400 vállalaton múlik a világ sorsa

A világ ezer legnagyobb szén-dioxid kibocsátású ipari eszköze négyszáz vállalat tulajdonában van és együttesen évente mintegy 8 gigatonna szén-dioxidot bocsátanak ki. Ha ezt a mennyiséget kibocsátó eszközöket teljesen szén-dioxid-mentessé tennék, akkor úgy a Párizsi Megállapodásban foglalt cél eléréséhez szükséges kibocsátáscsökkentés harmadát érnék el az évtized végére. Az alkalmazott technológiától függően ennek költsége 7,5 és 10,5 ezermilliárd USD között lenne. Ezek a megállapítások a "Globális szén-dioxid-átalakítási terv" című tanulmányból derülnek ki, amelynek keretében a Roland Berger szakértői elemezték a világ 1000 legnagyobb szén-dioxid-intenzitású eszközét, és azonosították a szén-dioxid-mentesítésük lehetőségeit, valamint az ezzel járó költségeket.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az alternatívák mindegyike több akadállyal néz szembe. A gáz csak átmeneti megoldást jelent, míg a nukleáris energia a legtöbb régióban további finanszírozást igényelne. A CCS-nek minden régióban még mindig jelentős jövedelmezőségi akadályokba ütközik a szén-dioxid elégtelen árazása miatt.

A tanulmány a dekarbonizációs megoldások finanszírozhatóságát is elemzi. Globális szinten az ezer legnagyobb eszköz tulajdonosai rendelkeznek elegendő mozgástérrel a gáz és a CCS beruházási költségeinek finanszírozására, de a megújuló energiaforrásokra és a nukleáris energiára nem. Egyes régiók erősebb helyzetben vannak, mint mások, Kína és India mind a négy megoldás esetében komoly pénzügyi kihívásokkal néz szembe.

A szén-dioxid-mentesítéshez nem létezik egységes megközelítés. Mindazonáltal megállapításaink egyértelműen azt mutatják, hogy a megújuló energiaforrások jelenleg a leginkább megfelelő megoldást jelentik a villamosenergia-ágazat számos eszköze számára. Ezek a legalacsonyabb összköltség mellett képesek a CO2-kibocsátás teljes megszüntetésére, és a legtöbb régióban a meglévő forrásokból könnyen finanszírozhatók” – fejti ki Schannen Frigyes.

A környezetbarát termelésre való átállás iránti elkötelezettség ágazatonként és régiónként eltérő. A tanulmányban azonosított villamosenergia-ipari eszközök mindössze 11 százalékára léteznek már szén-dioxid-mentesítési tervek. A legnagyobb előrelépést Európa mutatja, ahol az elemzett villamosenergia-ipari eszközök felének van terve, az Egyesült Államokban pedig az eszközök harmadánál (29 százalék) létezik terv. A nem villamosenergia-ipari eszközök közül a legaktívabbak az olaj- és gázipari vállalatok, valamint a vas- és acélipari vállalatok.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo