Magyarországon egyre gyakrabban fordulnak elő szélsőséges időjárási jelenségek. Idén májusban két olyan erősségű ciklon is megjelent az ország felett, melyekhez hasonlót eddig csak tízévente tapasztalhattunk. Emellett megdőlt a csapadékrekord is ebben a hónapban, és a természeti katasztrófák mellett kellett idén megbirkóznia hazánknak, a Devecser-Kolontár térséget érintő vörösiszap-katasztrófával is. Noha az adatok azt mutatják, az éves csapadék mennyisége Magyarországon minimálisan csökkent az elmúlt időszakban, az eloszlása egyértelműen megváltozott. Az évszakok is kezdenek eltolódni, és a csapadék is a megszokottnál kisebb helyen és sokkal koncentráltabban csapódik le, ami az árvizek kialakulásához vezet. Mindez pedig azt jelenti, hogy a szélsőséges időjárási helyzetekre a következő években is fel kell készülni.
100 ezer kárbejelentés
A kárbejelentések számát vizsgálva megállapítható, hogy 2010. eleje óta összesen 101 829 elemi kárbejelentés érkezett a társasághoz, ezek becsült kárösszege eddig 12,51 milliárd forint. A kárbejelentések több mint 96%-át a Generali már lezárta. A legtöbb kárt a vihar okozta, a bejelentett viharkárok száma 55 908. Emellett 23 448 káreset a felhőszakadás, 15 260 a villám, 4 859 a jégeső, 2 354 pedig az árvíz miatt keletkezett.
Összehasonlításképpen, a Generali biztosító tavaly egész évben 47 ezer elemi kárbejelentést regisztrált, összesen 3,97 milliárd forint értékben. Ebből 26 ezer volt a vihar, 9 ezer a villámcsapás, 8 ezer a jégverés, 3 ezer a felhőszakadás, 50 darab pedig az árvíz okozta kár.
Az elemi károkat tekintve látható, hogy a Generali adatai alapján a legnagyobb értékű vihar- és árvízkárok december elejéig bezárólag Borsod-Abaúj-Zemplén megyében keletkeztek, itt a 13 586 bejelentés becsült kárösszege csaknem 3,8 milliárd forint. A biztosítóhoz Budapestről érkezett a legtöbb kárbejelentés, összesen 16 103 darab, a károk összege itt közel 1,6 milliárd forint volt. Jelentős darabszámú kár keletkezett még Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében - 8 298 káreset, a becsült kárérték 658 millió forint -, valamint Pest megyében, ahonnan - a budapesti adatokat leszámítva - 10 588 kárbejelentés érkezett, közel 1,5 milliárd forint értékben.