhatást okozó szén-dioxid részaránya is átlépte a kritikus szintet. Tavaly ugyanis szemben a korábbi évekkel, mind a déli, mind az északi féltekén, éves átlagban is 400 ppm (particle per million, azaz a részecske milliomod része) fölé emelkedett a szén-dioxid szintje a légkörben – derült ki az Egyesült Államok Országos Óceán- és Légkörkutató Hivatalának (NOAA) 27. éves jelentéséből.

Kép: Pixabay

A szén-dioxid koncentráció ráadásul miden eddiginél gyorsabban, 3,5 ppm-el nőtt a 2015-ös szinthez képest. Erre a légkör összetételének megfigyelése, azaz 58 éve nem volt példa. A sarkköri jégmintákból származó információk alapján ilyen magas szintet az elmúlt 800 ezer évben nem ért el az üvegházhatású gázok aránya a Földön.

Jelentősen melegebbek lettek a világ óceánjai is, éves átlagban 0,41 Celsius-fokkal nőtt a tengerek felszíni átlaghőmérséklete. Ezzel párhuzamosan szintén rekordot döntött az Északi-sarkvidék jégtakarójának összezsugorodása is: a műholdas mérések 37 évvel ezelőtti kezdete óta tavaly márciusban mérték a legkisebb kiterjedését az Arktisz jégtakarójának. Mivel a befagyott tenger több napsugárzást ver vissza, mint a nyílt víz, így ez is hozzájárult a tengerek felmelegedéséhez, és az Arktisz feletti levegő forrósodásához.

A felmelegedés egyik káros mellékhatása, hogy egyre gyakoribban az időjárási katasztrófák. 2016-ban például az összes szárazföld 12 százalékát sújtotta aszály, többek között Brazíliát, Perut, Közép-Amerika kiterjedt régióit, de olyan, hagyományosan hűvös és csapadékos területeket is, mint Nyugat-Kanada. (Pedig már így is másodpercenként egy ember menekül el az othonából aszály vagy árvíz miatt.)

Nem fékezhető meg a globális felmelegedés 2 Celsius-foknál
Két Celsius-fokban maximálni a felmelegedést, ez a célja a klímapolitikának, erre kalibrálták az országok emissziócsökkentési vállalásait is a párizsi klímaegyezményben. De a tudósok azt mondják, 95 százalék az esélye, hogy túllépjük ezt a pontot, márpedig a nagyobb felmelegedés a jelenlegieknél még szélsőségesebb természeti folyamatokat gerjeszthet.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo