A nők kezében a kulcs a jövőhöz

A nemek közti egyenlőség biztosítása és a nők esélyeinek kiszélesítése nem csupán egy lehetőség, hanem egy fontos eleme a szegénység, éhezés és helytelen táplálkozás elleni küzdelemnek.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

„A vidéki nők kulcsszereplők a fenntartható fejlődési célok elérésében, kiemelten a második célkitűzésben, amely az éhezést és a táplálkozási problémákat számolná fel,” - mondta a FAO főigazgatója, José Graziano da Silva.

170 évre vagyunk az egyenlő bérektől
Annak ellenére, hogy a szakemberek szerint rendkívül ártalmas a nemek közti megkülönböztetés, egy kutatás szerint csak nagyon lassan záródik az olló a férfiak és nők fizetése között. Ha minden így folytatódik tovább, 2186-ra lesznek egyenlők a fizetések.
Miközben világszerte a mezőgazdaságban dolgozók közel fele nő, tette hozzá, a nők alig 20 %-ban birtokosai a földeknek. Ezzel egy időben a krónikusan éhezők 60 %-a nő vagy fiatal lány. A mezőgazdaság termelékenysége közel a harmadával nőne, ha a férfiakéval megegyező módon férhetnének hozzá a nők is az alapvető erőforrásokhoz. Ez mintegy 150 millióval kezesebb éhező embert jelente globálisan. Egy anya, aki egészséges, iskolázott és rendezettek a körülményei jobb hátteret biztosít a gyermekének is. Az első 1000 napnak különösen nagy hatása van a gyermek jövőjére.

Neven Mimica, a nemzetközi együttműködésért és a fejlesztésért felelős biztos a következőt mondta: „Sokszor hallani a mondást, hogy ha egy nő számára biztosítod az oktatáshoz való hozzáférést, az egy egész generáció tudására lesz jó hatással. Ugyanez igaz akkor is, ha egyenlő feltételeket biztosítunk számukra – egyenlő hozzáférést a tudáson túl az erőforrásokhoz és részvételt a döntésekben.”

A szlovák mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter Gabriel Matecná az Európai Unió Tanácsának soros elnökségének képviseletében kijelentette: „a nemek közti különbség komoly terhet ró a társadalomra az általa okozott mezőgazdasági termeléskiesés, élelmezési problémák és alacsonyabb gazdasági növekedés miatt.”

Bőven van még tennivaló:
  • A fejlődő országokban a nők a mezőgazdasági munkaerő 45 %-át teszik ki, Latin-Amerikában csupán 20 %-át, Afrika és Ázsia egyes részein azonban 60 % is lehet ez az arány;
  • Afrika és Ázsia fejlődő országaiban a nők átlagosan a férfiaknál 12-13 órával dolgoznak többet hetente;
  • A világon mindenhol a nők lehetőségei földterület birtoklására korlátozott, területeik gyakran rosszabb minőségűek.
  • A földbirtokosok nem egészen 20 %-a nő;
  • Ha a női gazdálkodók ugyanolyan hozzáféréssel rendelkeznének a természeti erőforrásokhoz, a világon éhező emberek számát 150 millióval lehetne csökkenteni;
  • A nők jellemzően jövedelmük 90 %-át saját háztartásukba forgatják vissza (élelmiszer, egészségügyi ellátás, gyermekeik oktatása stb.), amivel támogatják, hogy a szegénység ne öröklődjön át a következő generációra;
 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo