Középiskolás koromban a náci fasizmus szélsőségességét elsősorban a sportban is érvényesített fajgyűlöletében láttam. Egy dunántúli megyeszékhelyen éltem, és irritált az arisztokráciának az úri középosztállyal való szövetsége. Engem személy szerint nem érintett, hogy családom anyagi helyzete alapján befogadtak, de az zavart, hogy a zsidó iskolatársaim más klubban teniszeztek, mint az úri középosztályba tartozók. Ez nemcsak Kaposváron volt így, de országos szinten is. A nemzetközi sportversenyeken már akadályt gördítettek azok elé is, akik nem zsidók voltak, de német vagy szláv családi nevük volt.
A türelem akkor fogyott el, amikor az 1938-as Berlini Olimpián Hitler otthagyta a díszpáholyát, amikor a fekete amerikaiak nyertek. Hitlernek persze nemcsak a zsidók és az afrikaiak, de a nem germánok is alacsonyabb rendű népnek számítottak. Mi sem voltunk jobbak: a magyar közvélemény többsége számára is gyűlöletesek voltak a zsidók, de minden szláv is és az országban élő svábok ugyanúgy.
A náci Németország háborúvesztése után a német kisebbség is kegyetlen sorsot szenvedett el. A többségüket kitelepítették Közép-Európából. Az európai zsidóság nagy többségét elpusztították, a sokuk pedig Izraelbe vagy az Egyesült Államokba költözött. Mi magyarok szerencsések voltunk, hogy a magyar zsidóság hatoda itt maradt, és a német kisebbségünk egy része is. A magyar történészek és politikusok máig sem mérték fel, hogy zsidóságunk elvesztése a történelmünk legnagyobb vesztesége volt. A legnagyobb bűnünk, amint ezeréves történelmünk során elkövettük.
Még mindig nincs ez mindenhol így
Ugyanakkor a távol-keleti országok még mindig elzárkóznak nemcsak az idegen etnikumok, de a saját etnikumú nők befogadása elől is. Mivel van egy japán unokám is, közvetlenül érintenek az ottani megkülönböztetések. Először kiderült, hogy az unokám nem az apja, hanem az anyja nevét örökli. A nagyszülei Japánban élnek, néhányszor meglátogatta őket, de elborzadva állapította meg, hogy ott nem élne, mert a nők nem egyenrangúak. Az itteni szabadsága után nem akar ott élni.
Mi, magyarok pedig, ugyan elsősorban revizionista érzelmeinktől hajtva, erősen támogatjuk a határainkon kívül élő magyarok kettős állampolgárságát. Nem azért, hogy ideköltözhessenek, hanem azért, hogy a határokon túl tartsák meg a magyarságukat. Ez természetesen csak ott reális, ahol jobban élhetnek, de főleg az Ukrajnában reménytelen a mienkhez hasonlítható életszínvonal elérése. Erre azonban nem ad jogcímet a kettős állampolgárság. Azt azonban nem tesszük hozzá, hogy a tízszer nagyobb és háromszor magasabb életszínvonalú Japánban mindezt az alkotmányuk is tiltja.