400 vállalaton múlik a világ sorsa

A világ ezer legnagyobb szén-dioxid kibocsátású ipari eszköze négyszáz vállalat tulajdonában van és együttesen évente mintegy 8 gigatonna szén-dioxidot bocsátanak ki. Ha ezt a mennyiséget kibocsátó eszközöket teljesen szén-dioxid-mentessé tennék, akkor úgy a Párizsi Megállapodásban foglalt cél eléréséhez szükséges kibocsátáscsökkentés harmadát érnék el az évtized végére. Az alkalmazott technológiától függően ennek költsége 7,5 és 10,5 ezermilliárd USD között lenne. Ezek a megállapítások a "Globális szén-dioxid-átalakítási terv" című tanulmányból derülnek ki, amelynek keretében a Roland Berger szakértői elemezték a világ 1000 legnagyobb szén-dioxid-intenzitású eszközét, és azonosították a szén-dioxid-mentesítésük lehetőségeit, valamint az ezzel járó költségeket.

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdásztól!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A régiók közötti egyenlőtlen eloszlás azt jelenti, hogy a szén-dioxid-mentesítés költségei nagyon eltérő módon érintik az országokat: Kínának és Indiának például a GDP-jük 18 százaléka és 30 százaléka között kellene költenie, míg az Egyesült Államoknak és Európának csupán GDP-jük 2 százaléka és 5 százaléka között.

Az eszközök szén-dioxid-mentesítésére különböző technológiai megoldásokat lehet alkalmazni. Ezek a megújuló energiára, atomenergiára vagy földgázra való átállástól a szén-dioxid-leválasztás és -tárolás (CCS) alkalmazásáig terjednek. A teljes dekarbonizáció költségei a választott dekarbonizációs megoldástól függően változnak. A 2025 és 2050 közötti időszakban a nukleáris energia és a CSS a legdrágább lehetőségek, egyenként mintegy 10,5 billió USD értékben. Ezeket követi a gáz 10,3 billió USD-vel. A megújuló energiaforrások jelentik a legolcsóbb megoldást 7,5 billió USD-vel. A 26 évre elosztva az éves költségek 0,3-0,4 billió USD-t tennének ki. Összehasonlításképpen ez a világ összes 2021-es kutatás-fejlesztési (K+F) kiadásának (2,3 billió USD) kevesebb mint 20 százalékát tenné ki.

Nem a költség az egyetlen tényező, amelyet figyelembe kell venni: az eszköztulajdonosoknak olyan dekarbonizációs megoldásokra van szükségük, amellyel elegendő és biztonságos energiaellátást biztosítanak, és nyereségesek maradnak. A megújuló energiaforrások, az atomenergia és a gáz mind megfelelnek a követelményeknek. A CCS-hez azonban szélesebb körben bevezetett, megfelelő árszintű szén-dioxid-árképzési rendszerre van szükség, mielőtt nyereségessé válna.

Véleményvezér

Véget ért az amerikai dokkmunkások sztrájkja, hatalmas sikert értek el

Véget ért az amerikai dokkmunkások sztrájkja, hatalmas sikert értek el 

A logisztikai költségek tovább nőnek.
Úgy vernek minket a lengyelek, mint szódás a lovát

Úgy vernek minket a lengyelek, mint szódás a lovát 

A folyamatos kormányzati sikerpropaganda mellett csak a számok ne lennének.
Vádat emeltek a new yorki polgármester ellen

Vádat emeltek a new yorki polgármester ellen 

Ingyen utazásokat és hotelszámlákat vizsgálnak.
Az izraeli titkosszolgálat professzionálisan működik Iránban, mind a 180 ballisztikus rakétát leszedték

Az izraeli titkosszolgálat professzionálisan működik Iránban, mind a 180 ballisztikus rakétát leszedték 

Az izraeli miniszterelnök megígérte az irániaknak, hogy hamarosan megszabadítják elnyomóitoktól.
Az Orbán-család egy újabb „sasfészkét” fedezte fel Hadházy Ákos

Az Orbán-család egy újabb „sasfészkét” fedezte fel Hadházy Ákos 

Reméljük nem Bese Gergő szenteli fel, mint a Karmelitát.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo