2010, a katasztrófák éve...

Az idei év különösen szélsőséges időjárási jelenségei miatt az árvizek és a viharok eddig nem tapasztalt pusztítást okoztak az országban. A Generali-Providencia Biztosító az idei évben eddig közel 102 ezer elemi kárbejelentést regisztrált az időjárás miatt károsodott lakóépületekre és ingóságokra, ezek becsült kárértéke meghaladja a 12,5 milliárd forintot. Tavaly egész évben 4 milliárd forint alatt maradt a 47 ezer elemi kár értéke. A mezőgazdasági károk további 2 milliárd forintot tettek ki, a gépjárművekben pedig több mint 320 millió forintnyi kár keletkezett az időjárás miatt.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarországon egyre gyakrabban fordulnak elő szélsőséges időjárási jelenségek. Idén májusban két olyan erősségű ciklon is megjelent az ország felett, melyekhez hasonlót eddig csak tízévente tapasztalhattunk. Emellett megdőlt a csapadékrekord is ebben a hónapban, és a természeti katasztrófák mellett kellett idén megbirkóznia hazánknak, a Devecser-Kolontár térséget érintő vörösiszap-katasztrófával is. Noha az adatok azt mutatják, az éves csapadék mennyisége Magyarországon minimálisan csökkent az elmúlt időszakban, az eloszlása egyértelműen megváltozott. Az évszakok is kezdenek eltolódni, és a csapadék is a megszokottnál kisebb helyen és sokkal koncentráltabban csapódik le, ami az árvizek kialakulásához vezet. Mindez pedig azt jelenti, hogy a szélsőséges időjárási helyzetekre a következő években is fel kell készülni.

100 ezer kárbejelentés

A kárbejelentések számát vizsgálva megállapítható, hogy 2010. eleje óta összesen 101 829 elemi kárbejelentés érkezett a társasághoz, ezek becsült kárösszege eddig 12,51 milliárd forint. A kárbejelentések több mint 96%-át a Generali már lezárta. A legtöbb kárt a vihar okozta, a bejelentett viharkárok száma 55 908. Emellett 23 448 káreset a felhőszakadás, 15 260 a villám, 4 859 a jégeső, 2 354 pedig az árvíz miatt keletkezett.

Összehasonlításképpen, a Generali biztosító tavaly egész évben 47 ezer elemi kárbejelentést regisztrált, összesen 3,97 milliárd forint értékben. Ebből 26 ezer volt a vihar, 9 ezer a villámcsapás, 8 ezer a jégverés, 3 ezer a felhőszakadás, 50 darab pedig az árvíz okozta kár.

Az elemi károkat tekintve látható, hogy a Generali adatai alapján a legnagyobb értékű vihar- és árvízkárok december elejéig bezárólag Borsod-Abaúj-Zemplén megyében keletkeztek, itt a 13 586 bejelentés becsült kárösszege csaknem 3,8 milliárd forint. A biztosítóhoz Budapestről érkezett a legtöbb kárbejelentés, összesen 16 103 darab, a károk összege itt közel 1,6 milliárd forint volt. Jelentős darabszámú kár keletkezett még Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében - 8 298 káreset, a becsült kárérték 658 millió forint -, valamint Pest megyében, ahonnan - a budapesti adatokat leszámítva - 10 588 kárbejelentés érkezett, közel 1,5 milliárd forint értékben.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo