Múlt heti fonákság - Keynes-szel országot járó politikussal?

A főpolitikus adni készül, de nem csupán "állami" fejlesztésekre való ösztönzést, hanem hitet is: a választásokig még biztosan nem lehet hozzányúlni a tovább dráguló helyhatósági rendszerhez.

Soros György megfejtette. Vagy inkább csak kimondta. A múlt héten Budapesten járva lényegében azt súgta meg a Közép-Európai Egyetem  diákjainak és tanárainak, hogy Magyarországon elegen vannak az adóelkerülő, adónemfizető népek ahhoz, hogy megbuktassák a kormányt, ha az olyan intézkedéseket foganatosít, amilyenekkel képes  begyűjteni tőlük is a közterheket.

Tényleg megfejtette, tényleg kimondta? Igen, ezt tette az "amerikai", bár megállapítása nem titoknak, hanem inkább forró kásának számít. Olyan forró kásának, amilyet honunk fő macskái kerülgetnek ma is. Egyikük például a múlt héten jelentette be, ő, mint főpolitikus, országjárásra indul és felkeresi az övéinek számító helyhatóságokat. S ha már ott van, akkor nem elég, hogy a kormányzatnak szegezett általános érvényű adócsökkentési követelését ecsetelgeti majd, hanem - mint hírlik - Keynes újabb magyarországi reneszánszát is náluk, az övéinek számító önkormányzatoknál alapozná meg. A mesterségesen generált "állami" szerepvállalást ugyanis bizonyos mértékig valóban lemásolhatják a szintén közforrásokból beruházó, alkalmasint túlköltekező helyhatóságok. (Addig pedig, ameddig zavartalanul lehet a belső kereslet fölpörgetését ígérgetni, nincs szükség az adóelkerülő, adónemfizető népek retorikai megfenyítésére sem.)

Az autópályák építésének "felturbósítását" éppen úgy már 2001-ben meghirdette a kormányzat, mint a lakáspiaci támogatás erőn felüli megemelését. Ugyanakkor az akkori döntések akkori szereplői napjainkban - azaz körülbelül egy évvel ezelőtt - belekezdtek a belső kereslet fölpörgetésére szerény mértékben ugyan, de szintén alkalmas új kormányzati negyed építésének likvidálásába. A jelenlegi kormányzatnak még annyi szerep sem juthatott, mint jogelődjének, amelyik a maga idejében körülbelül akkora Nemzeti Színházat építtetett a Soroksári útra, mint amekkora épülettömeg nem készül el mostanság a Nyugati pályaudvar háta mögött. (A főpolitikus, aki az övéivel egyet jelentő önkormányzatokhoz igyekszik, vajon nem is akarná tovább tökéletesíthetni 2001-es kísérletét a Déli pályaudvar környékén? Pedig a vak is látja, befedhető sínek ott is vannak, építkezni ott is lehet, s "állami" költekezést a Délit "tulajdonló" kerületek ugyanúgy tudnának produkálni, mint a kormányzat.)

Az önkormányzatoknál vizitáló főpolitikus, lám, mintha adni készülne, nem elvenni. Adni, s nem csupán "állami" fejlesztésekre való ösztönzést, hanem hitet is, két évig - a választásokig - még biztosan nem lehet hozzányúlni a bármennyire is drága és bármennyire is tovább dráguló kétszintű helyhatósági rendszerhez. Naiv kérdés ezek után, hogy az állam jövedelem-elvonó, újraelosztó szerepének - és főleg méretének - "megőrzése" arra biztosan alkalmas marad-e, hogy a lakosságnál, a vállalkozásoknál továbbra se maradjon annyi nettó jövedelem, amennyiből megtakarítani, öngondoskodást finanszírozni, a vállalkozásokat modernizálni, fejleszteni lehet? Igen, a kérdés valóban naiv, hiszen ha tényleg nem lehet az állam súlyát csökkenteni a gazdaság jövedelmeinek újraelosztása során, akkor tényleg nem lehet adókat, járulékokat csökkenteni, a gazdaság aktív szereplőinek pedig tényleg nem lesz több önereje, nem lesz több hitele, nem lesz új beruházása és nem vesznek fel munkanélkülieket sem a munkaerőpiacról.

Az önkormányzati rendszer - kerül, amibe kerül - két évig még szent és sérthetetlen marad tehát, s ez pontosan elég ahhoz, hogy a valutakrízis kivédését teljesen lenullázzuk: hozzá sem lehet kezdeni a kétharmados parlamenti szavazást igénylő átalakítási programokhoz. Az adóelkerülő, adónemfizető (amúgy adóköteles) egy-két millió ember "státuszának" megváltoztatásához ugyan elegendő lenne az egyszerű többség is a Házban, de ők, idézzük fel emlékezetünkben Soros szavait, választási tényező mivoltukból következően mintha már most megnyernék maguknak a következő két évet is.

De ha már egyszer megkapják a következő 24 hónapot, hiszen továbbra sem teszik őket adófizető polgárrá, akkor ugyan miért bőszítik őket? Az adóelkerülőknek ugyanis teljesen mindegy, hogy bizonyos főpolitikusok akaratából végrehajtják-e azt az adócsökkentést, amelynek mértékét 1300 milliárd forintban, az államháztartás bevételeinek mintegy 10 százalékában határozták meg. Egy ilyen döntésnek amúgy is csak egy hozadéka lenne, az, hogy a hon idősebb adófizető polgárai kapásból átköltenék az ötvenes évek közismert szólását: az "érted jöttünk, nem ellenedből" villám gyorsan az lenne, hogy "érted csökkentünk, nem ellened!"...

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo