Betegségbiztosítás vagy prevenció?

A Független Pénztárszövetség határozott álláspontja, hogy az új jogszabály, amely szerint idén januártól az egészségpénztár tagjai részére betegségbiztosítást is vásárolhat, merőben ellentétes a Pénztártörvény eddig sértetlen alapelveivel. Ráadásul a biztosítótársaságok SZJA-mentes kárkifizetése könnyen válhat hálapénzzé, ami a magyar egészségügy érdemi átalakulásának legnagyobb akadálya.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az egészségpénztárak célja, hogy a mindenkori társadalombiztosítás ellátásait egészítse ki vagy pótolja, vagyis a betegségek gyógyítása mellett fókuszáljon az egészségmegőrzésre. A biztosítótársaságok betegségbiztosítása, mint minden más biztosítás, az előre nem látható kockázatok kezelésére szolgál.

Figyeljünk a betegbiztosításokra!
Az idei évtől jelentősen átalakultak az üzleti biztosítások SZJA-törvény szerinti adókötelezettségét érintő rendelkezései. A módosítás miatt a munkáltatóknak érdemes áttekinteni a kapcsolódó jogszabályt az egyes biztosítási szerződések megkötése előtt, hogy ne érje őket meglepetésként egy esetlegesen felmerülő adóteher az adott biztosítással összefüggésben.
Az OEP mellett mindkét pillérnek megvan a létjogosultsága, hiszen különböző feladatot töltenek be. Már csak azért sem versenytársai egymásnak, mert ügyfélkörüket és szolgáltatásaikat eltérő alapokon szervezik. A betegségbiztosításnak az egészségpénztárak által finanszírozható körbe történő beemelése azonban több ponton ellentétes a Pénztártörvény elveivel, állítja a Független Pénztárszövetség.

Törvényalkotói gesztus a biztosítótársaságok felé

Ahogy az egészségpénztár elveivel ellentétes a betegségbiztosítás beemelése a finanszírozható körbe, ugyanúgy értelmezhetetlen, hogy a biztosítók ügyfeleik részére rendszeres időközönként szűrővizsgálatokat fizessenek. A szövetség közleményében így indokol: a szűrővizsgálat nem egy jövőben esetlegesen bekövetkező esemény, hanem egy tudatosan megtervezett prevenciós program része. A szűrővizsgálat nem tartozik a biztosításról szóló törvényben lefektetett, a biztosítók által művelhető tevékenységek közé.

Ugyanakkor előnye az új intézkedésnek, hogy amennyiben az üzleti betegségbiztosítások díját önkéntes egészségpénztáron keresztül fizetik, azután adókedvezmény jár. Ebben a kormányzati ciklusban ez már a második törvényalkotói gesztus a biztosítótársaságok felé, véli a Független Pénztárszövetség.  

Így változik 2013-tól a cafeteria
A cafeteria adója nőtt majdnem öt (4,76%) százalékkal az elfogadott adótörvények értelmében, ami a cégek többségénél nem jelent drasztikus mértékű tehernövekedést. Ezen kívül a béren kívüli juttatások számos eleme változik. A legnagyobb nóvum: már devizahitelt és rezsit is fizethetünk a kedvezményesen, 35,7 százalékkal adózó juttatásból.
Mint ismeretes tavaly lépett életbe az a szabály, hogy a betegségbiztosítás a munkáltatók számára felső összeghatár és cafeteria-adó nélkül költségként elszámolható. Az új lehetőség azonban eddig nem hozott átütő díjbevétel-növekedést. A PSZÁF legfrissebb adatai alapján az üzleti betegségbiztosítások díjbevétele 2012. I-III. negyedévben 5,6 milliárd forint volt, szemben az előző év azonos időszakában realizált 4,69 milliárd forint bevétellel.

Minél több pillérre lenne szükség

Mindennél fontosabb, hogy az évről-évre érzékelhetően szűkülő OEP-ellátás mellett a magyarországi munkáltatók és az itt élők egészségük biztosításában minél több pillérre támaszkodhassanak – állítja Dr. Lukács Marianna, a Budapesti Corvinus Egyetem c. docense, aki egyben a Független Pénztárszövetség elnöke. Optimális a két szektor azonos nagysága lenne bevétel és a lefedett lakosság tekintetében is.

Az összehasonlítás szempontja Társadalom-biztosítás Önkéntes egészségpénztár Üzleti betegségbiztosítás
Az intézmény biztosítási alapelve társadalmi ekvivalencia egyéni ekvivalencia csoportos ekvivalencia
A biztosítás természete biztosítotti kényszer tagsági jogviszony magánjogi szerződés
Az alkalmazott biztosítási technika felosztó-kirovó az egyéni és munkáltatói befizetésekre alapuló egyéni számlás rendszer kockázat-elbíráláson alapuló egyedi díjfizetést alkalmazó kockázatközösség
Az intézmény által finanszírozott egészségügyi szolgáltatások köre alapvetően teljes ellátás a pénztár alapszabályában meghatározott szolgáltatások egyénre/csoportra szabott szolgáltatások
Az intézménynek fizetendő díj kiszámítási elve kárfelosztó megtakarító kockázatkezelő
A fennálló betegségből adódó kockázat hatása a fizetendő járulék/biztosítási díj nagyságára nincs hatással nincs hatással befolyásolja

Forrás: Egészségfinanszírozási pillérek

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo